Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
07.02.2013 21:27

Kodeks postępowania karnego. Większość za zmianami

Osoba najbliższa - a nie tylko adwokat lub radca prawny - mogłaby np. zastępować pokrzywdzonego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Większość klubów parlamentarnych opowiedziała się za proponowanym przepisem prawa karnego, który pozwoliłby zastępować w czynnościach prawnych osoby pokrzywdzone, ale nieporadne ze względu na wiek lub stan zdrowia, przez osoby im najbliższe.

Poselski projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego przewiduje, że jeżeli pokrzywdzonym jest osoba nieporadna, w szczególności ze względu na wiek lub stan zdrowia, jego prawa może wykonywać osoba, pod której pieczą pokrzywdzony pozostaje lub osoba najbliższa. Osoba najbliższa - a nie tylko adwokat lub radca prawny - mogłaby np. zastępować pokrzywdzonego lub towarzyszyć mu w czynnościach procesowych.

Projekt zakłada też, że prawo do zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa lub o jego umorzeniu przysługiwałoby także osobie zawiadamiającej o popełnieniu przestępstwa, której prawa zostały naruszone. Zażalenie takie mogłaby złożyć np. osoba pokrzywdzona w postępowaniu egzekucyjnym przez fałszywą opinię biegłych rzeczoznawców majątkowych. Dotychczasowe rozumienie terminu _ pokrzywdzony _ nie daje takiego prawa wielu osobom, których prawa faktycznie zostały naruszone - wskazano w uzasadnieniu.

_ Warto dać temu projektowi szansę _ - ocenił Robert Kropiwnicki (PO). Za przyjęciem projektu opowiedzieli się także przedstawiciele PSL, PiS i Ruchu Palikota.

Zdaniem Beaty Kempy (SP) projekt zmierza w dobrym kierunku, ale przedstawia _ rozwiązanie fragmentaryczne i nie przyniesie efektu dla pokrzywdzonych _. Posłanka zadeklarowała pełną zgodę na rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do reprezentowania pokrzywdzonych. Natomiast przepisy dotyczące prawa do zażalenia są - zdaniem SP - niewystarczające.

Według Małgorzaty Sekuły-Szmajdzińskiej (SLD) przyznanie osobie zawiadamiającej o przestępstwie prawa do zażalenia na decyzję o odmowie wszczęcia postępowania jest słuszne, natomiast prawo do zażalenia na decyzję o umorzeniu idzie za daleko i może spowodować przedłużenie postępowań. Posłanka zapowiedziała, że jej klub wstrzyma się od głosu.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejna akcja CBA. Minister nic o działaniach nie wie Agenci weszli do Ministerstwa Sprawiedliwości i Urzędu Zamówień Publicznych.
Kolejna afera z Gazpromem. Ukraina zapłaci? Zdaniem Rosjan Ukraina jest winna koncernowi 7 miliardów dolarów za niewykorzystany gaz.
Kobieta na czele największego gangu 70-letnia Paca - przywódczyni klanu - jest analfabetką, nie umie też liczyć. Jednak brak edukacji nie przeszkodził jej w zorganizowaniu największej na Balearach sieci handlu narkotykami.
Tagi: prawo, kodeks postępowania karnego, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz