Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kodeks rodzinny do wymiany

0
Podziel się:

Pełnoletnie dzieci mogą być pozbawione prawa do alimentów.Przy rozwodzie rodzice zawrą porozumienie o kontaktach z dziećmi.To tylko niektóre zmiany proponowane w kodeksie rodzinnym.

Kodeks rodzinny do wymiany

Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejm zajmie się rządowym projektem nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Będzie to najpoważniejsza nowela od ponad 40 lat, czyli od wejścia w życie kodeksu.

Rodzice będą mogli uchylić się od płacenia alimentów na dorosłe uczące się dzieci, jeśli powodowałoby to nadmierny uszczerbek dla ich własnego utrzymania lub jeśli dziecko nie dokłada starań, by samodzielnie się utrzymywać.

- Pomysł jest dobry pod warunkiem, że jednocześnie zostanie wprowadzony powszechny system kredytów dla studentów - mówi Elżbieta Czyż z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Matka biologiczna

Dostępność technik wspomaganej medycznie prokreacji ludzkiej coraz częściej podważa uniwersalność twierdzenia, iż matką jest kobieta, która urodziła dziecko. Projekt podtrzymuje jednak tę zasadę. W sytuacji gdy jedna kobieta dziecko urodziła (tzw. macierzyństwo biologiczne, zastępcze), a od drugiej dziecko pochodzi genetycznie (tzw. macierzyństwo genetyczne), matką jest matka biologiczna.

16-latek uzna ojcostwo

W projekcie proponuje się zastąpienie dotychczasowej czynności prawnej uznania dziecka uznaniem ojcostwa. Uznanie ojcostwa jest przyznaniem przez ojca, iż określone dziecko od niego pochodzi. Uznanie ojcostwa zostało potraktowane jako akt wiedzy obojga rodziców dziecka, przeświadczonych, że dziecko od nich pochodzi. Przesłanką konieczną prawnej doniosłości uznania ojcostwa jest potwierdzenie przez matkę dziecka pochodzenia dziecka od mężczyzny przyznającego ojcostwo.

Oświadczenie matki potwierdzającej ojcostwo nie będzie więc (tak jak w obecnym stanie prawnym) jej zgodą na uznanie.

_ Uznać ojcostwo będzie mógł mężczyzna po ukończeniu 16 roku życia. Jeżeli okaże się, że dziecko nie pochodzi od mężczyzny, który uznał ojcostwo, uznanie będzie bezskuteczne z mocy samego prawa. _Plany wychowawcze

Nowością przyjętą w projekcie jest instytucja porozumienia małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie czy w separacji.

Koncepcja porozumienia rodziców nawiązuje do amerykańskiego wzorca tzw. planu wychowawczego będącego wynikiem negocjacji między rodzicami i dobrowolnego zobowiązania się przez nich przed sądem do określonego sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej i utrzymywania z dzieckiem kontaktów. Plan sporządzają rodzice i przedstawiają sądowi do akceptacji. Zarówno przy rozwodzie, jak i separacji sąd będzie zobowiązany orzekać o kontaktach rodzic - dziecko. Do tej pory zazwyczaj to czynił, ale nie musiał, jeśli nie było wniosku w tej sprawie któregoś z rodziców.

- Jest to zmiana pozytywna, która może pomóc przede wszystkim w utrzymaniu relacji dziecka z obojgiem rodziców. Ustalenie planu opieki rodzicielskiej już podczas postępowania rozwodowego czy separacyjnego stwarza większe szanse na zachowanie tych relacji - mówi Katarzyna Czayka-Chełmińska, prezes Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych.

_ Nowością przyjętą w projekcie jest instytucja porozumienia małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie czy w separacji. _- Jeżeli do pomocy w przygotowaniu planu będą zobowiązane rodzinne ośrodki diagnostyczno-konsultacyjne, to może być ciężko z realizacją tej propozycji. Już w tej chwili okres oczekiwania na opinie w ROD-K wynosi pięć miesięcy - tłumaczy Hanna Wszołkowska, kierownik Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego w Pile.

Przy takim planie wychowawczym mogłyby pomagać również ośrodki mediacji, w których są odpowiednio wyszkolone osoby.

Porozumienia rodziców będą obejmować m.in.: miejsce zamieszkania dziecka, zasady spotkań dziecka z rodzicem: jak często, czy będą to spotkania weekendowe (z nocowaniem) czy pojedyncze dni, gdzie będą odbywały się te spotkania. W porozumieniu znajdą się także podstawowe zasady wychowawcze, na które zgadzają się obydwoje rodzice, kwestie wychowania religijnego oraz w jaki sposób i w jakiej części każde z rodziców będzie finansowało potrzeby dziecka.

Będzie rozdzielność majątkowa

Wierzyciele nie mają teraz kompetencji do żądania ustanowienia rozdzielności majątkowej między małżonkami w celu uzyskania egzekucyjnego dostępu do ułamkowego udziału małżonka - dłużnika w majątku wspólnym małżonków. Projekt stwarza podstawy dochodzenia przez wierzycieli ustanowienia przez sąd między dłużnikiem i jego małżonkiem rozdzielności majątkowej, jeżeli zostałoby uprawdopodobnione, iż zaspokojenie wierzytelności wymaga dokonania podziału majątku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)