Jeśli Sejm przyjmie nowe ustawy zdrowotne, to zdecydowanie skrócą się kolejki do lekarzy specjalistów, zapewniła minister Ewa Kopacz, odbierając dyplom za zajęcie pierwszego miejsca w rankingu najbardziej wpływowych osób w ochronie zdrowia w 2010 roku.
Minister zdrowia już po raz trzeci z rzędu zdobyła pierwsze miejsce w rankingu organizowanym przez branżowe pisma _ Puls Medycyny _ i _ Puls Farmacji _.
Drugie miejsce zajął poseł Marek Balicki, a trzecie dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, kierownik Katedry i Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii prof. Marian Zembala.
Podczas uroczystej gali minister zdrowia powiedziała, że to wyróżnienie jest dla niej _ wielkim zobowiązaniem i musi udowodnić, nie tylko sobie, ale również Polakom, że to, co było dla niej ważne cztery lata temu, jest nadal aktualne _.
_ - A więc przyjęcie ustaw zdrowotnych, które obecnie są procedowane w Sejmie, czyli walka o tańsze leki, bardziej przyzwoity sprzęt medyczny, skrócenie kolejek pacjentów do lekarzy specjalistów. To są te rzeczy, o których mówiłam na początku swojego urzędowania, a jestem przekonana, że to mi się uda, bo jestem osobą konsekwentną i upartą _ - powiedziała Kopacz.
Zapewniła, że przyjęcie ustaw zdrowotnych, które zaproponowało Ministerstwo Zdrowia, skróci czas oczekiwania pacjentów do lekarzy specjalistów. Dodała, że nadrzędnym celem jest dobro pacjenta i skrócenie kolejek, ale należy pamiętać, że _ kolejki są na całym świecie _ i _ nigdy nie będą one zerowe, ale do przyzwoitego i bezpiecznego momentu należy je skracać _.
To dziewiąta edycja rankingu organizowanego przez _ Puls Medycyny _ i _ Puls Farmacji _. Z grupy 233 kandydatów zaproponowanych przez dziennikarzy branżowych pism medycznych eksperci typowali sto najbardziej wpływowych osób w polskiej ochronie zdrowia. Mogli także zgłosić swoich kandydatów.
W gronie ekspertów pracujących nad Listą Stu 2010 znaleźli się m.in.: prof. Janina Stępińska, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Bolesław Piecha, wiceprezes Europejskiej Unii Lekarzy Specjalistów prof. Romuald Krajewski.
Sejm pracuje obecnie nad pakietem ustaw zdrowotnych, który ma poprawić sytuację służby zdrowia. Projekty wprowadzają duże zmiany m.in. w przepisach dotyczących funkcjonowania szpitali. Przewidują również wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych, likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego oraz stażu medycznego, a także informatyzację służby zdrowia, która ma umożliwić umawianie się na wizyty on-line, monitorowanie statusu na liście oczekujących, wystawianie e-recept i e-skierowań.
Czytaj w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t99322.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/okragly;stol;w;sprawie;sluzby;zdrowia;trwal;30;minut,86,0,635990.html) | Okrągły stół w sprawie służby zdrowia trwał 30 minut Grzegorz Napieralski powiedział, że teraz sprawą zajmą się eksperci. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t95774.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/olechowski;prywatyzacja;sluzby;zdrowia;to;nie;problem,149,0,632469.html) | Olechowski: Prywatyzacja służby zdrowia to nie problem Problemem jest wprowadzenie mechanizmów konkurencji. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/t91638.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/place;pielegniarek;tysiac;zlotych;ponizej;sredniej,31,0,592159.html) | Płace pielęgniarek: tysiąc złotych poniżej średniej Pielęgniarek i położnych jest w Polsce 300 tysięcy. Jeśli nie dostaną podwyżek, ogłoszą strajk. |