Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejni zatrzymani ws. zmowy w przetargach na sprzęt dla policji

0
Podziel się:

Przetarg na bezprzewodowe czytniki linii papilarnych policja rozstrzygnęła przed rokiem. Okazało się, że oferenci działali w zmowie.

Kolejni zatrzymani ws. zmowy w przetargach na sprzęt dla policji
(East News)

Dziewięć osób, głównie przedstawiciele firm z branży teleinformatycznej i operatorów telefonii komórkowej, zostało zatrzymanych i usłyszało zarzuty ws. zmowy w przetargach na sprzęt dla policji, m.in. czytniki linii papilarnych - podała prokuratura.

Śledztwo ws. zmowy cenowej przy części przetargów organizowanych przez policję Prokuratura Apelacyjna w Warszawie prowadzi od roku. W lutym zatrzymano cztery osoby w sprawie dotyczącej postępowania na 1057 bezprzewodowych czytników linii papilarnych AFIS dla używanych przez policję terminali przenośnych. Śledczy zabezpieczyli też nośniki danych i dokumenty.

Wiceszef warszawskiej prokuratury Waldemar Tyl powiedział, że analiza tych materiałów pozwoliła zatrzymać w poniedziałek i wtorek kolejne dziewięć osób. Materiał dowodowy - powiedział Tyl - pozwolił ustalić okoliczności, w jakich odbyło się pięć innych przetargów z lat 2012-13 pośrednio związanych z postępowaniem na czytniki. Chodzi o dwa przetargi na usługi transmisji danych oraz zakup kart micro SD, akumulatorów do mobilnych terminali oraz komputerów przenośnych.

Łączna wartość zamówień w tych przetargach - jak podała prokuratura w popołudniowym komunikacie - wynosiła blisko 15 mln zł. _ W zainteresowaniu tego postępowania przygotowawczego pozostają kolejne postępowania przetargowe _ - napisał rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie prok. Zbigniew Jaskólski.

Dziewięciu zatrzymanym prokurator postawił zarzuty dotyczące udziału w zmowie cenowej podczas przetargu, za co grozi do trzech lat więzienia. Wobec podejrzanych zastosowano dozór policyjny, poręczenie majątkowe w wysokości od 40 do 50 tys. lub zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

Jak powiedział prokurator Tyl, zatrzymani to w większości przedstawiciele handlowi firm z branży teleinformatycznej i trzech operatorów telefonii komórkowej. Przeszukano miejsca ich zamieszkania i pracy, zabezpieczono nośniki danych i dokumenty. Do zatrzymań doszło zarówno w stolicy, jak i na południu Polski.

Przetarg na ponad tysiąc bezprzewodowych czytników linii papilarnych policja rozstrzygnęła we wrześniu 2012 r. Jednak już w trakcie postępowania zebrane informacje wskazywały na to, że oferenci działają w zmowie. KGP odstąpiła od podpisania umowy, a materiały dowodowe przekazano prokuratorowi generalnemu. O sprawie poinformowano też Urząd Zamówień Publicznych.

W lutym 2013 r. na polecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie zatrzymano cztery osoby - przedstawicieli trzech firm startujących w przetargu na czytniki. Przeszukano też mieszkania i pomieszczenia należące do firm, zabezpieczono komputery, telefony, nośniki danych i dokumentację związaną z przetargiem.

Czterej zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zmowie cenowej podczas przetargu. Grozi za to do trzech lat więzienia. Podobnie jak we wtorek, wobec zatrzymanych w lutym zastosowano dozór policyjny, poręczenie majątkowe od 10 do 50 tys. zł oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

Prokuratura podała, że część osób z czwórki zatrzymanej w lutym przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów.

Czytaj więcej w Money.pl
Korupcja w wojsku. Dwie osoby podejrzane Sprawa dotyczy przetargu na usługi ochroniarskie o wartości 13 mln zł, który miał zostać zmanipulowany. Policja ustaliła, iż w przetargu tym mogło dojść do zmowy cenowej.
Policjant podejrzany o branie łapówek Policjant został już zawieszony w służbie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)