Notowania

parabanki
20.08.2012 17:11

KNF złożyła do prokuratur doniesienia w sprawie kilkunastu parabanków

Oprócz Amber Gold na czarnej liście Komisji jest jeszcze 15 banków, które prowadzą działalność bez zezwolenia KNF.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

*Komisja Nadzoru Finansowego złożyła do prokuratur doniesienia w sprawie kilkunastu - poza Amber Gold - parabanków, które przyjmują depozyty od swoich klientów - poinformowała dziś Katarzyna Mazurkiewicz z biura prasowego KNF. *

Oprócz Amber Gold na liście podmiotów, które prowadzą działalność bankową bez zezwolenia Komisji jest jeszcze 15 podmiotów. W stosunku do wszystkich - z wyjątkiem firmy, która ma siedzibę w Panamie - Komisja złożyła (w latach 2008-2012) doniesienia do prokuratur o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

_ - Należy pamiętać, iż KNF pozbawiona jest jakiegokolwiek instrumentu nadzorczego w stosunku do podmiotów działających bez zezwolenia, w szczególności nie może przeprowadzać w nich kontroli. Co więcej środki finansowe powierzone takim podmiotom nie podlegają ochronie np. Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, co ma miejsce w przypadku instytucji bankowych czy też systemu rekompensat w przypadku domów maklerskich _ - przypomniała Mazurkiewicz.

Dodała, że jedyną rzeczą, którą KNF może zrobić w przypadku podejrzenia łamania przepisów przez podmiot działający bez zezwolenia, jest skierowanie do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

_ - W większości przypadków wpis podmiotu do rejestru ostrzeżeń publicznych jest równoznaczny z wysłaniem przez nas takiego zawiadomienia _ - podkreśliła Mazurkiewicz. Dodała, że na stronie internetowej KNF - dzięki specjalnej wyszukiwarce - można sprawdzić, czy dany podmiot jest nadzorowany przez Komisję.

Czytaj więcej w Money.pl
Lista ostrzeżeń KNF musi być lepiej dostępna Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz uważa, że lista powinna być dostępna, np. na stronach teletekstu telewizji i w radiu publicznym.
"Piramidy finansowe zdarzają się od stuleci" _ Piramidy finansowe zdarzają się od stuleci, a do tego bardzo często. To pokazuje jak bardzo naiwni są ludzie _ - mówią eksperci.
KNF i NBP szykują kampanię. Ugodzi parabanki? _ Chcemy przekonać Polaków, aby czytali umowy, zwracali uwagę na ich zapisy, a nie tylko na reklamy. _.
Tagi: parabanki, knf, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz