Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koncesja dla TV Trwam. Posłowie PiS w obronie ojca Rydzyka

0
Podziel się:

Przyjmujemy to orzeczenie z oburzeniem - napisali posłowie.

Koncesja dla TV Trwam. Posłowie PiS w obronie ojca Rydzyka
(PAP/Jacek Turczyk)

Klub Parlamentarny PiS krytykuje wyrok Sądu Administracyjnego w Warszawie, który oddalił skargę fundacji Lux Veritatis na odmowną decyzję KRRiT dot. miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej dla TV Trwam.

_ Przyjmujemy to orzeczenie z oburzeniem. W sytuacji, gdy KRRiT odbiera milionom ludzi nieograniczony i darmowy dostęp do katolickiej telewizji, argumentacja sądu o ekonomicznym charakterze stanowiska Rady wydaje się być kuriozalna - _ czytamy w komunikacie klubu.

_ Warto przypomnieć, że miejsca na multipleksie otrzymały podmioty mające gorszą sytuację finansową niż TV Trwam i nie mające żadnego doświadczenia w nadawaniu. Dodatkowo TV Trwam dysponuje wsparciem milionów ludzi, którzy nie raz udowodnili, jak ważne są dla nich katolickie, wolne media. Pozbawienie TV Trwam miejsca na multipleksie wywołało powszechny sprzeciw społeczny, a ponad dwa miliony ludzi złożyło swój podpis w obronie TV Trwam do miejsca na multipleksie. Szkoda, że sąd nie wziął pod uwagę społecznego wymiaru sprawy _ - napisali przedstawiciele Klubu Parlamentarnego PiS w oświadczeniu.

_ Prawo i Sprawiedliwość deklaruje, że nie odstąpi od wysiłków na rzecz umożliwienia nadawania TV Trwam za pomocą multipleksu cyfrowego oraz zapewnia o swoim wsparciu działań, mających na celu odwołanie się od wyroku sądu _ - dodają autorzy oświadczenia.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/215/213207.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/to;prezydent;jest;wrogiem;telewizji;trwam,216,0,1071576.html) *To prezydent jest wrogiem Telewizji Trwam * _ - Politycy PO łapią się za głowę, kiedy widzą, co narobili - _ mówi Jarosław Sellin. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił w piątek skargę fundacji o. Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis na odmowną decyzję KRRiT dotyczącą miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej dla TV Trwam.

Przewodniczący składu sędzia Zbigniew Rudnicki podkreślił, że nadawanie na multipleksie cyfrowym jest normalnym przedsięwzięciem ekonomicznym, a Krajowa Rada dokonała oceny długookresowej zdolności finansowej fundacji w sposób wystarczający. Zaznaczył, że problemem w tym przypadku nie była wysokość posiadanych przez Lux Veritatis środków finansowych, co ich źródło - zbierane przez fundację datki, których wysokość jest trudna do prognozowania.

Po ogłoszeniu wyroku dyrektor finansowy Lux Veritatis Lidia Kochanowicz zapowiedziała złożenie skargi kasacyjnej do NSA. Skarga fundacji dotyczyła decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ze stycznia tego roku. Rada odrzuciła wówczas odwołanie Lux Veritatis od decyzji KRRiT z kwietnia 2011 r., rozstrzygającej konkurs na zagospodarowanie miejsc na pierwszym multipleksie (MUX-1).

Wśród zwycięzców konkursu nie było fundacji redemptorysty, która ubiegała się o miejsce dla TV Trwam. Swoją decyzję ws. TV Trwam KRRiT tłumaczyła niepewną sytuacją finansową fundacji. Wskazała, że ze złożonych przez nią dokumentów wynika, iż w minionych latach generowała ona na działalności operacyjnej ujemne wyniki finansowe, które były pokrywane z pozostałych przychodów operacyjnych, głównie darowizn.

W ocenie Krajowej Rady, na koniec 2010 r. sytuacja finansowa fundacji pozwalała na terminowe wywiązywanie się z bieżących zobowiązań, jednak nie wypracowała ona nadwyżki środków, którymi mogłaby finansować wysokie koszty nadawania drogą naziemną cyfrową, szacowane na ok. 7 mln zł rocznie.

KRRiT wielokrotnie podkreślała, że nieprzyznanie Lux Veritatis miejsca na multipleksie nie oznacza, że wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce (w lipcu 2013 r.) TV Trwam przestanie być dostępna dla odbiorców. Fundacja posiada koncesję na rozpowszechnianie programu drogą satelitarną - może on być odbierany za pomocą anten satelitarnych oraz w sieciach telewizji kablowej. Ponadto, fundacja może wziąć udział w konkursie na kolejne miejsca na MUX-1, które przed 27 kwietnia 2014 ma zwolnić TVP. Przed końcem br. KRRiT ma ogłosić na nie konkurs; do 2 lipca br. trwają konsultacje w tej sprawie.

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Z końcem lipca 2013 roku naziemna telewizja będzie odbierana tylko tą drogą.

Czytaj więcej w Money.pl
Koncesja dla Rydzyka tematem w Brukseli Wysłuchanie publiczne i manifestacja na ulicach belgijskiej stolicy mają odbyć się 5 czerwca; będą dotyczyć łamania wolności słowa w Polsce.
"To Kaczyński dyktuje warunki". Co z Ziobrą? Nie dojdzie do połączenia Prawa i Sprawiedliwości z Solidarną Polską. Dlaczego?
Szykanują katolików. PiS pokaże to w Brukseli Parlamentarzyści i europosłowie PiS chcą pokazać w Brukseli jak polski rząd szykanuje TV Trwam i ogranicza rozwój katolickich mediów w Polsce.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)