Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejne biuro podróży bankrutuje. NIK skontroluje cały rynek

0
Podziel się:

Ostatnim biurem, które przyznało, że nie będzie w stanie sprowadzić około 600 klientów do domów jest Summerelse.

Kolejne biuro podróży bankrutuje. NIK skontroluje cały rynek
(Bill Ward Brickpile/CC/Flickr)

Już dziewiąte w tym roku biuro przyznało właśnie, że nie będzie w stanie sprowadzić swoich klientów do domu. Ma ich być około 600. Najwyższa Izba Kontroli rozpocznie wkrótce kontrolę w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz wszystkich urzędach marszałkowskich; sprawdzi m.in. zasady przyznawania koncesji biurom turystycznym. Decyzję w tej sprawie podjęło Kolegium Najwyższej Izby Kontroli.

aktualizacja 16:24

Summerelse poinformowało o swoich kłopotach Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Firma złożyła w urzędzie pismo, w którym zarząd spółki informuje, że nie widzi możliwości rzetelnego świadczenia usług i podjął decyzję o zaprzestaniu od dziś prowadzenia dalszej działalności organizatora turystyki. Zarząd zapowiada, że w najbliższych dniach złoży wniosek o upadłości.

Jak wynika z informacji uzyskanych przez urząd marszałkowski, poza granicami kraju przebywa około 600 osób. Według nieoficjalnych ustaleń (nie ma wciąż informacji z biura podróży) turyści przebywają w Grecji, Turcji, Egipcie, Bułgarii i na Majorce.

Gwarancja ubezpieczeniowa firmy wynosi 396 tys. zł - ubezpieczycielem jest TU Europa. Aby uruchomić gwarancję ubezpieczeniową, urząd marszałkowski czeka na złożenie przez biuro oficjalnego oświadczenia o niewypłacalności i braku możliwości wywiązania się z umów o świadczeniu usług turystycznych zawartych z klientami.

Klienci biura mogą uzyskać informacje pod numerem tel.: (22) 59 79 544.

Jak powiedział dziś kierownik wydziału prasowego NIK Zbigniew Matwiej szczególne zaniepokojenie izby budzi fakt, że w przypadku ogłoszenia upadłości przez biura podróży klienci korzystający z ich usług są niewłaściwie albo słabo chronieni.

Dodatkowo - jak dodał Matwiej - poszkodowani turyści narażani są na straty finansowe.

Kontrolę przeprowadzi wnioskodawca, czyli Departament Nauki, Oświaty i Dziedzictwa Narodowego NIK. Matwiej zwrócił uwagę, że _ w ostatnim czasie doszło do dużej liczby przypadków ogłaszania upadłości bądź w ogóle rezygnacji biur podróży z prowadzonej działalności _.

Zgodnie z ustawą o usługach turystycznych działalność gospodarcza w zakresie organizowania imprez turystycznych jest regulowana przez ustawę o swobodzie działalności gospodarczej i wymaga uzyskania wpisu w rejestrze organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

Przedsiębiorca wykonujący taką działalność jest zobowiązany m.in. zapewnić klientom, na wypadek swojej niewypłacalności, pokrycie kosztów powrotu z imprezy turystycznej do miejsca wyjazdu lub planowanego powrotu, a także zapewnić klientom zwrot części wpłat wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną. Ustawa zobowiązuje go także do zawarcia umowy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, bądź też do zawarcia umowy ubezpieczenia na rzecz klientów.

Od początku sezonu już osiem biur podróży złożyło wnioski o upadłość lub ogłosiło niewypłacalność. We wtorek o swej niewypłacalności poinformowało nadzorowane przez marszałka woj. śląskiego chorzowskie biuro Mati World Holidays.

Kłopoty na polskim rynku turystycznym zaczęły się ponad miesiąc temu. 4 lipca wniosek o upadłość złożyło biuro podróży Sky Club z Warszawy, które organizowało wycieczki pod własną marką oraz Triady. Poza granicami Polski znajdowało się wówczas ok. 4,7 tys. klientów biura. Gwarancja w urzędzie marszałkowskim opiewała na 25 mln zł. Wszyscy turyści biura wrócili już do kraju.

12 lipca firma Alba Tour z Poznania poinformowała, że zawiesiła działalność. Wielkopolski samorząd organizował powrót do Polski ok. 430 turystów z Egiptu. Jak informował marszałek województwa, z danych wynika, iż wakacje w poznańskiej firmie mogło wykupić ok. 3 tys. osób - to klienci, którzy _ jeszcze nie skorzystali z oferty _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/216/m242136.jpg ) ] (http://wczasy.money.pl/wiadomosci/artykul/klopoty;mati;world;holidays;groupon;zapowiada;zwrot;pieniedzy,158,0,1139614.html) *Nici z wakacji? Groupon odda pieniądze * Zarząd Groupon Polska dla swoich klientów, którzy wykupili oferty upadłego biura podróży i ich zaplanowane wyjazdy zostały odwołane, przygotował dwa wyjścia. Kilka dni później - 16 lipca - niewypłacalność ogłosiło biuro podróży Africano Travel. Akcję sprowadzenia do kraju klientów biura, ok. 190 osób, organizował wielkopolski samorząd. Z kolei 26 lipca biuro Blue Rays poinformowało warszawski urząd marszałkowski o niewypłacalności. 28 lipca do kraju wróciło 360 turystów z Egiptu.

27 lipca biuro podróży Atena z Oświęcimia złożyło w Małopolskim Urzędzie Marszałkowskim oświadczenie o niewypłacalności. Poza granicami przebywało wówczas 52 klientów biura, którzy zostali sprowadzeni do kraju. Do urzędu wpłynęło ok. 300 wniosków od poszkodowanych.

W poniedziałek 30 lipca biuro turystyczne Elektra Travel z Wałbrzycha złożyło w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim oświadczenie o niewypłacalności. Poza granicami nie przebywali wówczas żadni klienci biura, jednak samorząd uruchomił procedurę związaną ze zwrotem wpłat na odwołane imprezy turystyczne. Pieniądze na poczet organizowanych wycieczek autokarowych do Grecji wpłaciło ok. 50 osób.

W czwartek 2 sierpnia niewypłacalność ogłosiło bielskie biuro Aquamaris. Procedurę, w ramach której klienci Aquamaris będą mogli ubiegać się o zwrot pieniędzy, przygotowuje samorząd woj. śląskiego. Urzędnicy szacują, że poszkodowanych może być ok. 2,2 tys. osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Nici z wakacji? Groupon odda pieniądze Zarząd Groupon Polska dla swoich klientów, którzy wykupili oferty upadłego biura podróży i ich zaplanowane wyjazdy zostały odwołane, przygotował dwa wyjścia.
Kolejni klienci upadłego biura wracają do kraju Około 350 klientów bielskiego biura podróży Aquamaris, które ogłosiło niewypłacalność, wraca do kraju dziś.
Za wakacje nie zapłacisz kartą. Dlaczego? Od początku wakacji zbankrutowało w Polsce siedem biur podróży.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)