Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komisja śledcza
28.08.2012 10:16

Komisja śledcza w sprawie Amber Gold? Ruch Palikota popiera

Jednak, aby tak się stało, należy najpierw zebrać większość parlamentarną, co nie będzie łatwym zadaniem - podkreślił Andrzej Rozenek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

*Jednak, aby tak się stało, należy najpierw zebrać większość parlamentarną, co nie będzie łatwym zadaniem - podkreślił Andrzej Rozenek na falach Programu Trzeciego Polskiego Radia. *

Poseł uważa, że powołanie sejmowej komisji śledczej w sprawie Amber Gold będzie zależeć od poparcia PSL-u. W związku z tym Ruch Palikota twierdzi, że trzeba rozmawiać z ludowcami i przekonać ich aby zachowali się racjonalnie i zgodnie z interesem państwa poparli powołanie takiej komisji. W ocenie Rozenka sprawa ta jest tak oczywista, że powstanie takiego organu jest wręcz niezbędne.

- _ Czym innym jest samo głosowanie i to jest oczywiste, że Ruch Palikota poprze powołanie komisji, a czym innym jest przygotowanie do tego głosowania. Jeszcze raz mówię, że tu ważna jest skuteczność, ponieważ wyjaśnienie sprawy Amber Gold - wbrew pozorom - jest w tej chwili kluczowe dla polityki. Kryją się za nią nie tylko powiązania różnych polityków, ich rodzin itd. Kryją się za nią rzeczy ważniejsze, np. system prokuratury, który działa wadliwie. Dlatego jest to takie ważne _ - mówi Andrzej Rozenek.

Polityk Ruchu Palikota podkreślił, że sejmowa komisja śledcza powinna zdobyć dowody na słowa Janusza Palikota, który wcześniej wskazał winnych całej afery. Wśród nich wymienił między innymi ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Rozenek nie wykluczył także, że w sprawie Amber Gold mogło dojść do korupcji i to w kręgach politycznych.

- _ Wskazać oszukanym obywatelom, których okradziono, których pieniadze zostały wywiezione za granicę, gdzie wiadomo było, że od początku to był zaplanowany scenariusz, że ten człowiek, który to wymyślił, wkalkulował sobie w to nawet odpowiedzialność karną. Chodzi o to by pokazać, które osoby zaniechały i dlaczego zaniechały swoich obowiązków. Być może zrobiono to nie z przypadku, ale celowo, bo ktoś dostał za to pieniądze. Nie możemy tego wykluczyć _ - mówi Andrzej Rozenek.

Polityk uważa także, że należy zmienić podstawy prawne funkcjonowania prokuratury. W ocenie posła działalność organów ścigania jest bardzo nieskuteczna. Dodał także, że istnieje wiele rozwiązań, które utrudniają działanie i kontrolę tej instytucji. Wśród nich Rozenek wymienił immunitet, który nazwał reliktem komunizmu. Przypomniał także, że patologią jest sytuacja, w której oskarżeni prokuratorzy są badani przez swych kolegów. Polityk Ruchu Palikota nie wykluczył jednocześnie poparcia dla ponownego połączenia stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, ponieważ obecne rozwiązanie się nie sprawdza.

Czytaj więcej w Money.pl
Palikot wskazuje winnych ws. Amber Gold - _ Próbuje się znaleźć kozła ofiarnego i zamieść sprawę pod dywan _ - uważa poseł z Biłgoraju.
Schetyna o koalicji. "No przecież to jest absurd" Wiceszef Platformy Obywatelskiej zapowiada powstanie _ Białej księgi _ w sprawie Amber Gold.
Afera Amber Gold zmiecie Tuska? Ostrzą noże Partie opozycyjne coraz mocniej naciskają na premiera w sprawie Amber Gold. Wnioskują o sejmową komisję śledczą.
Tagi: komisja śledcza, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz