Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejne protesty przeciwników ACTA w Warszawie

0
Podziel się:

Tu jest Polska nie Bruksela, tu się ACTA nie popiera - skandują demonstranci.

Kolejne protesty przeciwników ACTA w Warszawie
(PAP/Piotr Polak)

Część osób, które manifestowały przed Pałacem Prezydenckim przeciw ACTA, przeszła przed kancelarię premiera. W związku z przemarszem z ruchu wyłączona została część al. Ujazdowskich, pobliskie uliczki są zablokowane, autobusy jeżdżą objazdami.

Uczestnicy protestu mają gwizdki, polskie flagi i transparent: _ Nie dla ACTA _, _ Patrzymy wam na ręce _, _ Wolny internet _. Skandowali hasła: _ Przecz z cenzurą _, _ Kto nie skacze, ten za ACTA _, _ Sprzedaliście świat realny, zostawcie wirtualny _, _ Tu jest Polska nie Bruksela, tu się ACTA nie popiera _. Sprzed kancelarii premiera demonstranci wybierają się przed Sejm.

Wcześniej około tysiąca przeciwników wprowadzenia umowy ACTA zebrało się przed Pałacem Prezydenckim. _ Nie wiemy, co ACTA nam przyniesie - cenzurę czy inwigilację _ - mówił jeden z organizatorów manifestacji, Grzegorz Ruszkowski. Podkreślił, że sprzeciw wobec ACTA już przyniósł pierwsze sukcesy: np. zainteresowanie mediów, które sprawiło, że zaczęło się o tym mówić.

Organizatorzy apelowali, by nie obrażać nikogo, nie wznosić okrzyków obraźliwych dla konkretnych polityków. Podkreślali, że protest ma mieć charakter pokojowy, bez agresji i eskalacji negatywnych emocji. Zwracali uwagę, że sprzeciw wobec ACTA zjednoczył ludzi z różnych środowisk i o rozmaitych poglądach. Wśród manifestujących pojawili się m.in. członkowie Ruchu Palikota, Prawa i Sprawiedliwości oraz Prawicy Rzeczpospolitej.

W czasie manifestacji zbierano podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie ACTA. Odczytano także list skierowany do uczestników protestu przez przedstawicieli organizacji pozarządowych walczących z ACTA, w którym apelowali o powstrzymanie się od działań bezprawnych. Zdecydowanie potępili ataki i próby włamań na serwery rządowe. Według nich takie działania mają skutek przeciwny do zamierzonego, utrudniając prowadzenie rzetelnej, merytorycznej, publicznej dyskusji nad tym porozumieniem. Pod apelem podpisali się m.in. Jarosław Lipszyc z Fundacji Nowoczesna Polska, Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon i Rafał Brzychcy z Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania.

ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego ma dołączyć UE. Jego nazwę można przetłumaczyć jako _ porozumienie przeciw obrotowi podróbkami _, dotyczy jednak ochrony własności intelektualnej w ogóle, również w internecie. Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić to do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem. W czwartek na mocy upoważnienia od premiera ambasador Polski w Japonii Jadwiga Rodowicz podpisała umowę ACTA.

więcej o przyjęciu ACTA - CZYTAJ w Money.pl
Ministrowie na dywaniku u Tuska? Kamienie przeciw ACTA W Poznaniu doszło do starć z policją i ataku na siedzibę PO. Czyja głowa poleci?
Demonstracje przeciw ACTA. Atak na... _ Nie dla ACTA _, _ Precz z infototalitaryzmem _ i _ Internetowe gestaPO _ - to niektóre z haseł manifestantów.
W rządzie jest spór? Premier wyjaśnia, że... Jak zadeklarował, jest gotów do poważnej rozmowy w celu przejrzenia _ wszystkich za daleko idących kompetencji w dziedzinie kontrolowania obywateli _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)