Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kłopoty z budową nowej siedziby NATO

0
Podziel się:

Budowa nowej siedziby NATO w Brukseli prawdopodobnie potrwa dłużej niż planowano.

Kłopoty z budową nowej siedziby NATO
(Pal Nordseth/CC/Flickr)

Budowa nowej siedziby NATO w Brukseli prawdopodobnie będzie droższa i potrwa dłużej niż planowano. Budowa nowej siedziby NATO w Brukseli prawdopodobnie będzie droższa i potrwa dłużej niż planowano.

Nowa kwatera główna NATO, powstająca naprzeciwko obecnej tymczasowej siedziby, w której Sojusz mieści się już od kilku dziesięcioleci (do Brukseli kwaterę główną przeniesiono w 1967 r. z Paryża), miała powstać do lata 2016 r. i kosztować 1,05 mld euro. O jej budowie kraje członkowskie zdecydowały już w 1999 r., w 2004 wybrano projekt architektoniczny, a w 2010 r. rozpoczęły się prace budowlane.

Pod koniec ub.r. konsorcjum BAM Alliance poinformowało jednak o spodziewanych wyższych kosztach realizacji projektu. W zeszłym tygodniu napisał o tym niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _, co w poniedziałek potwierdził szef NATO.

- _ Belgia, która jako gospodarz odpowiada za budowę w imieniu krajów Sojuszu, poinformowała w grudniu ub.r., że wykonawca zwrócił się o więcej pieniędzy i czasu na dokończenie projektu. Władze Belgii analizują te roszczenia _ - powiedział Rasmussen na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli.

Dodał, że sprawa jest przedmiotem negocjacji, dlatego nie chciał mówić, jak duże będą dodatkowe koszty i opóźnienia w budowie.

_ - Te roszczenia niepokoją nas wszystkich _ - powiedział Rasmussen. I dodał, że wszyscy sojusznicy są aktywnie zaangażowani w poszukiwanie rozwiązania.

Według _ Spiegla _, który powołuje się m.in. na raport Międzynarodowego Sztabu Wojskowego, roszczenia wykonawcy generalnego sięgają 245 mln euro, a budowa przeciągnie się prawdopodobnie o dziewięć i pół miesiąca. Kłopoty te są konsekwencją błędnych kalkulacji oraz większych kosztów podwykonawców.

Koszty budowy nowej kwatery głównej Sojuszu finansują państwa członkowskie; na Polskę przypada 3,3 proc. ogólnej sumy.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef NATO wzywa Ukronę do dialogu Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen potępił eskalację przemocy na Ukrainie.
Rasmussen dziękuje Polsce za Afganistan Sekretarz generalny oddał hołd polskim żołnierzom, uczestniczącym w misjach Sojuszu.
Wiemy, czemu będzie poświęcony ten szczyt Obama i Rasmussen nie ustalili jeszcze, gdzie odbędzie się ten szczyt NATO.
Decyzja USA "nie ma nic wspólnego z Rosją" Zmiany w amerykańskich planach dotyczących obrony przeciwrakietowej nie osłabiają zobowiązań USA w sprawie budowy NATO-wskiej tarczy antyrakietowej w Europie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)