Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejna demonstracja w Egipcie. Policja rozpędziła zwolenników Mursiego

0
Podziel się:

Stronnicy Mursiego niemal codziennie organizują protesty w Kairze i w innych rejonach Egiptu. Domagają się przywrócenia Mursiego na stanowisko prezydenta.

Kolejna demonstracja w Egipcie. Policja rozpędziła zwolenników Mursiego
(flyvancity/CC/Flickr)

Egipska policja użyła dziś gazu łzawiącego, by rozpędzić zgromadzonych na placu Tahrir w Kairze kilkuset zwolenników odsuniętego od władzy islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego. Dziś miały być zakończone prace nad nową konstytucją.

Po raz pierwszy od ponad roku tak wielu zwolenników Mursiego znalazło się na placu - pisze agencja Associated Press (AP).

Zgromadzeni skandowali _ Precz z rządami wojskowych _, jeden z demonstrantów trzymał zdjęcie obalonego prezydenta. Policja rozpędziła ich w ciągu kilku minut.

Stronnicy Mursiego niemal codziennie organizują protesty w Kairze i w innych rejonach Egiptu. Domagają się przywrócenia Mursiego na stanowisko prezydenta. Jednak wejście kilkuset osób - niechby na kilka chwil - na plac Tahrir w centrum Kairu, to wyczyn symboliczny, lecz mający propagandowe znaczenie - pisze AP.

W tym samym czasie o kilkaset metrów od placu Tahrir 50-osobowa komisja głosowała nad poszczególnymi artykułami projektu nowej konstytucji, która, m. in., wprowadza zakaz tworzenia partii z pobudek religijnych. Islamiści, jak przypomina Reuters, zwyciężyli we wszystkich wyborach, które się odbyły po obaleniu prezydenta Hosniego Mubaraka.

Komisja, na której czele stoi były minister spraw zagranicznych Egiptu Amr Musa, miała w niedzielę zakończyć głosowanie nad projektem. Jednakże w głosowaniu nie przeszło pięć z 247 artykułów, w tym dotyczący przeprowadzenia wyborów parlamentarnych przed prezydenckimi. Niektórzy członkowie komisji uważają bowiem, że prezydenckie powinny się odbyć przed parlamentarnymi z racji słabości świeckich partii politycznych.

Z powodu braku porozumienia, szef komisji Amr Musa przerwał głosowanie i zamknął posiedzenie dla prasy, by członkowie komisji mogli wypracować wspólne stanowisko.

Po głosowaniu projekt nowej konstytucji ma zostać przekazany do podpisu tymczasowemu prezydentowi Adlemu, Mansurowi, który ustali datę referendum.

Obowiązująca dotąd ustawa zasadnicza została uchwalona w 2012 roku pod rządami wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego prezydenta Mohammeda Mursiego. Wywołała wiele protestów, głównie w kołach świeckich, które twierdziły, że ogranicza swobody i prawa obywatelskie. Została zawieszona, gdy wojsko obaliło Mursiego 3 lipca, po wielkich demonstracjach, których uczestnicy domagali się jego ustąpienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważny moment w Egipcie. Ruszyły głosowania Nowa konstytucja Egiptu, której wstępnie zatwierdzony projekt zaczęto głosować dzisiaj artykuł po artykule, umocni rolę wojskowych, zlikwiduje wyższą izbę parlamentu i zakaże tworzenia partii religijnych.
Egipskie władze zapraszają turystów Wyjazdy do Egiptu - zarówno zorganizowane, jak też indywidualne - są bezpieczne - zapewnia minister turystyki Egiptu.
Egipt: Referendum konstytucyjne w grudniu Referendum konstytucyjne to ważny krok do rozpisania wyborów parlamentarnych i prezydenckich.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)