Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koalicja Europa Plus Twój Ruch przestała istnieć

0
Podziel się:

Będziemy startowali w wyborach samorządowych, mamy w skali całego kraju dobrych kandydatów.

Koalicja Europa Plus Twój Ruch przestała istnieć
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Zdecydowaliśmy, że wraz z oficjalnym ogłoszeniem wyników wyborów do europarlamentu przez PKW koalicja Europa Plus Twój Ruch przestała istnieć - poinformował po spotkaniu koalicji w Warszawie Ryszard Kalisz, który startował z list EP TR do PE.

Także wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, wychodząc ze spotkania, poinformowała dziennikarzy, że projekt koalicji został zakończony.

Kalisz podkreślał, że koalicja EP TR została utworzona na potrzeby eurowyborów. _ - Jej wynik, który jest dla wszystkich niezadowalający, niewprowadzenie do PE żadnego eurodeputowanego, spowodował, że postanowiliśmy, iż każde środowisko tworzące Europę Plus Twój Ruch, każda partia i stowarzyszenie podejmuje teraz decyzje dotyczącą swojej przyszłej działalności na własną rękę i nie ma już koalicji Europa Plus Twój Ruch _ - oświadczył Kalisz.

Pytany o swoją polityczną przyszłość powiedział, że 28 czerwca odbędzie się walne zgromadzenia jego stowarzyszenia, Dom Wszystkich Polska, na którym podjęta zostanie decyzja o dalszej przyszłości formacji. - _ Uważam, że będziemy startowali w wyborach samorządowych, mamy w skali całego kraju dobrych kandydatów _ - powiedział Kalisz. Dodał, że nie będzie kandydował na prezydenta Warszawy.

_ - Rozstaliśmy się i zakończyliśmy projekt Europa Plus Twój Ruch _ - powiedziała dziennikarzom z kolei wicemarszałek Wanda Nowicka. Jak stwierdziła, był to projekt, który okazał się _ mało wyrazisty i mało czytelny _ dla społeczeństwa.

W jej ocenie przy tym projekcie popełnionych zostało sporo błędów, które tym bardziej osłabiły _ wymowę koalicji _.

_ - W tej chwili, ponieważ projekt się nie sprawdził, przyszedł czas, żeby go zamknąć. Dalej będziemy się wszyscy zastanawiać, jaka formuła, z kim i w jaki sposób, a czasu wiele nie ma, bo zbliżają się wybory samorządowe _ - powiedziała Nowicka.

Pytana, czy nie obawia się, że posłowie po przegranych wyborach europejskich odejdą z klubu Twojego Ruchu, odparła: _ czegoż tu się obawiać _. _ Jak opuszczą, no to trudno. Tego się nie obawiam _ - powiedziała Nowicka.

O tym, że można się spodziewać zakończenia działalności koalicji, mówił już rano wiceszef TR Marek Siwiec.

W niedzielnych wyborach do PE koalicja Europa Plus-Twój Ruch znalazła się pod progiem wyborczym; uzyskała 3,58 proc. poparcia.

W skład koalicji Europa Plus-Twój Ruch, obok Twojego Ruchu Janusza Palikota, weszły m.in. Partia Demokratyczna Andrzeja Celińskiego, stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza i Stronnictwo Demokratyczne Pawła Piskorskiego.

Tworzenie nowego środowiska politycznego pod nazwą Europa Plus zostało ogłoszone na początku ubiegłego roku. Inicjatywa, której patronem politycznym został b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, postawiła sobie za cel m.in. wystawienie wspólnej centrolewicowej listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Porozumienie o współpracy politycznej w ramach inicjatywy Europa Plus podpisali przedstawiciele: Ruchu Palikota, stowarzyszenia Ruch Społeczny Europa Plus, stowarzyszenia Dom Wszystkich - Polska, Stronnictwa Demokratycznego, SdPl, Racji Polskiej Lewicy, Unii Lewicy oraz Polskiej Partii Pracy.

Jesienią 2013 r. Ruch Palikota przekształcił się w Twój Ruch. W tegorocznych eurowyborach to środowisko polityczne wystartowało w formule koalicji pod nazwą Europa Plus Twój Ruch.

Czytaj więcej w Money.pl
Twój Ruch chce zmiany Konstytucji. Szczegóły Religia, euro i frekwencja posłów - to główne tematy, jakimi zajęli się posłowie partii.
Nowicka wraca do klubu Twojego Ruchu Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka poinformowała dzisiaj, że wraca do klubu poselskiego partii Janusza Palikota, bo wspiera projekt polityczny Twój Ruch.
TR chce karać za znieważenie flagi. Nie polskiej Za jej publiczne znieważanie, niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie flagi UE będzie groziła grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)