Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koalicja przed ważnym głosowaniem w Sejmie. Przetrwa?

0
Podziel się

Dziś klub Stronnictwa zdecyduje jak głosować w sprawie wotum nieufności dla szefa MSW.

Koalicja przed ważnym głosowaniem w Sejmie. Przetrwa?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEiuDCqd

Co zrobi PSL? Wnioski PiS o konstruktywne wotum nieufności dla rządu oraz o odwołanie ministra spraw wewnętrznych, którymi jutro ma zająć się Sejm - były tematami wieczornego spotkania liderów koalicji PO-PSL. Rozmowy w kancelarii premiera trwały około 2,5 godziny. W ostatnich dniach ludowcy sygnalizowali, że część z nich chce, aby Sienkiewicz odszedł z rządu.

W spotkaniu wzięli udział szefowie PO i PSL: premier Donald Tusk i wicepremier Janusz Piechociński, a także ze strony PO - marszałek Sejmu Ewa Kopacz i szef klubu parlamentarnego Platformy Rafał Grupiński, a z PSL - przewodniczący klubu Stronnictwa Jan Bury, wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak, minister rolnictwa Marek Sawicki oraz minister pracy Władysław
Kosiniak-Kamysz
.

Sekretarz generalny PO Paweł Graś poinformował po spotkaniu, że w jego trakcie omówiono _ bieżącą sytuację związaną z nadchodzącym posiedzeniem Sejmu i głosowaniem nad wotum nieufności dla rządu _. _ Uczestnicy spotkania potwierdzili stabilność rządu i koalicji wyrażoną w przegłosowanym niedawno wotum zaufania dla rządu _ - dodał Graś.

bEiuDCqf

Grupiński podkreślił z kolei, że koalicja jest zdecydowana bronić rządu. _ W tej sprawie koalicja jest niewzruszona _ - zapewnił szef klubu Platformy. _ Przyjęliśmy pewną zasadę, prostą i zrozumiałą wspólnego działania na tym posiedzeniu i wspólnej obrony rządu. I tak jak dotąd, potwierdzamy zaufanie dla tego rządu, czekamy na wyniki śledztw, które nadzoruje minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz _ - zaznaczył Grupiński.

Poseł PO Andrzej Halicki liczy na to, że ludowcy poczekają do września. Wtedy prawdopodobnie misja ministra spraw wewnętrznych dobiegnie końca. Sam Bartłomiej Sienkiewicz mówił, że wykonuje ostatnie zadanie, a i premier wyraźnie zaznaczył, że koniec wakacji to czas dla szefa MSW. Dlatego, zdaniem Halickiego, nie ma potrzeby, aby realizować inny wariant.

Andrzej Halicki podkreśla, że koalicja PO - PSL jest trwała i choć czasem są różnice zdań, zagrożenia dla rządu nie ma. Wnioski złożone przez PiS nie mają szans na powodzenie, ale chodzi o to, żeby wnioskodawcy mogli zaistnieć na mównicy - uważa poseł PO.

Ludowcy nie chcą Sienkiewicza

Piechociński potwierdził, że rozmowa dotyczyła głosowania nad dwoma wnioskami PiS: o konstruktywne wotum nieufności oraz nad odwołaniem szefa MSW. _ Na tym się koncentrowaliśmy _ - podkreślił. Nie chciał jednak ujawnić szczegółów. Pytany czy była mowa o rekonstrukcji rządu lider PSL powiedział, że o tym koalicjanci będą rozmawiać po sejmowych wakacjach w sierpniu.

bEiuDCql

Dziś wieczorem zbiera się klub Stronnictwa, który zdecyduje jak głosować ws. wotum nieufności dla szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. Ludowcy sygnalizują, że część z nich chce odejścia ministra. Piechociński zadeklarował jednak, że PSL nie zachowa się niepoważnie. _ Nie wyobrażam sobie, że zachowamy się niepoważnie i niegodnie, ale też nie pozwolimy się przyspawać do tego, żeby być w jednym szeregu wśród tych, którzy zawiedli _ - mówił wicepremier.

Szef klubu PSL Jan Bury poinformował, że będzie rekomendował ludowcom głosowanie przeciwko odwołaniu Sienkiewicza. _ To jest wniosek opozycji, a koalicja ma obowiązek bronić swojego ministra. Premier prosił o kilka tygodni na wyjaśnienie sprawy podsłuchów, dajmy szansę Sienkiewiczowi na wypełnienie przez niego ostatniej misji i wyjaśnienie całej sprawy _ - zaznaczył polityk.

W ostatnich dniach ludowcy sygnalizowali w nieoficjalnych rozmowach, że część z nich chce, aby Sienkiewicz odszedł z rządu. _ W tym głosowaniu będzie u nas problem z utrzymaniem dyscypliny _ - przyznał w rozmowie z PAP jeden z posłów PSL. Również poseł Eugeniusz Kłopotek zapowiedział w poniedziałek, że _ nie będzie umierał za ministra Sienkiewicza _.

bEiuDCqm

W piątek Piechociński mówił, że zaproponuje premierowi, aby przejął bezpośredni nadzór nad służbami specjalnymi, żeby wyjaśnić sprawę podsłuchów. Doprecyzował, że jego propozycja zakłada, aby Sienkiewicz dokończył swoje obowiązki jako minister spraw wewnętrznych do czasu _ dużej zmiany w rządzie na przełomie sierpnia i września _.

Sejm rozpatrzy w środę dwa wnioski PiS - o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska i ws. odwołania szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. Są one pokłosiem opublikowania przez _ Wprost _ nagrań rozmów m.in. Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką; szefa MSZ Radosława Sikorskiego z b. ministrem finansów Jackiem Rostowskim oraz b. ministra transportu Sławomira Nowaka z b. wiceszefem resortu finansów Andrzejem Parafianowiczem.

Czytaj więcej w Money.pl
Dramatyczny apel PiS do Ewy Kopacz W liście do marszałek Sejmu zaapelowali, aby zaprosiła kandydata PiS na premiera Piotra Glińskiego na posiedzenie Sejmu, który zajmie się wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu.
Koalicja o wotum nieufności i szefie MSW Do kolejnego spotkania liderów PO i PSL ma dojść za tydzień.
bEiuDCqG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)