Notowania

faktury vat
11.07.2013 17:06

Klub RP chce odrzucenia projektu o odpowiedzialności solidarnej w VAT

Projekt przewiduje trzy zasadnicze rozwiązania. Przede wszystkim rozszerza zakres mechanizmu odwróconego obciążenia VAT-em.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

*Posłowie Ruchu Palikota złożyli dziś wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu zmian w ustawie o VAT, który ma ukrócić oszustwa podatkowe w handlu stalą m.in. poprzez wprowadzenie odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania podatkowe. *

Chodzi o rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i ustawy o VAT. - _ Projekt ma za zadanie walkę z wyłudzeniami i oszustwami podatkowymi. To jedyny i dominujący cel tych zmian _ - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski przedstawiając projekt w Sejmie. Chodzi o nadużycia w handlu stalą, paliwami i złotem, czyli tzw. towarami wrażliwymi.

Grabowski wyjaśnił, że resort posiada narzędzia do walki z przestępcami, ale doświadczenia MF pokazują, że bez dodatkowych instytucji prawnych skuteczność tych działań będzie ograniczona. Wiceminister powiedział, że oszustwa powodują nie tylko straty dla budżetu, ale także ograniczają konkurencję na rynku i możliwości działania uczciwych podatników.

Według MF ostatnio zaobserwowano nagły wzrost wyłudzeń VAT w handlu wyrobami stalowymi, paliwami i złotem nieobrobionym. _ - Można zaryzykować tezę, że krajowy system podatkowy stał się przedmiotem zorganizowanych ataków o charakterze przestępczym _ - powiedział.

Wskazał, że projekt przewiduje trzy zasadnicze rozwiązania. Przede wszystkim rozszerza zakres mechanizmu odwróconego obciążenia VAT-em (w tej procedurze nabywca a nie dostawca rozlicza VAT) na obrót niektórymi wyrobami stalowymi. Przewiduje też wprowadzenie instytucję odpowiedzialności podatkowej nabywcy za zobowiązania podatkowe w VAT sprzedawcy, w transakcjach _ towarami wrażliwymi _. Zaproponowano także skrócenie do miesiąca rozliczeń VAT w obrocie tymi towarami.

Zdaniem MF zmiany wpłyną pozytywnie na dochody budżetu państwa. _ - Skala nadużyć przemawia za wprowadzeniem tych rozwiązań jak najszybciej _ - podkreślił wiceminister.

Zbigniew Konwiński z PO powiedział, że celem zmian jest zwiększenie skuteczności walki z oszustwami, w związku z tym jego klub opowiada się za dalszymi pracami nad dokumentem w komisji finansów publicznych.

Paweł Szałamacha z PiS uważa, że ważny jest szerszy kontekst zmian, wskazał na załamanie dochodów podatkowych w pierwszej połowie roku. - _ Rząd, co naturalne, szuka sposobu na zwiększenie dochodów. To naturalna reakcja na stan faktyczny _ - mówił. Jego zdaniem rząd uprawia politykę reaktywną, zamiast projektować spójny system podatkowy, a przepisy o odpowiedzialności solidarnej wywołują istotne kontrowersje.

W ocenie Łukasza Gibały (RP) istotą projektu i najważniejszą, a jednocześnie najbardziej kontrowersyjną zmianą, jest właśnie odpowiedzialność solidarna. Poseł wskazał, że regulacje te budzą zastrzeżenia wszystkich organizacji zrzeszających przedsiębiorców, a RP uważa, że są nieracjonalne i groźne. Jego zdaniem przedsiębiorcy będą musieli zastanawiać się, czy sprzedawca ma tańszy produkt, bo jest oszustem, czy dlatego, że ma dobry model biznesowy.

_ - Jestem przekonany, że po wejściu w życie tej ustawy wielu uczciwych przedsiębiorców będzie miało obowiązek zapłacić niesłusznie VAT _ - powiedział. Zapowiedział, że jeżeli ustawa zostanie uchwalona, to jego klub zaskarży ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Genowefa Tokarska z PSL powiedziała, że ustawa jest _ niezwykle potrzebna, wychodząca naprzeciw uczciwym podatnikom i uczciwym przedsiębiorcom _. Zgodziła się, że regulacje dotyczące odpowiedzialności solidarnej mogą budzić kontrowersje, bowiem niewykluczone są decyzje urzędów skarbowych krzywdzące uczciwych nabywców.

Także Ryszard Zbrzyzny z SLD krytycznie ocenił te propozycje zwracając uwagę, że podobne zdanie mają pracodawcy i niektórzy doradcy podatkowi. - _ W naszej ocenie (odpowiedzialność solidarna), jest jedynie sposobem na zapewnienie wpływów z VAT i nie wpłynie na wyeliminowanie patologii z obrotu gospodarczego _ - powiedział. Zaznaczył, że SLD nie opowie się za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu, ale w trakcie dalszych prac złoży stosowne poprawki.

Wiceminister Grabowski odpowiadając na pytania posłów poinformował, że zaproponowane przez resort rozwiązania popiera branża hutnicza, widząc w nich remedium na nieuczciwą konkurencję. Powiedział, że zgodnie z danymi MF sprzed kilku miesięcy 60 zakończonych kontroli skarbowych dotyczących lat 2012-2013 w handlu stalą ujawniło wyłudzenia ok. 130 mln zł VAT. Szacowana skala wyłudzeń ujawnionych razem z kontrolami, które ciągle trwają może wynieść ok. 500 mln zł.

Głosowanie wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zaplanowano na piątek rano.

Czytaj więcej w Money.pl
Nieopłacone faktury? Oto konsekwencje W przypadku, gdy kontrahent spóźnia się z zapłatą ponad miesiąc, będzie musiał skorygować in plus swoje rozrachunki z fiskusem z tytułu podatku dochodowego.
Leasingobiorcy mają oddać odliczony VAT? Wyrok podważył stanowisko zajęte przez Naczelny Sąd Administracyjny
Jest decyzja sądu w sprawie podatku VAT Szafy wnękowe i meble do zabudowy są objęte preferencyjną 8-procentową stawką VAT - stwierdził w uchwale Naczelny Sąd Administracyjny.
Tagi: faktury vat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz