Notowania

katastrofa smoleńska
28.05.2013 10:30

Kiedy wyniki badań próbek z wraku Tu-154M?

Pod koniec czerwca zakończone mają zostać badania próbek z wraku Tu-154M.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/SERGEI CHIRIKOV)

Pod koniec czerwca zakończone mają zostać badania próbek z wraku Tu-154M dotyczące ewentualnej obecności materiałów wybuchowych na szczątkach samolotu - poinformowała we wtorek Naczelna Prokuratura Wojskowa.

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej uzyskała już wiele dokumentów i opinii odnoszących się do okoliczności tragicznego lotu. Nadal jednak oczekuje na ponad 20 opinii biegłych na temat różnych kwestii. Jedna z nich dotyczy wyników badań ponad 250 próbek pobranych z wraku Tu-154M - badania te prowadzone są pod kątem stwierdzenia lub wykluczenia ewentualnych śladów wskazujących na działanie materiałów wybuchowych.

_ - Z uzyskanych w ostatnich dniach przez WPO informacji wynika, że między innymi z uwagi na przyjętą przez biegłych metodologię, termin zakończenia badań planowany jest na koniec czerwca 2013 r. Po uzyskaniu sprawozdania z badań biegłych, WPO przedstawi opinii publicznej ich wyniki _ - powiedział rzecznik prasowy NPW płk Zbigniew Rzepa.

Dodał, że wyniki badań próbek będą tylko jednym z elementów opinii biegłych. Opinia ta będzie także oparta na wynikach badań próbek zabezpieczonych z ekshumowanych dotychczas zwłok ofiar katastrofy oraz wnioskach wynikających z oględzin wraku i miejsca tragedii. _ Opinia sporządzona zostanie w terminie kilku miesięcy od zakończenia laboratoryjnych badań całości zabezpieczonego materiału _ - zaznaczył płk Rzepa.

Wojskowy prokurator wraz z biegłymi i ekspertami na przełomie września i października 2012 r. brał udział w uzupełniających oględzinach wraku, elementów samolotu oraz miejsca i rejonu katastrofy. Zabezpieczono wówczas, do specjalistycznych badań laboratoryjnych, ponad 250 różnego rodzaju próbek - wymazów, próbek gleby i wycinków materiałów z wraku.

Próbki trafiły do kraju w grudniu zeszłego roku, obecnie ich badanie prowadzi Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w Warszawie. _ Czas badania jednej próbki wynosi, zdaniem biegłych, od kilku do kilkudziesięciu godzin. Dlatego też przyjęty przez biegłych termin sześciu miesięcy, jako pozwalający na wykonanie badań 250 próbek, jest w pełni uzasadniony i realny _ - informowała w styczniu NPW.

Sprawa badania tych próbek stała się głośna, gdy w końcu października zeszłego roku _ Rzeczpospolita _ napisała, że śledczy jesienią 2012 r. na wraku samolotu znaleźli ślady trotylu i nitrogliceryny. Prokuratura wojskowa wskazywała, że wyświetlenie się napisu TNT na detektorze używanym przez ekspertów podczas pobierania próbek z wraku nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem obecności trotylu. Na początku marca NPW informowała, że na obecnym etapie badań próbek biegli nie stwierdzili śladów materiałów wybuchowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Prokuratura zbada doniesienie Macierewicza ws. katastrofy Tu-154 Ta sama prokuratura prowadzi też śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez polskich prokuratorów wojskowych w Smoleńsku w 2010 roku.
To nie tylko reakcja na kłamstwa smoleńskie Premier Donald Tusk podpisał zarządzenie o powołaniu zespołu ekspertów lotniczych pod przewodnictwem dr Macieja Laska.
Blogerzy wyjasnią katastrofę smoleńską Oprócz zdjęć zrobionych przez członków komisji znalazły się też zdjęcia udostępnione przez blogerów w internecie.
Tagi: katastrofa smoleńska, tu-154, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz