Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Konferencja w Panamie o rozmiarach światowej korupcji

0
Podziel się

Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) kraje na drodze rozwoju tracą co roku od 20 do 40 miliardów dolarów wskutek korupcji i przekupstwa.

Konferencja w Panamie o rozmiarach światowej korupcji
(Willeecole/Dreamstime)
bErHscrV

Zakończona dzisiaj w Panamie V Konferencja ONZ w sprawie korupcji zwróciła uwagę rządów na niepokojące rozmiary tego zjawiska, zwłaszcza w sektorze publicznym, w sporcie i przy realizacji przedsięwzięć dotyczących ochrony środowiska.

W konferencji uczestniczyło ponad tysiąc przedstawicieli rządów i organizacji pozarządowych. Wielu mówców i wiele przedstawionych na konferencji dokumentów określało korupcję jako najpoważniejszą przeszkodę na drodze rozwoju gospodarczego i społecznego współczesnego świata.

Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) kraje na drodze rozwoju tracą co roku od 20 do 40 miliardów dolarów wskutek korupcji i przekupstwa.

bErHscrX

_ Wykorzenienie korupcji stało się decydującą sprawą, jeśli chcemy osiągnąć Milenijne Cele Rozwoju nakreślone przez Narody Zjednoczone i agendę rozwoju po 2015 r. _ - głosi komunikat końcowy UNODC.

Biuro antykorupcyjne ONZ alarmuje, że _ sport jest podminowany wskutek rozrastania się zjawiska nielegalnych zakładów i sprzedawania meczów - przestępstw, które stały się wielkim międzynarodowym biznesem wartym miliardy dolarów _.

Światowy system finansowy - podkreślano w toku obrad - _ stwarza międzynarodowym przestępcom niezliczone możliwości prania brudnych pieniędzy _ uzyskiwanych z nielegalnych i przestępczych operacji finansowych.

Znakomitą okazją do korupcji - brzmi jedna z konkluzji sformułowanych na zakończenie obrad - jest na przykład organizacja nadzwyczajnych, międzynarodowych wydarzeń publicznych na wielką skalę, jak mistrzostwa świata w piłce nożnej czy spotkania G20.

bErHscsd

UNODC zaleca w związku z tym powoływanie do obsługi tych wydarzeń specjalnych agencji - stałych bądź tworzonych tylko do obsługi konkretnego wydarzenia - co powinno pomóc w kontroli przejrzystości wydatków.

_ Inne dziedziny działalności stwarzające dobrą okazję do korupcyjnych przekrętów to zaopatrywanie ludności i przemysłu w wodę, eksploatacja złóż naftowych, rybołówstwo i utylizacja niebezpiecznych odpadów _ - ostrzega biuro antykorupcyjne ONZ.

Czytaj więcej w Money.pl
Urzędnik wziął 60 tysięcy złotych łapówki O żądanie i przyjęcie łapówki oskarżono podinspektora jednego z referatów w Urzędzie Gminy w Bartoszycach Marcina L. oraz współpracującego z nim inspektora nadzoru robót sanitarnych Marcina D.
Korupcja w wojsku. Są kolejne zarzuty Głównym podejrzanym jest Piotr G. - komendant ochrony z Centrum Wsparcia Teleinformatyki i Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie. Mężczyźnie postawiono w sumie 14 zarzutów.
Afera korupcyjna w rządzie. Polecą kolejne głowy? CBA na razie informuje o ponad 100 przetargach na co najmniej 1,5 mld złotych. 20 osób już zostało zatrzymanych.
bErHscsy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)