Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komisja śledcza w sprawie Amber Gold. PO odrzuci wniosek

0
Podziel się

- My jako klub Platformy Obywatelskiej złożymy wniosek o odrzucenie tego rodzaju pomysłu w pierwszym czytaniu - powiedział Rafał Grupiński.

Komisja śledcza w sprawie Amber Gold. PO odrzuci wniosek
(East News)
bEijOlCJ

PO złoży wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu wniosku PiS o powołanie komisji śledczej ds. Amber Gold - poinformował w środę szef klubu PO Rafał Grupiński.

_ - My jako klub Platformy Obywatelskiej złożymy wniosek o odrzucenie tego rodzaju pomysłu w pierwszym czytaniu _ - powiedział Grupiński na środowej konferencji prasowej w Sejmie. Uzasadniał, że sprawa Amber Gold obejmuje działania instytucji niezależnych od władzy ustawodawczej, tj. prokuratury i sądów.

_ - Z tego punktu widzenia powoływanie komisji śledczej, która nie mogłaby w żaden sposób wywierać swoim sposobem działania nacisku na niezależnych prokuratorów czy sędziów, aby w tej sprawie prezentowali kwestie związane ze śledztwem i wcześniejszym postępowaniem - w tego rodzaju sytuacji powołanie komisji jest bezcelowe _ - przekonywał szef klubu PO.

bEijOlCL

_ - Komisje śledcze powinny być - i takie są też orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - powoływane do badania sposobu działania instytucji państwa, instytucji publicznych. A w tym przypadku instytucje publiczne - choć w części zawiodły - pełniły w istocie rolę niepierwszoplanową. Bo mamy do czynienia z piramidą finansową, która powstała na polu prywatnego biznesu, na wolnym rynku gospodarczym _ - dodał Grupiński.

Przyznał jednocześnie, że oszustwa tego rodzaju trzeba oczywiście zwalczać zmieniając przepisy, m.in. zwiększając uprawnienia nadzoru finansowego. _ Niestety nawet najbardziej dojrzałe demokracje nie są wolne od tego rodzaju afer _ - dodał.

Pytany, jakie stanowisko w sprawie komisji śledczej zajmie PSL, Grupiński odparł: _ Jestem przekonany, że tak jak do tej pory koalicja będzie w tego rodzaju sprawach działać zgodnie. Nie widzę tutaj zagrożenia, abyśmy nie wypracowali wspólnego zdania _.

W czwartek w Sejmie premier Donald Tusk i prokurator generalny Andrzej Seremet mają przedstawić informację ws. Amber Gold. Do Sejmu zostali też zaproszeni przedstawiciele NBP, KNF i UOKiK. Później Sejm zajmie się też projektem uchwały ws. powołania sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold autorstwa PiS.

bEijOlCR

W ocenie Grupińskiego, czwartkowa informacja ws. Amber Gold _ na pewno doświetli to, co już dzisiaj wiemy _. _ Zapewne parę rzeczy uszczegółowi. Ale myślę, że dzisiaj wiemy już bardzo dużo dzięki informacjom, które spływają od instytucji rządowych, jak i dzięki informacji prokuratora generalnego odnośnie jemu podległych służb - i błędów tych służb _ - dodał.

Szef klubu PO ocenił, że zadaniem Sejmu jest tworzyć takie zmiany w prawie, aby w maksymalnym stopniu uniemożliwić powstawanie takich piramid finansowych jak Amber Gold.

Na uwagę, że opozycja wątpi, iż premier cokolwiek wyjaśni, Grupiński odparł: _ Opozycja prawdopodobnie nie wątpi jedynie w swoje istnienie. Myślę, że byłoby lepiej, gdyby skoncentrowała się na pozytywnym programie. Od dłuższego czasu powtarzam, że oczekujemy ze strony opozycji merytorycznych, poważnych propozycji, a mamy ciągle albo kadłubowe nowelizacje, albo projekty niezgodne z konstytucją, niespójne. Zapowiadanej ofensywy jak nie było, tak nie ma. Natomiast jest bardzo dużo bicia piany _.

Jak wynika z projektu PiS, 9-osobowa komisja śledcza miałaby m.in. zbadać prawidłowość działań organów skarbowych w odniesieniu do spółki Amber Gold. Wyjaśnić, czy działalność spółki była przedmiotem zainteresowania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz czy ABW przekazywała innym organom państwa jakieś sygnały o nieprawidłowościach w działalności spółki, a jeśli tak, to jaka była reakcja na te sygnały.

bEijOlCS

O sprawie dyskutowali w środę na posiedzeniu klubu posłowie PSL, jednak rozstrzygnięcia nie było. Eugeniusz Kłopotek mówił dziennikarzom, że jest blisko podniesienia ręki za powołaniem komisji.

_ - W tej konkretnej sprawie być może wymiar sprawiedliwości, który tutaj zawiódł, sam sobie nie poradzi i trzeba będzie kontroli parlamentarnej w postaci komisji śledczej. Nie rozstrzygamy jeszcze tej kwestii _ - podkreślił Kłopotek.

Szef PSL Waldemar Pawlak mówił we wtorek, że należy poczekać na wystąpienie premiera, bo Tusk przedstawi _ mocne informacje o rozliczeniu tej sprawy . - Wówczas będziemy mogli dokonać oceny, czy zostało to wszystko rozliczone tak jak trzeba, czy też trzeba te rozliczenia jeszcze poprawić _ - dodał Pawlak.

Czytaj więcej w Money.pl
Poprzemy komisję w sprawie Amber Gold Jednak, aby tak się stało, należy najpierw zebrać większość parlamentarną, co nie będzie łatwym zadaniem - podkreślił Andrzej Rozenek.
Schetyna o koalicji. "No przecież to jest absurd" Wiceszef Platformy Obywatelskiej zapowiada powstanie _ Białej księgi _ w sprawie Amber Gold.
Afera Amber Gold zmiecie Tuska? Ostrzą noże Partie opozycyjne coraz mocniej naciskają na premiera w sprawie Amber Gold. Wnioskują o sejmową komisję śledczą.
bEijOlDm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)