Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejna wizyta Aleksandra Kwaśniewskiego na Ukrainie

0
Podziel się:

Misja Parlamentu Europejskiego udaje się na Ukrainę, gdzie jutro w Charkowie odwiedzi byłą premier Julię Tymoszenko, a pojutrze w Kijowie spotka się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

Kolejna wizyta Aleksandra Kwaśniewskiego na Ukrainie
(PAP/Radek Pietruszka)

Misja Parlamentu Europejskiego udaje się na Ukrainę, gdzie jutro w Charkowie odwiedzi byłą premier Julię Tymoszenko, a pojutrze w Kijowie spotka się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem - powiedział jeden z wysłanników PE, były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Kwaśniewski wraz z byłym przewodniczącym PE Patem Coksem w ramach swej misji zabiegają o uwolnienie Tymoszenko, co jest jednym z podstawowych postulatów UE przed planowanym na listopad w Wilnie podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Kwaśniewski i Cox proponują, by władze Ukrainy zezwoliły Tymoszenko na wyjazd na leczenie za granicę.

_ - W czwartek będziemy w Charkowie u Julii Tymoszenko, a w piątek w Kijowie spotkamy się z władzami, z prezydentem Wiktorem Janukowyczem _ - powiedział Kwaśniewski. Jak dodał, wizyta w tym terminie _ nie była wcześniej planowana _ i wynika z rozwoju sytuacji na Ukrainie.

15 października Kwaśniewski i Cox mają przedstawić PE raport ze swojej misji. Pytany o ostatnie doniesienia medialne, zgodnie z którymi ogłoszenie raportu może być opóźnione, b. prezydent podkreślił, że nie ma takiej obawy._ - Raport będzie ogłoszony prawdopodobnie 15 października _ - zaznaczył.

Na listopadowym szczycie w Wilnie planowane jest podpisanie umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą, a także parafowanie takich porozumień z Gruzją i Mołdawią, jeżeli kraje te spełnią postawione przez Unię warunki dotyczące reform.

O tym, czy umowa z Ukrainą zostanie podpisana, zdecydują ministrowie spraw zagranicznych UE prawdopodobnie na spotkaniu 21 października w Luksemburgu. Unia uzależniła podpisanie umowy od spełnienia przez Kijów kilku warunków, takich jak reformy prawa wyborczego i sądownictwa, a także rozwiązanie problemu wybiórczego stosowania prawa, w tym uwolnienie b. premier Julii Tymoszenko, skazanej na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją. Zdaniem wielu unijnych stolic Tymoszenko siedzi w więzieniu z powodów politycznych.

Polskie władze od dawna intensywnie zabiegają o to, by Kijów podpisał umowę stowarzyszeniową z UE na zbliżającym się szczycie w Wilnie. Szef MSZ Radosław Sikorski, który uczestniczył niedawno w 10. konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES), mówił, że Ukraina jest bardzo blisko spełnienia warunków UE koniecznych do podpisania umowy stowarzyszeniowej. Według niego Kijów musi jeszcze zdwoić wysiłki, by przekonać państwa UE, iż chce żyć zgodnie z wartościami europejskimi.

Czytaj więcej w Money.pl
Kwaśniewski ma plan uwolnienia Tymoszenko? O tym, że taki wariant jest rozpatrywany świadczą ostatnie wypowiedzi przedstawicieli ukraińskich władz.
Kwaśniewski spotkał się z Tymoszenko Obaj politycy od ubiegłego roku obserwują z ramienia PE postępowania sądowe wobec polityków ukraińskiej opozycji.
Janukowycz: Nie ułaskawię Tymoszenko Była premier, którą skazano za złamanie prawa przy podpisywaniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku, uczestniczy jeszcze w dwóch procesach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)