Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komorowski: Ostrzej karać pseudokibiców za chuligaństwo

0
Podziel się:

Komorowski ocenił, że z powodu burd i awantur chuligańskich przed meczem polska-Rosja, są same straty.

Komorowski: Ostrzej karać pseudokibiców za chuligaństwo
(eecpoland.eu)

Prezydent Bronisław Komorowski opowiedział się za bardziej surowym karaniem pseudokibiców za chuligaństwo, którego przykłady można było obserwować podczas wtorkowych zajść w Warszawie, towarzyszących meczowi Polska-Rosja.

- _ To jest taki moment, w którym rzeczywiście chyba państwo polskie powinno zastosować ostrzejsze kary po to, aby uwolnić Polaków od ryzyka, że sportowe wydarzenia będą psute _ - ocenił prezydent w czwartek w _ Kropce nad i _ w TVN24. - _ Powinniśmy polski sport, polskich kibiców, polskie rodziny uwolnić od strachu przed złymi ludźmi, którzy psują nam święta sportowe, tak jak chuligani w Warszawie, ale i chuligani rosyjscy we Wrocławiu, popsuli nam święto z tytułu mistrzostw w piłce nożnej _.

Zdaniem prezydenta wtorkowym zdarzeniom nie należy jednak nadawać _ charakteru problemu międzypaństwowego, międzynarodowego _. Jak zaznaczył, był to _ absolutny margines i nie należy tego marginesu ze względów politycznych rozciągać, tak żeby wyglądało, że dominował _.

- _ Winni są chuligani, chuligani zdarzają się wszędzie, należy z chuligaństwem walczyć na stadionach, na ulicach, ale nie oskarżać się nawzajem, nie robić z tego rozgrywki polsko-polskiej, bo z tego nic dobrego nie wyniknie _ - oświadczył prezydent.

Przed meczem Polska-Rosja doszło w Warszawie do zajść, które rozpoczęły się podczas marszu rosyjskich kibiców na Stadion Narodowy. Grupa około 100 pseudokibiców obu drużyn próbowała doprowadzić do konfrontacji. Nie dopuściła do tego policja. Zakończyło się na bójkach, rzucaniu kamieniami, butelkami, odpalaniu petard i rac. Kilkanaście osób odniosło obrażenia.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/125/m220029.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sad;skazal;na;wiezienie;dwoch;rosjan;i;dwoch;hiszpanow,167,0,1105575.html) *Pseudokibice z Rosji i Hiszpanii skazani * Nie było pobłażania dla zagranicznych uczestników burd przed meczem Polska-Rosja. Komorowski określił te zdarzenia jako _ bandyckie napady z nienawiści do innego człowieka, dlatego że jest inny _. Pozytywnie ocenił działania policji. Jak powiedział, policja _ zrobiła bardzo dużo, by w sposób maksymalnie dyskretny, nie eksponując swej obecności, nie psuć święta sportowego, ale gdy zdarzyły się ekscesy i zachowania chuligańskie, bardzo skutecznie i bardzo zdecydowanie przeciwdziałała _.

Zdaniem prezydenta _ w interesie relacji polsko-rosyjskich, ale przede wszystkim w interesie utrzymania klimatu radosnego święta sportowego, leży to, aby nie nadawać nadmiernie wielkiej roli temu, co się wydarzyło _ .

Komorowski był pytany też o środową rozmowę telefoniczną prezydenta Rosji Władimira Putina z premierem Donaldem Tuskiem, której głównym tematem były incydenty przed meczem Polska-Rosja. Inicjatorem rozmowy był Putin; rosyjski prezydent powiedział m.in., że to organizatorzy międzynarodowych turniejów ponoszą pełną odpowiedzialność za zapewnienie na swoim terytorium bezpieczeństwa kibicom z innych krajów.

Odnosząc się do tej rozmowy, Komorowski powiedział: _ Każdy działa trochę też na użytek jakby wewnętrznego rynku politycznego, więc prezydent Rosji pokazuje, że niepokoi się o każdego obywatela rosyjskiego, który wyjechał poza granice kraju, my mówimy także o zagrożeniach, które tworzyli we Wrocławiu na przykład chuligani rosyjscy _.

Prezydent podkreślił, że rolą władz państwowych, a szczególnie gospodarza turnieju, jest to, _ aby gasić tego rodzaju nastroje _, a nie je podsycać. - _ Byłoby śmieszne, gdybyśmy z tego powodu rozpatrywali kwestię relacji polsko-rosyjskich _ - powiedział. Dodał, że rozmawiał z premierem o jego rozmowie z Putinem; nie podał jednak szczegółów.

Komorowski był również pytany o podgrzewanie emocji m.in. przez media przed meczem Polska-Rosja. - _ W wielkich wydarzeniach sportowych zawsze jest gdzieś ten duch rywalizacji między państwami, między narodami, często te konteksty polityczne też są czytelne, tyle, że wydaje mi się, że podgrzewanie tych kwestii było na pewno zbędne, o tyle, że i tak samo wydarzenie było wielkie i dające nam polską satysfakcję _ - oświadczył prezydent.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/117/m220021.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wyroki;dla;uczestnikow;burd;przed;meczem;polska-rosja,35,0,1105443.html) *Pierwsze wyroki dla zadymiarzy. Ile dostali? * Sąd rozpatruje też sprawę Rosjanina, który rzucił petardę na boisko. Zdaniem Komorowskiego _ podkładanie z góry pewnej kalki historycznej, politycznej było raczej niepotrzebne, a być może szkodliwe, bo być może jakąś szaloną głowę mogło zachęcić, aby pod swoje brzydkie zachowania podkładać ładne emocje narodowe _.

Komorowski ocenił, że z powodu wtorkowych _ burd, awantur chuligańskich są same straty _. Jak mówił, ponosi je Polska z tego względu, że pisze się nie o sukcesie, jakim był remis z Rosjanami, ale o awanturach. - _ To są same straty także dla nas, bo przecież byśmy chcieli przeżywać te wielkie wydarzenia sportowe jako coś pięknego, a taka brutalność, awanturnictwo, chuligaństwo, zwykły bandytyzm, nam samym psuje klimat tego pięknego wydarzenia _ - powiedział prezydent.

Jego zdaniem _ trzeba potraktować chuliganów tak, jak się ich powinno potraktować - bardzo ostro, bardzo zdecydowanie, ale też nie karać z góry różnego rodzaju ograniczeniami, brutalnością, straszeniem policją tych wszystkich normalnych kibiców, którzy przyjeżdżają do Polski z różnych krajów, w tym także z Rosji _.

Komorowski podkreślił, że _ absolutna większość _ kibiców rosyjskich przyjechała tutaj dla dobrej zabawy, przyjemności, podobnie jak polscy kibice.

Czytaj więcej w Money.pl
Paru idiotów zepsuło nam Euro Poseł PO mówi, dzięki komu BBC zyskała dowody na to, że w Polsce jest niebezpiecznie.
Polscy kibole zaatakowali. Zabierali szaliki Policja zatrzymała około stu Polaków i Rosjan. Są ranni.
Będą ostre kary dla kiboli? Na razie w planach Posłowie twierdzą, że jeśli chodzi o kibiców, którzy regularnie dopuszczają się bójek, orzeczenia powinny być najsurowsze z możliwych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)