Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komisja majątkowa
08.06.2011 10:50

Komisja Majątkowa w Trybunale. Wyrok już dziś?

TK ma rozstrzygnąć, czy zwrot mienia kościoła odbywał się zgodnie z konstytucją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Loozrboy/CC/FLickr)

Trybunał Konstytucyjny wznowił odroczone 18 maja badanie wniosku posłów SLD o uznanie niekonstytucyjności przepisów o byłej Komisji Majątkowej, która przez 22 lata zwracała Kościołowi katolickiemu mienie zagrabione w latach 50. w PRL.

Nie wiadomo, czy dziś uda się zakończyć badanie sprawy i ogłosić wyrok. Na razie sędziowie TK zadają kolejne pytania uczestnikom rozprawy.

Badanie wniosku SLD rozpoczęto w styczniu. Wówczas sprawę, w której wyrok stwierdzający niekonstytucyjność mógłby oznaczać wielomilionowe skutki finansowe dla Skarbu Państwa, odroczono do maja. Nieoficjalnie mówi się, że właśnie kwestia finansowa może skutkować procesami o wielomilionowe odszkodowania ze strony samorządów, które mocą decyzji Komisji oddawały Kościołowi swój majątek.

Sejm i Prokurator Generalny wnoszą o umorzenie sprawy wobec likwidacji Komisji, a za niekonstytucyjny uznają tylko jeden przepis ustawy. Przewidywał on, że rząd określi w rozporządzeniu, mienie których jednostek Skarbu Państwa lub samorządu Komisja może przekazać Kościołowi - podczas gdy określać mogła to tylko ustawa. SLD jest przeciwny umorzeniu i argumentuje, że TK może zbadać przepis już nieistniejący - jeśli uzna, iż ma to znaczenie dla ochrony konstytucyjnych praw i wolności.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t46897.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pitera;sld;oddal;kosciolowi;najwiecej,173,0,775853.html) Pitera: SLD oddał Kościołowi najwięcej
W TK znajduje się także wniosek w sprawie Komisji, złożony w grudniu zeszłego roku przez Rzecznika Praw Obywatelskich Irenę Lipowicz, która kwestionowała brak dwuinstancyjności Komisji.

Zwróciła też uwagę, że w imieniu samorządów przed Komisją wypowiadał się rząd. Wnosiła, by jej skargę rozpatrywać łącznie z wnioskiem SLD, ale TK ich nie połączył. Nie ma jeszcze terminu na rozpatrzenie skargi RPO.

Komisja, która działała na mocy ustawy z 1989 roku o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, przestała istnieć 1 marca tego roku. Przekazała ona stronie kościelnej ponad 65,5 tys. ha oraz 143,5 mln zł. Według mediów, wartość zwróconego majątku sięgała 5 mld zł. Komisja rozpatrzyła w sumie około 2800 spraw, do zbadania pozostało jeszcze 216. Teraz, na wniosek stron, mogą się nimi zająć sądy powszechne.

Decyzja o likwidacji Komisji miała związek m.in. z publiczną krytyką jej działalności. Media donosiły, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały być one zaniżane. Trwa kilka śledztw ws. nieprawidłowości w jej działaniach; kilka osób ma już zarzuty, w tym podejrzany o korupcję pełnomocnik instytucji kościelnych były funkcjonariusz SB Marek P.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t130279.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sld;chce;wykluczenia;sedziow;tk,170,0,762026.html) SLD chce wykluczenia sędziów TK Poseł Kopyciński uważa, że nie mogą oni orzekać w sprawie kościelnej Komisji Majątkowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t139614.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zwrot;majatku;kosciola;do;trybunalu,148,0,831636.html) Zwrot majątku kościoła do Trybunału Poseł SLD Stanisław Rydzoń wnioskował o zbadanie sprawy Komisji Majątkowej przez Trybunał, mimo że przedmiot zaskarżenia już nie istnieje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t136275.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/pastusiak;kosciol;dostal;wiecej;odszkodowan;niz;mu;sie;nalezalo,10,0,824586.html) Pastusiak: Kościół dostał więcej odszkodowań niż mu się należało Spekulowano zwracanymi ziemiami. To bulwersowało.
Tagi: komisja majątkowa, wiadmomości, wiadomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz