Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
likwidacja wsi
05.02.2014 17:52

Komisja śledcza w sprawie WSI prawdopodobnie nie powstanie

Powołania komisji nie rekomenduje premier; przeciwne jej powstaniu są PiS i SP; za jest Twój Ruch i SLD. PSL zaś chciałoby wyjaśnienia sprawy w komisji ds. służb specjalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Prawdopodobnie nie będzie komisji śledczej ds. likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych - wynika z wypowiedzi polityków. Powołania komisji nie rekomenduje premier; przeciwne jej powstaniu są PiS i SP; _ za _ jest Twój Ruch i SLD. PSL zaś chciałoby wyjaśnienia sprawy w komisji do spraw służb specjalnych.

Na zdjęciu Antoni Macierewicz, likwidator WSI

Premier Donald Tusk powiedział dziś, że nie rekomenduje powołania komisji śledczej ds. likwidacji WSI i związanej z tym działalności Antoniego Macierewicza. Jak wyjaśnił, jako premier musi chronić państwo od _ niepotrzebnych erupcji _ informacji nt. polskich służb.

Jak zauważył, decyzja w sprawie powołania komisji śledczej nie należy do rządu. _ - To nie jest moja decyzja, to jest moja rekomendacja, ale będę prosił posłanki i posłów Platformy, żeby takiej komisji śledczej nie powoływali _ - powiedział premier. Dodał, że istniejące narzędzia - takie jak kolegium do spraw służb specjalnych - _ pozwalają badać wątpliwości dotyczące działań Macierewicza i innych polityków w czasie procesu likwidacji WSI _.

Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) powiedziała, że klub PO - być może jutro - podejmie decyzję w sprawie wniosku o powołanie komisji śledczej. _ - Donald Tusk wyraźnie powiedział, że jako premier nie rekomenduje powołania komisji śledczej, premier odpowiada za bezpieczeństwo państwa, a przy komisji śledczej istnieje ryzyko, że coś się przedostanie do opinii publicznej, my także widzimy niebezpieczeństwo, o którym mówi premier _ - zaznaczyła posłanka PO.

Jak zauważyła, jest jeszcze możliwość, aby kwestią likwidacji WSI zajęła się sejmowa komisji ds. służb specjalnych. _ - Ale na razie klub PO jest przed podjęciem ostatecznych decyzji _ - powiedziała Śledzińska-Katarasińska.

Z kolei Stanisław Żelichowski (PSL) uważa, że najlepszym wyjściem byłoby zbadanie sprawy likwidacji WSI i związanej z tym działalności Macierewicza przez speckomisję. _ - Komisja śledcza w Sejmie niewiele wyjaśni, zaczną się harce polityczne, a po drugie w tych sprawach wiele rzeczy jest tajnych. Natomiast komisja śledcza ds. służb specjalnych, bez mediów, z zachowaniem tajności, powinna zbadać sprawę i wyjaśnić, dlaczego państwo polskie tak działa. Trzeba przerwać raz na zawsze ten chocholi taniec _ - podkreślił.

Zdaniem szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka słowa premiera oznaczają, że przyznał on rację Prawu i Sprawiedliwości. _ - Obawiał się pewnie tego, iż przed komisją musiałby stanąć prezydent Komorowski, musiałby stanąć, a więc chroni Donald Tusk prezydenta Komorowskiego i pewnie obawia się też konsekwencji tego, co komisja śledcza by ustaliła _ - dodał.

Błaszczak był też pytany o pomysł Stanisława Wziątka (SLD), by powołać komisję śledczą ds. likwidacji WSI z udziałem członków sejmowej speckomisji lub nadać komisji ds. służb specjalnych uprawnienia śledcze. _ - Poseł Wziątek chce przekształcić komisję ds. służb specjalnych w sąd kapturowy. My żadnych sądów kapturowych tworzyć nie będziemy, nie będziemy przykładać ręki do tego rodzaju propozycji _ - zapowiedział polityk PiS.

Pomysł powołania komisji śledczej nie podoba się także Solidarnej Polsce, która nie wierzy, że _ po siedmiu latach rządów PO, w czasie których nic ws. WSI nie zrobiono, można było coś w tej sprawie zdziałać _ - powiedział szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk. Według niego zresztą, pomysł komisji śledczej ws. WSI jest tematem zastępczym, podczas gdy _ prawdziwa bomba, jaką jest infoafera czeka na powołanie komisji _. Przypomniał, że SP złożyła wniosek o taką komisję.

Zapowiedź premiera skrytykował lider TR Janusz Palikot. _ - Przez siedem lat Platforma nic nie zrobiła ws. WSI. To świadczy o tym, że PO się PiS boi _ - stwierdził. Podkreślił, że działalność Macierewicza może wyjaśnić tylko komisja specjalna. _ - Kolegium nie ma uprawnień śledczych i nie jest w stanie wyjaśnić tej sprawy _ - podkreślił. Zdaniem TR _ niewykonalna _ jest też propozycja Wziątka. _ - Doceniamy niewątpliwie dobre intencje pana posła, ale oba zaproponowane przez niego rozwiązania są po prostu niezgodne z prawem, zatem nie warto o nich dłużej dyskutować _ - ocenił rzecznik TR Andrzej Rozenek.

Także SLD popiera powołanie sejmowej komisji śledczej. Jak zaznaczył rzecznik Sojuszu Dariusz Joński, dopiero jeśli to się nie uda, to można rozmawiać o zajęciu się sprawą likwidacji WSI przez sejmową komisję ds. służb specjalnych. - _ Za wszelką cenę chcemy postawić Macierewicza przed komisją śledczą, a potem przed Trybunałem Stanu, nigdy więcej nie można w ten sposób likwidować służb, które odpowiadały m.in. za bezpieczeństwo polskich żołnierzy _ - przekonywał.

Sam Macierewicz, pytany w środę przez dziennikarzy w Sejmie, czy nie żałuje, że komisja śledcza ds. likwidacji WSI i związanej z tym działalności Macierewicza nie powstanie, odparł: _ nigdy nie żałuję kwestii, na które nie mam wpływu _. Zadeklarował jednak, że _ zawsze jest do dyspozycji i stawi się przed każdą instytucją, przed każdą instancją _, jeśli wyjaśnienia wymagają takie sprawy, jak _ przestępcze działania wszystkich, którzy się ich dopuścili, na przykład wyposażania terrorystów w polską broń, grabieży polskiego mienia _.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk nie chce powołania komisji śledczej W interesie państwa polskiego leży rozstrzyganie kwestii, które dotyczą służb specjalnych, w możliwie dużej dyskrecji.
"Wokół WSI narosło tysiąc mitów i legend" Bronisław Komorowski uważa, że słowa Jarosława Kaczyńskiego o nadejściu czasu rozliczenia zwolenników komisji śledczej w sprawie WSI, to próba zastraszenia.
Komisja w sprawie WSI? Odwracanie uwagi Z pomysłem powołania tego gremium wystąpił Twój Ruch. Komisja miałaby zbadać okoliczności likwidacji WSI.
Tagi: likwidacja wsi, wsi, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz