Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejki na przejściach z Białorusią liczą wiele kilometrów

0
Podziel się:

Powodem zatorów na granicy są niedawne zmiany w prawie białoruskim. Nowe zapisy redukują liczbę służb przygranicznych.

Kolejki na przejściach z Białorusią liczą wiele kilometrów
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Kierowcy samochodów ciężarowych wyjeżdżających z Polski na Białoruś, muszą uzbroić się w cierpliwość. Kolejki przy przejściach sięgają w ostatnich dniach nawet czterdziestu godzin. Wszystko przez zmiany, jakie w swoim prawie wprowadziła Białoruś.

Sytuacja w Kuźnicy, Bobrownikach i Koroszczynie elektryzuje wszystkich kierowców wyjeżdżających z transportem na wschód. Aktualnie, średni postój w tych miejscach wynosi około doby. Bywa jednak, że trzeba stać nawet dwa razy tyle.

Wszystko przez niedawne zmiany w prawie białoruskim. Nowe zapisy redukują liczbę służb przygranicznych. Chodzi m.in. o departamenty sprawdzające dotychczas międzynarodowe zezwolenia, masę pojazdów i ich stan sanitarno-epidemiologiczny. Wszystkie te obowiązki przejęli teraz nieprzeszkoleni w tym zakresie celnicy. To zaś spowodowało zmniejszenie obsługiwanych tirów o połowę.

Prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, Jan Buczek wylicza, że dłuższe postoje na granicy mogą sporo kosztować. Każda doba postoju generuje straty w wysokości ponad tysiąca złotych. Zdarza się, że ich finansowe odpracowywanie wszystkich postojów trwa ponad miesiąc.

Zrzeszenie i przewoźnicy, zgłosili sie już o pomoc do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Marlena Rozkosz z Departamentu Transportu Drogowego tegoż resortu, zapowiada przyjrzenie się problemowi. Jak dodaje, w tym wypadku, niezbędna będzie jednak także dobra wola Białorusi. Polska strona zaproponowała jak dotąd, serię cyklicznych spotkań z przewoźnikami.

Według wyliczeń Zrzeszenia, długie postoje na przejściach generują straty w wysokości 10 milionów euro dziennie. Najwięcej tracą na nich Rosjanie i Białorusini. To właśnie oni stanowią 80 proc. obsługiwanych na granicy kierowców.

Czytaj więcej w Money.pl
Kierowcy czekają 43 godziny na odprawę Od kilku dni białoruscy celnicy odprawiają mniej niż zazwyczaj ciężarówek wyjeżdżających z Polski, co powoduje kolejki oczekujących na odprawę.
Utrudnienia na przejściach granicznych Celnicy informują, że od kilku dni zauważalny jest spadek liczby odprawianych przez białoruskie służby celne ciężarówek wyjeżdżających z Polski.
Sąsiad Polski zapowiada denominację Obecnie za jednego dolara trzeba zapłacić prawie 10 tys. rubli białoruskich.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)