Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komorowski i Peres wspólnie o Holokauście

0
Podziel się:

Prezydent Komorowski wraz z małżonką przebywa z trzydniową wizytą w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej

Komorowski i Peres wspólnie o Holokauście
(PAP/Jacek Turczyk)
bESNWpIl

Jesteśmy wrażliwi na wszelkie przejawy antysemityzmu na świecie i w Polsce - deklarował wczoraj w Jerozolimie prezydent Polski. Prezydent Izraela podkreślił, że polskie władze zajmują jasne stanowisko przeciwko antysemityzmowi.

Komorowski wraz z małżonką przebywa z trzydniową wizytą w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. _ Zawsze wyobrażałem sobie, że relacje polsko-izraelskie będą odwoływały się do doświadczenia współżycia przez tysiąc lat na obszarach etnicznie, kulturowo, religijnie mieszanych _ - mówił Komorowski podczas spotkania z prezydentem Izraela.

Zapewniał, że Polska rozumie _ niezwykłość odbudowy własnej państwowości _. _ Żydzi swoje państwo odzyskiwali i odzyskują po ogromnej przerwie. My też pamiętamy, że państwa polskiego nie było na mapie Europy. Odbudowaliśmy je po 123 latach nieobecności _ - przypomniał. _ W sposób szczególny jesteśmy wrażliwi na wszelkie zagrożenia dla istnienia państwowości. Jesteśmy wrażliwi na wszelkie przejawy antysemityzmu na świecie, w Europie, także w Polsce _ - deklarował prezydent Polski.

bESNWpIn

_ Jesteśmy szczególnie wrażliwi na problem bezpieczeństwa, które w dalszym ciągu jest istotne dla Polski, jak i jest niesłychanie ważne i jest aktualnym wyzwaniem dla Izraela _ - powiedział Komorowski. Prezydent Polski życzył Peresowi i Izraelowi postępów _ w trudnym procesie pokojowym i trudnym budowaniu ładu oraz bezpieczeństwa w tym regionie _. _ Życzymy poczucia bezpieczeństwa wszystkim obywatelom Izraela i wszystkim Żydom rozsianym po całym świecie _ - dodał.

_ Polska demokratyczna, niepodległa, będąca członkiem NATO i UE (...) jest w dalszym ciągu zainteresowana budowaniem jak najlepszych i jak najżywszych relacji polsko-izraelskich _ - deklarował Komorowski. Jak zaznaczył, Polska chciałaby, by rozwój tych relacji oznaczał wspólne przeżywanie historii, także - jak podkreślił - tej najbardziej bolesnej i dramatycznej, ale również rozwój współpracy gospodarczej i naukowej.

Peres z kolei mówił, że w historii relacji polsko-izraelskich są _ rozdziały i rzeczy, których nie ma w żadnej innej historii _. _ Przede wszystkim w Polsce żyła duża część narodu żydowskiego _ - przypomniał. _ Polska była zamknięta ze wszystkich stron. Żydzi mieli określone obszary w Polsce, ale w tych obszarach Żydzi mogli mówić po hebrajsku, mogli modlić się do Jerozolimy, mogli prowadzić swoje życie. Mogli być Żydami, mimo że nie byli w swoim kraju _ - mówił Peres.

Zapewniał, że Izrael _ nie zapomni tych lat _. _ W waszej i naszej historii było wiele wzlotów i upadków, ale można było żyć razem _ - powiedział izraelski prezydent. Jak przypomniał, później był _ bardzo smutny rozdział nazizmu _. _ Naziści zdewastowali Polskę, a prawie połowa Żydów polskich została zamordowana na polskiej ziemi _ - mówił Peres.

bESNWpIt

_ Dlatego do dziś dnia zwiedzają miejsca smutku, pełni dumy z tego, co jest dzisiaj. Przychodzą podziękować i by powiedzieć, że nigdy nie zapomnimy Holokaustu _ - zaznaczył Peres. Jak ocenił, przywódcy Polski, w tym Komorowski, _ zajmują jednoznaczne i jasne stanowisko przeciwko każdemu antysemityzmowi _. _ Oba narody są zdeterminowane, by to się nie powtórzyło _ - mówił prezydent Izraela.

Peres zwrócił uwagę, że Izrael _ właściwie urodził się w kolebce Polski _. _ W Polsce zaczął się prawdziwy syjonizm _ - dodał, przypominając jednego z założycieli Państwa Izrael Dawida Ben Guriona. W ocenie Peresa pod przywództwem m.in. Komorowskiego _ Polska staje się krajem Europy otwartej _.

_ Witamy pana serdecznie w naszej nowej, starej stolicy, w kolebce największych religii, łącznie z religią chrześcijańską _ - powiedział izraelski prezydent. Peres wyraził też wdzięczność, że Komorowski przybył do Izraela w czasie _ ważnych negocjacji izraelsko-palestyńskich _.

Komorowski zaprosił prezydenta Izraela na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich. _ Peres jest patronem honorowym budowy Muzeum Historii Żydów Polskich i jestem pewien, że będzie chciał przyjechać. Kiedyś miałem z nim rozmowę, w której powiedział, że to jest niemożliwe, żeby go tam nie było, bo on też jest Żydem z Polski _ - dodał polski prezydent.

bESNWpIu

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami Komorowski mówił także o współpracy z Izraelem w obszarze bezpieczeństwa i obronności i współpracy sił zbrojnych w sprawach technologii wojskowych.

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak mówił o rozmowach ze stroną izraelską, m.in. na temat obrony powietrznej czy samolotów bezzałogowych. Siemoniak wspomniał też o programie _ Świadkowie w mundurach _. _ Od 13 lat żołnierze izraelscy przyjeżdżają do Polski i odwiedzają miejsca pamięci związane z Holokaustem. Od kilku lat ich program zawiera elementy spotkania z żołnierzami Wojska Polskiego. Chcemy to rozszerzyć m.in. o wizyty polskich żołnierzy w Izraelu _ - podkreślił szef resortu obrony.

Czytaj więcej w Money.pl
Para prezydencka w Instytucie Yad Vashem Polski prezydent złożył też wizytę w Centrum Menachema Begina.
Nowe osiedla na Zachodnim Brzegu Izrael ogłosił przetarg na budowę ok. 1860 lokali mieszkalnych na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej.
Żydowskie organizacje chcą zwrotu własności Bronisław Komorowski udał się po południu z wizytą do Izraela. Jak podkreślono, organizacja ds. restytucji mienia latami pracowała na rzecz prawodawstwa, które rozwiązałoby ten problem.
bESNWpIO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)