Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski rozmawia z Obamą. Chce twardej odpowiedzi

0
Podziel się:

Obaj rozmówcy podkreślili wagę pomocy gospodarczej, którą w najbliższym czasie powinna otrzymać Ukraina.

Komorowski rozmawia z Obamą. Chce twardej odpowiedzi
(Piotr Tracz/REPORTER)

Rozwój sytuacji na Ukrainie i drogi wyjścia z obecnego kryzysu były tematem rozmowy prezydentów Polski i USA Bronisława Komorowskiego i Baracka Obamy.

[Aktualizacja 6:43]

_ - Prezydent USA potwierdził gwarancje bezpieczeństwa dla Polski. Obaj rozmówcy potępili eskalację rosyjskich działań na Krymie _ - powiedział prezydencki minister Jaromir Sokołowski. Jak zaznaczył, prezydent Komorowski _ podkreślił konieczność sformułowania twardej, adekwatnej i skoordynowanej odpowiedzi Zachodu na rosyjską agresję i naruszenie przez Rosję prawa międzynarodowego _.

_ - Prezydent Komorowski zadeklarował polską gotowość do aktywnego współtworzenia tej strategii _ - dodał minister. Jak relacjonował, obaj rozmówcy podkreślili również wagę pomocy gospodarczej, którą w najbliższym czasie powinna otrzymać Ukraina oraz zadeklarowali wsparcie dla nowego reformatorskiego rządu w Kijowie.

Sekretarz skarbu USA Jack Lew oświadczył wczoraj, że Stany Zjednoczone z partnerami mogą udzielić Ukrainie takiej pomocy finansowej, jakiej będzie potrzebowała, aby wyprowadzić gospodarkę z kryzysu.

_ - Stany Zjednoczone są przygotowane aby współpracować na zasadzie dwustronnej i wielostronnej ze swoimi partnerami aby dostarczyć Ukrainie tyle pomocy ile będzie potrzebowała _ - powiedział Lew.

Dodał, że po rosyjskiej interwencji na Krymie Waszyngton obserwuje sytuację na Ukrainie _ z wielkim zaniepokojeniem _ i może pomóc albo za pośrednictwem programów dwustronnych albo większych międzynarodowych instytucji.

Wcześniej Lew apelował aby Kijów zwrócił się o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

W sobotę nastąpiło zaostrzenie relacji rosyjsko-ukraińskich, po zezwoleniu przez rosyjską Radę Federacji na użycie Sił Zbrojnych FR na terytorium Ukrainy; o zgodę zwrócił się prezydent Rosji Władimir Putin, uzasadniając to potrzebą normalizacji sytuacji społeczno-politycznej. W niedzielę Rada Najwyższa Ukrainy zwróciła się do Putina, by nie dopuścił do wprowadzenia wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy. Z kolei p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow wydał dekret wprowadzający w życie decyzję o postawieniu sił zbrojnych Ukrainy w stan gotowości bojowej.

Sojusz Północnoatlantycki potępił militarne działania Rosji na Krymie i wezwał do wycofania wojsk do baz - poinformował sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen po nadzwyczajnych posiedzeniach Rady Północnoatlantyckiej i komisji NATO-Ukraina.

Prezydent Komorowski o narastającym konflikcie ukraińsko-rosyjskim rozmawiał w weekend z Turczynowem, szefem Rady Europejskiej Hermanen van Rompuyem oraz prezydentami państwa nadbałtyckich. Na dziś rano zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Barack Obama w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem wyraził _ głębokie zaniepokojenie oczywistym pogwałceniem suwerenności Ukrainy _ - przekazał Biały Dom. Putin oznajmił, że Rosja rezerwuje sobie prawo do ochrony swoich interesów.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina boi się wojny. Czy światowi przywódcy powstrzymają Władymira Putina? Przygotowania do szczytu G8 zostały zawieszone, ale czy to powstrzyma prezydenta Rosji?
Rosja wyśle wojska na Ukrainę? Eskalacja konfliktu - To oznacza wojnę! - mówił bez ogródek ukraiński eurodeputowany Oleg Laszko.
Komorowski o krokach, jakie podejmie UE Zaognienie sytuacji na Krymie niepokoi polskie władze.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)