Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Amber Gold
21.08.2012 15:20

Komisja śledcza ws. Amber Gold. Tego chce Ziobro

Klub Solidarna Polska przedstawił projekt uchwały o powołaniu sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold i bezczynności organów państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Klub Solidarna Polska przedstawił projekt uchwały o powołaniu sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold i _ bezczynności organów państwa _. Zbigniew Ziobro zapewnił, że SP, przy powoływaniu takiej komisji, jest gotowa do współpracy z innymi klubami parlamentarnymi.

W projekcie uchwały, który jeszcze we wtorek ma trafić do marszałek Sejmu Ewy Kopacz, SP proponuje powołanie _ sejmowej komisji śledczej do zbadania działań oraz zaniechań organów państwa wobec ujawnionych nieprawidłowości dotyczących funkcjonowania firm Amber Gold oraz OLT Express _.

Komisja śledcza - jak mówił Ziobro na konferencji prasowej w Sejmie - miałaby wyjaśnić, jakie były przyczyny _ bierności organów państwa _ - ABW, CBA, policji, prokuratury, jak również organów skarbowych w tej sprawie.

Według Ziobry organy państwa _ mimo informacji wiarygodnej na temat tego, że może tu dochodzić do przestępstwa na dużą skalę, (...) nie zrobiły nic, by zapobiec temu procederowi _.

_ - Chcemy wiedzieć, dlaczego pan premier Donald Tusk jako osoba odpowiedzialna za funkcjonowanie administracji publicznej w Polsce, (...) nie zrobił nic, by wykorzystać bezpośrednio podległe mu służby specjalne do tego, by tę sprawę przynajmniej zbadać. Nie zrobił nic, by spytać ministra finansów, dlaczego organa skarbowe w tej sprawie nie prowadzą stosownych postępowań, by ustalić, dlaczego (...) prokuratura nie prowadzi stosownych działań _ - mówił Ziobro.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/84/m243028.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/przecieki;ze;sledztwa;w;amber;gold;kto;finansowal;ten;biznes,146,0,1144210.html) *Przecieki ze śledztwa w Amber Gold. Kto finansował ten biznes? * W sprawę mogą być zamieszani znani trójmiejscy gangsterzy - wynika z dziennikarskiego śledztwa.

Szef SP chce też wyjaśnić, czy Amber Gold korzystała z ochrony polityków, piastujących ważne funkcje państwowe, w tym polityków PO._ - Fakt, że syn Donalda Tuska pracował u pana, który jest głównym podejrzanym w tej sprawie dziś, (...) można powiedzieć u multirecydywisty, jeśli chodzi o przestępstwa oszustwa, daje do myślenia i wymaga wyjaśnień _ - powiedział. Według Ziobry komisja śledcza mogłaby wykazać _ mechanizmy patologii, które powodują, że ludzie w Polsce nie mogą się czuć bezpiecznie _.

Polityk podkreślił również, że SP jest gotowa współpracować ws. powołania komisji z innymi klubami parlamentarnymi. _ Z satysfakcją przyjmujemy fakt, że zarówno klub PSL, klub PiS, jak i klub SLD rozważają albo deklarują też złożenie własnych wniosków o powołanie komisji śledczej; to daje realną nadzieję na to, że taka komisja powstanie _ - ocenił.

Lider SP pytany, kogo ze swojej formacji widziałby w takiej komisji, wskazał posła Andrzeja Romanka.

Szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk odniósł się natomiast do wcześniejszej konferencji PiS, na której politycy tej partii zapowiedzieli m.in. złożenie projektu ustawy o konfiskacie mienia pochodzącego z przestępstwa oraz wnioskowali o informację premiera nt. afery Amber Gold.

Mularczyk zaznaczył, że jego formacja już w grudniu złożyła w Sejmie projekt dot. konfiskaty majątku przestępców, a w sierpniu wniosek o informację premiera ws. nieprawidłowości działań państwa w sprawie firm Amber Gold i OLT Express.

Ziobro zapowiedział we wtorek, że jeszcze tego dnia wystosuje pismo do marszałek Sejmu z prośbą, _ aby nadała dynamikę pracy _ nad projektem SP nt. konfiskaty majątków.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. Ostatnio poinformowano o likwidacji spółki.

Prokuratura postawiła szefowi spółki Marcinowi P. sześć zarzutów, m.in. prowadzenia działalności bankowej i kantorowej bez zezwoleń. Śledczy zajmują się zawiadomieniami: klientów spółki, Komisji Nadzoru Finansowego i Banku Gospodarki Żywnościowej; w ramach śledztwa prokuratura sprawdza m.in. podejrzenie prania pieniędzy przez spółkę.

Czytaj więcej w Money.pl
Miller ma pomysł w sprawie Amber Gold Zdaniem Leszka Millera, taki wniosek powinno przedstawić Prezydium Sejmu, by uniknąć oskarżeń o chęć odegrania się na politycznych przeciwnikach.
Błędy w sprawie Amber Gold. Minister ujawnia - _ Nie było potrzeby odwieszania wyroków w sprawie Marcina P. _ - oświadczył Jarosław Gowin. Przyznaje jednak - _ były błędy _.
Tagi: Amber Gold, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz