Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pit 2011
05.01.2012 09:40

Kiedy pracodawca może rozliczyć PIT pracownika

Jeśli podatnik uzyskiwał dochody u jednego pracodawcy i nie będzie korzystał z ulg podatkowych, może zostać rozliczony przez płatnika.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

Ministerstwo Finansów przypomina: Twoje dochody roczne może rozliczyć również pracodawca, ale z tego rozwiązania możesz skorzystać jedynie, gdy w 2011 roku uzyskałeś dochody u jednego płatnika. Aby skorzystać z możliwości rozliczenia twoich dochodów przez pracodawcę, należy przed 10 stycznia złożyć swojemu płatnikowi oświadczenie PIT-12 - przypomina Ministerstwo Finansów.

W oświadczeniu (PIT-12) pracownik stwierdza, że przez cały rok podatkowy uzyskiwał dochody u jednego pracodawcy i nie będzie korzystał z ulg podatkowych oraz preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów (np. wspólnego opodatkowania dochodów małżonków).

Po złożeniu przez pracownika oświadczenia (PIT-12), płatnik jest zobowiązany do obliczenia rocznego podatku na formularzu PIT-40 i przekazania go do końca lutego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu - wyjaśnia w komunikacie resort finansów.

Z takiej możliwości nie można jednak skorzystać jeśli uzyskiwało się dochody opodatkowane według skali podatkowej z więcej niż jednego źródła. W takim przypadku trzeba rozliczyć się samodzielnie do 30 kwietnia na formularzu PIT-36 lub PIT-37.

Warto pamiętać, że oprócz dchodów z zatrudnienia mieliśmy także przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19 proc. lub przychody opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i rozlicza nas płatnik, musimy wówczas złożyć odrębne zeznania przeznaczone do rozliczania wspomianych przychodów.

Skorzystanie z możliwości rozliczenia przez płatnika, nie pozbawia jednak prawa do złożenia zeznania (PIT-36 lub PIT-37) według ogólnie obowiązujących zasad. Dotyczy to np. sytuacji, gdy pomimo złożenia oświadczenia (PIT-12), podatnik chce skorzystać z ulg podatkowych i preferencji lub przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Więcej o podatkach czytaj w Money.pl
Firmy czeka spora ulga. Już w przyszłym roku Firmy nie będą musiały kredytować fiskusa. Zmieniają się przepisy o CIT i PIT.
Idą zmiany. Zapłacimy podatek w sklepach Nowa ustawa o usługach płatniczych przewiduje, że w supermarketach, galeriach handlowych czy przy osiedlowych sklepach.
Fiskus nas prześwietli w sieci. My też zyskamy Skarbówka inwestuje w informatykę. Obywatele i przedsiębiorcy mają uzyskać nowe sposoby pozyskiwania i wymiany informacji.
Tagi: pit 2011, przychód, giełda, prawo podatkowe, wiadomości, porady, porady prawne, prawo, wiadmości, najważniejsze, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz