Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chiny
01.10.2014 09:13

Komunistyczne Chiny świętują 65-lecie istnienia

Tymczasem demonstranci w Hongkongu protestują przeciwko ograniczaniu demokracji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Prezydent Xi Jinping podczas wczorajszych uroczystości dnia męczenników</br>

Chińska Republika Ludowa świętuje dziś 65. rocznicę powstania. Prezydent Xi Jinping złożył kwiaty pod pomnikiem bohaterów ludu w Pekinie, tymczasem w Hongkongu od końca września dziesiątki tysięcy ludzi protestują przeciwko ograniczeniu demokracji.

W tym roku po raz pierwszy w przeddzień święta narodowego obchodzono dzień męczenników. Xi i inni najwyżsi przywódcy kraju i rządzącej nim od 65 lat Komunistycznej Partii Chin (KPCh) oddali cześć _ pionierom ludu _, składając wieńce pod obeliskiem symbolizującym wydarzenia okresu nazywanego _ stuleciem upokorzeń _ - od początku wojen opiumowych w 1840 roku do ustanowienia _ nowych Chin _, czyli ChRL, w roku 1949.

Prezydent zapowiedział, że Chiny będą dalej stawiać na reformy i innowacje oraz pozostaną wierne idei pokojowego rozwoju. Wezwał do umocnienia wiary w słuszność drogi socjalizmu o chińskiej specyfice i podkreślił, że KPCh jest kluczem do sukcesu kraju.

Według państwowych mediów w środę wczesnym rankiem ponad 100 tys. osób wzięło udział w uroczystości wciągania flagi państwowej na maszt na placu Tiananmen w Pekinie.

Analogiczna ceremonia odbyła się również w Hongkongu, ale tam atmosfera była zupełnie inna. Uczestniczący w uroczystości prodemokratyczni demonstranci odwrócili się plecami do flagi i w milczeniu wznieśli ręce, tworząc nad głowami znak krzyża. _ Cóż, nie było to raczej świętowanie - ceremonia wciągania flagi dobiegła końca w kilka minut _ - podsumował hongkoński dziennik _ South China Morning Post _.

To już kolejny dzień masowych protestów przeciwko ograniczeniu demokracji przy wyborach szefa administracji Hongkongu, planowanych na 2017 rok. Dziesiątki tysięcy demonstrantów skupionych w ruchu Occupy Central domagają się cofnięcia niedawnej decyzji rządu centralnego Chin, zgodnie z którą wszyscy kandydaci na najwyższy urząd w dawnej brytyjskiej kolonii będą musieli najpierw uzyskać aprobatę lojalnego wobec Pekinu komitetu nominacyjnego. Żądają też ustąpienia obecnego szefa administracji Leunga Chun-yinga, który uczcił rocznicę ChRL lampką szampana w towarzystwie innych urzędników. _ Musimy ciężko pracować, by spełnił się chiński sen _ - powiedział Leung, nawiązując do lansowanego przez Xi sloganu _ chiński sen _ i nie odnosząc się ani słowem do trwających protestów.

Demonstracje w Hongkongu to niejedyny problem, z jakim zmagają się obecnie Chiny. W sferze polityki ostatni rok upłynął w tym kraju głównie pod znakiem ostrej kampanii antykorupcyjnej, w wyniku której ukarano dyscyplinarnie tysiące urzędników, w tym kilku wysokich przywódców. Postępowanie toczy się m.in. przeciwko byłemu członkowi wpływowego Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh Zhou Yongkangowi, najwyższemu dygnitarzowi oficjalnie podejrzanemu o korupcję w całej 65-letniej historii ChRL.

Zdaniem niektórych ekspertów nasilona kampania antykorupcyjna prezydenta Xi przypomina czystki partyjne z dawnych lat i służy temu przywódcy do zastępowania odsuniętych urzędników swoimi ludźmi. Od objęcia funkcji szefa KPCh w listopadzie 2012 roku Xi konsekwentnie umacnia swoją władzę, co w ocenie obserwatorów może mu ułatwić przełamanie oporu wewnątrzpartyjnych grup interesu i wprowadzenie zapowiadanych głębokich przemian gospodarczych. Reformy mają zmienić funkcjonujący model rozwoju Chin opartego na eksporcie, który teraz uznawany jest za przestarzały.

W ostatnich latach tempo wzrostu gospodarczego stopniowo spada w związku ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na chińskie produkty na rynkach zagranicznych. Wzrost chińskiego PKB nie jest już dwucyfrowy, jednak w ostatnich miesiącach gospodarka pozytywnie zareagowała na bodźce stymulujące. Między kwietniem a lipcem roczny wzrost PKB wyniósł 7,5 procent, o 0,1 punktu procentowego więcej niż w pierwszym kwartale br. Wzrosły również wartości obrotu handlu detalicznego i produkcji przemysłowej.

Chociaż obecne chińskie władze uważa się za reformatorskie w sferze gospodarczej, eksperci nie widzą nadziei na jakiekolwiek istotne przemiany polityczne. Według analityków jednopartyjny system rządów i nieprzejrzystość działania administracji państwowej uniemożliwiają z kolei skuteczną walkę z korupcją.

Rocznica powstania ChRL rozpoczyna siedmiodniowy okres wolny od pracy, nazywany _ złotym tygodniem _, który wielu Chińczyków wykorzysta na podróże. Według szacunków Chińskiej Akademii Turystycznej między 1 a 7 października takich podróży będzie nawet 480 mln, a więc o 13 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2013 roku. Największy wzrost jest spodziewany w wyjazdach zagranicznych.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ksaj/ ap/

Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz