Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Prezydent zlikwidował sowieckie święto wojska

0
Podziel się:

Dekret w sprawie święta wojska ukraińskiego administracja Poroszenki opublikowała dzisiaj.

Konflikt na Ukrainie. Prezydent zlikwidował sowieckie święto wojska
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr)
bESqpsrp

Petro Poroszenko zlikwidował znany z czasów sowieckich Dzień Obrońcy Ojczyzny i ustanowił Dzień Obrońcy Ukrainy - święto wojska, które będzie odtąd obchodzone 14 października. Jest to dzień religijnego święta Opieki Matki Boskiej, zwanego w tym kraju Pokrową.

Dekret w sprawie święta wojska ukraińskiego administracja Poroszenki opublikowała we wtorek. W dokumencie wyjaśniono, że nowe święto to odpowiedź na inicjatywy społeczeństwa na rzecz godnego upamiętnienia _ męstwa i bohaterstwa obrońców niepodległości i jedności terytorialnej Ukrainy _ w zgodzie z istniejącymi tradycjami wojskowymi.

Dzień Obrońcy Ojczyzny był dotychczas obchodzony 23 lutego, a o jego likwidację wnioskował m.in. ukraiński Instytut Pamięci Narodowej. Przypadająca 14 października Pokrowa uważana jest za Dzień Ukraińskiego Kozactwa. Data ta uznawana jest także za dzień utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA).

bESqpsrr

W święto Pokrowy w Kijowie odbywają się co roku Marsze UPA, które organizuje nacjonalistyczna partia Swoboda. Taki marsz odbywa się również w stolicy Ukrainy we wtorek.

Separatyści wciąż atakują. Zobacz bieżącą sytuację ze wschodu Ukrainy

UPA walczyła podczas II wojny światowej zarówno przeciwko Niemcom jak i ZSRR. Od wiosny 1943 roku prowadziła także działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów. Oblicza się, że w wyniku działań UPA zginęło około 100 tys. Polaków.

Czytaj więcej w Money.pl
Konwój z pomocą z Polski jedzie na Ukrainę Organizatorzy zastrzegają, że ze względów bezpieczeństwa nie mogą podać precyzyjnie miejsca docelowego do którego kieruje się transport.
Polska będzie dozbrajać Ukrainę? MON... Dzisiaj na Ukrainie rozpoczynają się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Rapid Trident 2014.
_ Stany Zjednoczone mają udział w tym konflikcie _ - Widzicie, że obecnie choćby nie wiem jak Europa kręciła i wykręcała się, to kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Francois Hollande i inni są zmuszeni podążać kursem polityki USA - oznajmił.
bESqpsrS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)