Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komorowski popularnym prezydentem

0
Podziel się:

The Economist przypomina, że Komorowski objął prezydenturę w dramatycznych okolicznościach.

Komorowski popularnym prezydentem
(eecpoland.eu)
bEDcIHCJ

Dzięki koncyliacyjnemu stylowi prezydentury i promowaniu uniwersalnych wartości Bronisław Komorowski pozostaje jednym z niewielu popularnych polityków w kraju podzielonym po katastrofie smoleńskiej - pisze uznany brytyjski tygodnik _ The Economist _.

Komorowski cieszy się dużym poparciem społeczeństwa w kraju, w którym _ popularni politycy to rzadko występujący gatunek _, a _ funkcjonowanie w zapalczywym, a nawet złośliwym środowisku politycznym często oznacza, że polityk może być lubiany i szanowany przez jedną grupę, ale nienawidzony i pogardzany przez drugą _ - zauważa gazeta.

_ The Economist _ przypomina, że Komorowski objął prezydenturę w dramatycznych okolicznościach - po katastrofie smoleńskiej, w której zginął m.in. ówczesny szef państwa Lech Kaczyński. Tragedia zaogniła polityczne podziały i wywołała spory o spuściznę polityczną Kaczyńskiego, _ kontrowersyjnego prezydenta, który nie wzbraniał się przed użyciem weta i wkraczaniem w kompetencje rządu Donalda Tuska w polityce zagranicznej _.

bEDcIHCL

To właśnie _ łagodnemu podejściu do prezydentury i kraju _ Komorowski w dużej mierze zawdzięcza swą dużą popularność. Po katastrofie smoleńskiej _ Polska potrzebowała balsamu, a Komorowski jej go dał _ - ocenia brytyjski tygodnik.

Obecny szef państwa stara się nie angażować w niebezpieczne tematy krajowej polityki, a za to koncentruje się na najważniejszych narodowych wartościach._ Tak oto prezydent stał się zwolennikiem sił zbrojnych i rodziny wziął na siebie obowiązki głównego machającego flagą, a nawet zasugerował wprowadzenie prawa, które zagwarantowałoby, że polski orzeł będzie zawsze znajdował się na koszulkach narodowej kadry piłkarskiej _ - wymienia _ The Economist _.

Tygodnik podkreśla, że działania prezydenta są wyważone: _ Popiera wartości konserwatywne, nie alienując coraz większej części społeczeństwa o liberalnych poglądach. Promuje patriotyzm, ale nikt nie może zarzucić mu nacjonalizmu _.

Tygodnik przypomina przy tym, że Komorowski nie uniknął krępujących gaf dyplomatycznych (np. podczas szczytu Trójkąta Weimarskiego w 2011 r., gdy usiadł pierwszy zanim zdążyli to zrobić jego goście, kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy). Kilkakrotnie wbrew własnemu zwyczajowi włączał się też w debatę nad budzącymi napięcia sprawami krajowymi, takimi jak podniesienie wieku emerytalnego, co według jego krytyków przeczy jego politycznej neutralności.

bEDcIHCR
Czytaj więcej w Money.pl
Ta ustawa to "prezent dla przestępców" Szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro zaapelował do prezydenta Bronisława Komorowskiego, by nie podpisywał nowelizacji Kodeksu postępowania karnego.
Bronisław Komorowski czeka na konfrontację Czeka nas nieuchronna konfrontacja z narastającym frontem niechęci do obecnego kształtu UE i pogłębiania integracji europejskiej - przestrzegał prezydent.
Szokująco słabe oceny Sejmu i Senatu Tym razem w oczach Polaków stracił również prezydent Bronisław Komorowski.
bEDcIHDm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)