Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawa autorskie
01.02.2008 15:49

Kiedy prawo autorskie zacznie chronić twórców?

Minister kultury Bogdan Zdrojewski i zapowiedział wprowadzenie poprawek do prawa autorskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Do końca kwietnia powstanie harmonogram przyjmowania poprawek do ustawy o prawie autorskim - poinformował w Łodzi minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Jest to efekt styczniowego nieformalnego spotkania, podczas rozpoczęcia tegorocznych międzynarodowych targów muzycznych i przemysłu nagraniowego MIDEM w Cannes. 27 stycznia spotkali się tam reprezentanci Ministerstw Kultury krajów członkowskich UE oraz Chin i przedstawiciele przemysłu muzycznego.

Jak wyjaśnił w piątek Zdrojewski - głównym tematem rozmowy były - _ kłopoty z prawami autorskimi, ochroną wartości intelektualnej _ , m.in. problem pirackiej dystrybucji płyt z nagraniami muzycznymi przez internet.

- _ Okazuje się, że pierwsze lata po wprowadzeniu internetu zaczęły rzutować na rynek sprzedaży oficjalnej, legalnej płyt CD. W 2007 roku zanotowano 20-procentowy spadek dochodów firm fonograficznych _ - tłumaczył Zdrojewski.

- _ Muszę z przykrością stwierdzić, iż nie udało się określić w sposób precyzyjny jakiegokolwiek kierunku radzenia sobie z tą sytuacją. Wyraźnie widać, że rozwój technologii (...) wyprzedza pomysły na przepisy prawa i ochronę praw autorskich _ - ocenił.

Efektem spotkania było powołanie przez ministra specjalnego zespołu do ochrony praw autorskich z udziałem m.in. reprezentantów ministerstwa sprawiedliwości i ministerstwa spraw wewnętrznych.

Jak poinformował Zdrojewski - podjął on też decyzję o - _ kilkutorowym działaniu _ m.in. o bieżącym poprawianiu prawa autorskiego. Przyznał, że planowane poprawki do ustawy o prawie autorskim to będzie- _ pragmatyczna nowelizacja prawa autorskiego _ .

W opinii ministra kultury - starając się chronić w Polsce prawa autorskie - należy korzystać m.in. z doświadczeń krajów skandynawskich czy Holandii.- _ Uczulić policję, wymiar sprawiedliwości na najważniejsze patologie w tym zakresie, a nie na ściganie taksówkarzy czy fryzjerów, którzy słuchają muzyki. To się mija z celem _ - uważa Zdrojewski.

Tagi: prawa autorskie, wiadomości, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz