Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komisja Europejska chce spójnych przepisów w sprawie imigrantów

0
Podziel się:

Bruksela zaproponowała zmiany w przepisach dotyczących systemu azylowego. Procedury przyznawania azylu politycznego w Unii Europejskiej mają być ujednolicone i uproszczone.

Komisja Europejska chce spójnych przepisów w sprawie imigrantów
(Baltic Development Forum/cc/flickr)
bECKEkad

Obecnie kraje członkowskie stosują różne przepisy. Są państwa takie jak Grecja, w których imigrantom niezwykle trudno o azyl, ale już w Szwecji większych problemów nie ma. Zdarzają się więc sytuacje, że uchodźcy, którzy raz wjadą do Unii składają wnioski w różnych krajach, by zwiększyć szanse na otrzymanie azylu. To powoduje niewydolność systemów azylowych w krajach członkowskich. Komisja Europejska chce to zmienić i ujednolić reguły - zapowiedziała unijna komisarz odpowiedzialna za sprawiedliwość Cecilia Malmstroem.

-_ Obecny kryzys w basenie Morza Śródziemnego oczywiście dodatkowo wzmaga presję. System azylowy musi działać sprawnie i musi być tarczą obronną. Powinien doprowadzić do zmniejszenia nadużyć, ale powinien też obniżyć koszty w krajach członkowskich. Nie mam złudzeń i wiem, że to nie jest proste zadanie, to sprawa delikatna i o porozumienie będzie trudno _ - powiedziała komisarz.

Przez wiele lat kraje członkowskie nie umiały się porozumieć w tej sprawie. Najwięcej kontrowersji wzbudzały przepisy dotyczące tego które państwo powinno rozpatrywać wniosek azyl. Komisja postanowiła dziś te zapisy znowelizowąć i obowiązek będzie spoczywał na pierwszym kraju Unii, do którego wjechał uchodźca. Ale możliwe jest też zawieszenie tej zasady w nadzwyczajnych okolicznościach i wtedy część obowiązków przejmą państwa, w których obecnie przebywa imigrant.

bECKEkaf

W przyszłym tygodniu propozycjami Brukseli zajmą się unijne rządy. Później prace nad przepisami będzie nadzorować Polska, która od 1 lipca rozpoczyna przewodnictwo w Unii. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 2012 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t136962.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wlochy;przybywa;imigrantow;na;lampedusie,160,0,829088.html) Włochy: Przybywa imigrantów na Lampedusie 1240 imigrantów przybyło dziś sześcioma łodziami i małymi statkami na włoską wyspę Lampedusa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t103680.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unia;boi;sie;fali;uchodzcow;z;afryki,124,0,775548.html) Unia boi się fali uchodźców z Afryki Nie wiadomo, czy będą oni traktowani jako nielegalni imigranci, czy dostaną azyl.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t136962.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ponad;900;imigrantow;przybylo;na;sycylie,96,0,841824.html) Ponad 900 imigrantów przybyło na Sycylię Na pokładzie statku, który wypłynął z Libii, byli uciekinierzy z tego kraju oraz państw Afryki subsaharyjskiej.
bECKEkaG
wiadomości
KOMENTARZE
(0)