Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
klauzula sumienia
04.07.2014 19:09

Klauzula sumienia. SLD chce autonomii państwa od kościoła

W uzasadnieniu do projektu dodali, że sprzeciwiają się nadużywaniu tzw. klauzuli sumienia przez część środowisk medycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

SLD złożył dziś projekt uchwały sejmowej w sprawie naruszania zasady autonomii i niezależności państwa i Kościoła. Inicjatywa Sojuszu to pokłosie m.in. sprawy prof. Bogdana Chazana, który odmówił wykonania aborcji, mimo wskazań medycznych związanych z wadą płodu.

_ - Sejm RP wyraża zaniepokojenie powtarzającymi się w ostatnim czasie incydentami, w których grupa obywateli i obywatelek pod pretekstem obrony wolności religijnych narusza podstawowe prawa i wolności przysługujące wszystkim Polkom i Polakom, zagwarantowane w Konstytucji RP i w ustawach _ - napisali w projekcie uchwały wnioskodawcy.

W uzasadnieniu do projektu dodali, że _ sprzeciwiają się nadużywaniu tzw. klauzuli sumienia przez część środowisk medycznych _. Chodzi m.in. o sprawę dyrektora publicznego szpitala im. Św. Rodziny w Warszawie prof. Bogdana Chazana.

W czwartek minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował, że NFZ nałożył na szpital im. Świętej Rodziny karę w wysokości ok. 70 tys. złotych. Kara jest wynikiem kontroli, które przeprowadzono w placówce, po opisywanym przez media przypadku odmówienia przez prof. Chazana jednej z pacjentek aborcji, pomimo że były do tego wskazania medyczne. Chazan powołał się na klauzulę sumienia, nie wskazał także innej placówki, w której kobieta mogłaby przeprowadzić zabieg.

Drugą sprawą, której ma dotyczyć uchwała zaproponowana przez SLD, są społeczne protesty przeciwko wystawianiu spektaklu teatralnego _ Golgota Picnic _. _ Potępiamy także zakłócenia porządku publicznego wywołane przez grupy katolickich fundamentalistów religijnych _ - napisali politycy SLD w uzasadnieniu.

_ W tych przypadkach mamy do czynienia z falą konserwatyzmu, z zawłaszczaniem państwa przez Kościół i dlatego uważamy, że Sejm powinien zareagować i przyjąć odpowiedni dokument, który postawi temu tamę _ - podkreślił rzecznik SLD Dariusz Joński w rozmowie z dziennikarzami przed złożeniem projektu uchwały.

Sojusz zapowiedział też, że w poniedziałek złoży zawiadomienie do prokuratury na prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz w związku z tym, iż do dziś nie odwołała Chazana z funkcji dyrektora szpitala im. Św. Rodziny - SLD domaga się takiej decyzji od miesiąca.

_ - Kolejne kontrole pokazują naruszenie prawa, a pani prezydent to toleruje _ - powiedział dziennikarzom warszawski radny SLD Sebastian Wierzbicki. Dlatego, jeśli Gronkiewicz-Waltz do poniedziałku nie odwoła Chazana, Sojusz złoży zawiadomienie dotyczące niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego. _ Prezydent nie może tolerować łamania prawa w tym mieście _ - podkreślił Wierzbicki.

Zastępca rzecznika stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb powiedziała PAP w piątek, że prezydent Warszawy podejmie decyzję w sprawie dyr. Chazana, gdy będą znane wnioski ze wszystkich kontroli, m.in. prowadzonej przez stołeczny ratusz. Dodała, że powinna ona zakończyć się w ciągu kilku, kilkunastu dni. _ Nie można podejmować tego rodzaju decyzji na podstawie ultimatum jednej z partii politycznych _ - podkreśliła Kłąb.

W szpitalu im. Św. Rodziny, którego dyrektorem jest prof. Chazan, zakończyły się kontrole: konsultanta krajowego, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta. Wnioski z kontroli przekazano m.in. prokuraturze i właścicielowi szpitala, którym jest miasto.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujący sojusz. Palikot i Miller jednoczą siły Liderzy lewicowych partii domagają się powołania trzech komisji śledczych w sprawie afer z udziałem ministrów Tuska.
Odeszła z SLD, ale z mandatu nie zrezygnuje Poinformowała, że zostanie we frakcji socjalistów w PE.
SLD i Twój Ruch łączą siły, aby odwołać... Chodzi o wnioski o powołanie komisji śledczych i o odwołanie szefów MSW i MSZ.
Tagi: klauzula sumienia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz