Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zakaz noszenia burek
17.09.2011 11:42

Kolejny kraj zakazał noszenia burek

Rząd Holandii uchwalił całkowity zakaz noszenia muzułmańskich burek i innych okryć zasłaniających całą twarz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(aloxe/CC/Flickr)

Rząd Holandii uchwalił całkowity zakaz noszenia muzułmańskich burek i innych okryć zasłaniających całą twarz. Uznał je za _ sprzeczne z charakterem miejsc publicznych _ - podano w komunikacie. Decyzja musi jeszcze uzyskać aprobatę obu izb parlamentu.

Koalicyjny rząd liberałów i chrześcijańskich demokratów może liczyć na poparcie antymuzułmańskiej i antyimigracyjnej Partii na rzecz Wolności (PVV). Te trzy stronnictwa mają większość w Izbie Drugiej (niższej), ale nie w Izbie Pierwszej (wyższej) parlamentu.

_ - Burka utrudnia komunikację publiczną i przeczy zasadzie równości kobiet i mężczyzn _ - stwierdza rządowy komunikat. Chociaż zakrywanie twarzy często uzasadnia się motywami religijnymi, _ praktyka pokazuje, że tego typu odzież nie jest związana z islamem, ale z tradycjami regionalnymi i kulturowymi _ - wyjaśnia.

Całkowity zakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych wprowadziły już Belgia i Francja.
Według rządu nawet jeśli zakaz uznany zostanie za ograniczenie wolności religijnej, jego wprowadzenie uzasadnia konieczność ochrony _ charakteru i dobrych obyczajów życia publicznego w Holandii _.

Noszenie burek ma być zabronione w miejscach publicznych, ogólnodostępnych budynkach, placówkach oświatowych, szpitalach i środkach transportu publicznego. Jako karę za złamanie zakazu przewidziano grzywnę.

Restrykcje mają nie dotyczyć samolotów oraz pasażerów oczekujących na holenderskich lotniskach na przesiadki. Nie będzie też zabronione zakrywanie twarzy z powodów zdrowotnych, dla bezpieczeństwa, w związku z wykonywanym zawodem, podczas świąt takich, jak Dzień Św. Mikołaja i karnawał, oraz w miejscach kultu religijnego.

Od 2008 r. w Holandii obowiązuje częściowy zakaz noszenia burek. Dotyczy on budynków użyteczności publicznej i szkół oraz urzędników.

O zakazie noszenia burek czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/113028_s.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/po;francji;belgia;chca;zakazania;burek,0,0,820480.html) Po Francji, Belgia. Chcą zakazania burek Izba niższa tamtejszego parlamentu przyjęła odpowiednią ustawę. Podobne zakazy planuje też Holandia i Hiszpania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/137226_s.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/we;francji;mozna;juz;karac;za;burki,181,0,810165.html) We Francji można już karać za burki W życie wszedł zakaz noszenia w miejscach publicznych muzułmańskich zasłon. Pod karą więzienia.
Tagi: zakaz noszenia burek, holandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz