Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejne kroki UE w kierunku stabilizacji sytuacji na Ukrainie

0
Podziel się:

W skład delegacji, która dotrze do stolicy Ukrainy wieczorem, wchodzi dwunastu europosłów ze wszystkich grup politycznych w Parlamencie Europejskim, w tym czterech polskich eurodeputowanych.

Kolejne kroki UE w kierunku stabilizacji sytuacji na Ukrainie
(Xavier Hape/CC/Wikipedia)

Delegacja europarlamentu udaje się do Kijowa, gdzie spotka się z przedstawicielami parlamentu Ukrainy (Rady Najwyższej), aby przedyskutować możliwości pomocy ze strony UE w stabilizowaniu sytuacji w tym kraju - poinformowały służby prasowe PE.

W skład delegacji, która dotrze do stolicy Ukrainy wieczorem, wchodzi dwunastu europosłów ze wszystkich grup politycznych w Parlamencie Europejskim, w tym czterech polskich eurodeputowanych: Jacek Saryusz-Wolski (PO), Marek Siwiec (Twój Ruch), Paweł Kowal (Polska Razem) i Jacek Kurski (Solidarna Polska). Delegacji przewodniczy szef komisji spraw zagranicznych PE, niemiecki chadek Elmar Brok. Ta sama delegacja odwiedziła pogrążoną w kryzysie politycznym Ukrainę już w styczniu tego roku.

Eurodeputowani chcą spotkać się przede wszystkim z przewodniczącym Rady Najwyższej i liderami wszystkich frakcji. Jak powiedział PAP Saryusz-Wolski, nie ma jednak żadnego ustalonego planu spotkań. W związku z dynamiczną sytuacją na Ukrainie po podpisaniu w piątek porozumienia między prezydentem Wiktorem Janukowyczem a opozycją, spotkania delegacji PE będą organizowane już na miejscu.

Do dymisji podał się przewodniczący parlamentu Ukrainy Wołodymyr Rybak i jego zastępca Ihor Kałetnyk. Nowym szefem Rady Najwyższej został poseł opozycyjnej Batkiwszczyny Ołeksandr Turczynow. Z kolei prezydent Janukowycz oraz część urzędujących ministrów rządu ukraińskiego opuściło Kijów.

W przyszłym tygodniu sytuacja na Ukrainie będzie tematem debaty na sesji plenarnej PE w Strasburgu. Europosłowie mają też przyjąć rezolucję na ten temat.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja ostrzega Unię i mówi o zamachu stanu Kreml stanowczo potępia _ działania radykałów i ekstremistów, na których spoczywa główna odpowiedzialność za krwawą przemoc _.
"Będą unijne sankcje za rozlew krwi" Komisarz Janusz Lewandowski potwierdził, że Unia zamierza wprowadzić sankcje dla osób odpowiedzialnych za rozlew krwi na Ukrainie.
Pokój na Ukrainie. Czy jest jeszcze szansa? Eksperci Instytutu Spraw Międzynarodowych przygotowali trzy możliwe scenariusze dla Ukrainy. Czy jest jeszcze szansa na pokojowe rozwiązanie konfliktu?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)