Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisarz ONZ Pillay domaga się ukarania zbrodniarzy wojennych

0
Podziel się:

Pillay powiedziała po zamkniętym dla prasy posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa w Nowym Jorku, że istnieją dowody wskazujące na zbrodnie przeciwko ludzkości.

Komisarz ONZ Pillay domaga się ukarania zbrodniarzy wojennych
(FlashStef/CC/Flickr)

Wysoka Komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay wezwała wczoraj na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ do postawienia zbrodniarzy wojennych z Syrii przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Pillay ostrzegła przed dostarczaniem stronom konfliktu broni.

Pillay powiedziała po zamkniętym dla prasy posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa w Nowym Jorku, że istnieją _ dowody wskazujące na zbrodnie przeciwko ludzkości _.

_ - Zarówno rząd, jak i uzbrojona opozycja uczestniczyli w akcjach, podczas których poszkodowani zostali cywile. Odpowiedzialni za ataki na ludność cywilną muszą zostać ukarani _ - zapowiedziała komisarz. Agencja AP zaznacza, że Rosja zablokuje prawdopodobnie inicjatywę sądzenia zbrodniarzy przez trybunał w Hadze.

Nawiązując do pogłosek, jakoby siły antyrządowe wykorzystywały dzieci jako żywe tarcze, Pillay zapowiedziała, że jej instytucja zbada te oskarżenia, jeśli otrzyma pozwolenie na wjazd do Syrii.

Wysoka Komisarz ONZ powiedziała na forum Rady Bezpieczeństwa, że obie strony konfliktu w Syrii otrzymują coraz więcej broni, co podsyca trwające od 16 miesięcy walki. _ Należy za wszelką cenę zapobiec militaryzacji konfliktu _ - powiedziała Pillay, cytowana przez Reutera, który przytoczył fragmenty pisemnej wersji jej przemówienia.

Pillay nie wymieniła konkretnych krajów, jednak Reuters przypomniał, że to przede wszystkim Rosja i Iran zaopatrują w broń rząd syryjski, natomiast Katar i Arabia Saudyjska wspierają dostawami sprzętu wojskowego syryjską opozycję.

ONZ zawiesiła w ubiegłym miesiącu międzynarodową misję w Syrii ze względu na wzrost zagrożenia dla uczestniczących w niej 300 obserwatorów.

Wewnętrzny konflikt w Syrii, zainspirowany tzw. arabską wiosną, trwa od marca 2011 roku. Jak szacują syryjscy obrońcy praw człowieka, dotychczas pociągnął za sobą ponad 15 tysięcy ofiar śmiertelnych.

Czytaj więcej w Money.pl Money.pl
Napadli na kondukt pogrzebowy. 41 ofiar Moment eksplozji zarejestrowano na nagraniu wideo; poprzednio twierdzono, że był to wybuch wystrzelonego przez wojsko pocisku moździerzowego.
Chcą rządu tymczasowego. Po jego dymisji Plan zakłada jednak, że w rządzie nie znajdą się osoby kontrowersyjne, co oznaczałoby dymisję prezydenta Baszara al-Assada.
Zaatakowali kondukt pogrzebowy. 30 ofiar Ponad 30 osób poniosło w sobotę śmierć po tym jak pocisk moździerzowy wystrzelony przez wojska rządowe trafił w kondukt pogrzebowy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)