Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wotum zaufania
02.07.2014 14:25

Kidawa-Błońska nie widzi zagrożenia dla koalicji

-Rozmowy koalicyjne trwają poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

- _ Koalicja skłania się ku temu, aby wszystkie decyzje personalne związane ze sprawą podsłuchów zapadły po wakacjach sejmowych _- poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

_ - Rozmowy koalicyjne trwają, nie widzę zagrożenia dla koalicji _ - powiedziała dziennikarzom w Sejmie rzeczniczka rządu.

Dopytywana, czy decyzje personalne dotyczące m.in. ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza mogą zapaść jeszcze przed rozpatrzeniem przez Sejm wniosku o jego odwołanie, Kidawa-Błońska odparła: _ Wydaje mi się, że nie, bo raczej koalicja skłania się do tego, żeby wszystkie decyzje personalne były już po wakacjach sejmowych _.

Zaznaczyła, że premierowi Donaldowi Tuskowi zależy na wyjaśnieniu sprawy podsłuchów, aby móc podejmować decyzje _ nie pod wpływem szantażu _.

- _ Na razie rozmawiamy o przyczynach i dlaczego były podsłuchy, i dlaczego były na taką skalę _ - powiedziała rzeczniczka rządu.

Kidawa-Błońska odniosła się też do postulatu PiS, aby kandydat tej partii na premiera mógł zabrać głos z mównicy sejmowej podczas rozpatrywania wniosku o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska. Rzeczniczka powołując się na regulamin Sejmu podkreśliła, że _ nie ma takiej możliwości, aby nie-poseł nie pełniąc żadnej funkcji państwowej zabierał głos na sali sejmowej _.

- _ Poza tym w tym punkcie, poza wystąpieniami klubowymi, nie ma zadawania pytań, nie ma debaty. Nie wiem, po co Prawu i Sprawiedliwości debata na temat profesora Glińskiego, skoro przez tyle miesięcy opowiadają o jego zaletach _ - dodała.

W przyszłą środę - 9 lipca Sejm zajmie się wnioskiem PiS o wyrażenie konstruktywnego wotum nieufności wobec Rady Ministrów, a także wnioskiem tego klubu o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MSW. Oba wnioski mają związek z ujawnionymi przez _ Wprost _ nagraniami rozmów polityków PO, w tym ministrów rządu Donalda Tuska.

Kidawa-Błońska oceniła też, że nie widzi żadnych podstaw ku temu, aby PiS formułował wniosek do prokuratury przeciwko premierowi ws. Amber Gold. PiS zarzuca Tuskowi m.in. przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków. Złożenie zawiadomienia ma związek z ujawnionymi przez tygodnik _ Wprost _ nagraniami z rozmów szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza i prezesa NBP Marka Belki, z których - według PiS - wynika, że szef rządu wiedział wcześniej o całej aferze.

_ - Nie ma żadnych podstaw, ani żadnego nowego wątku, ani żadnej nowej informacji, która usprawiedliwiałaby składanie takiego wniosku przez PiS _ - podkreśliła rzeczniczka rządu.

Tygodnik _ Wprost _ opublikował też stenogramy z rozmowy szefa MSZ Radosława Sikorskiego i byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego. Sikorski miał m.in. powiedzieć w rozmowie z ministrem finansów, że _ polsko-amerykański sojusz jest nic nie warty _. Kidawa-Błońska pytana o zachowaniu szefa MSZ, który miał zapłacić służbową kartą za kolację z Rostowskim, odparła, że z tego co wie, Sikorski uregulował należności. _ Szkoda, że tak późno _ - dodała.

Temat podsłuchów oraz obu wniosków PiS - o konstruktywne wotum nieufności i dotyczący odwołania Sienkiewicza - mają być przedmiotem środowego zarządu krajowego PO.

Władze Platformy mają rozmawiać także o listopadowych wyborach samorządowych, a także wrześniowych, uzupełniających wyborach do Senatu. Wcześniej kierownictwo PO ustaliło, że m.in. do 21 lipca rady powiatów i regionów Platformy zatwierdzą listy kandydatów; ewentualnych zmian będą mogły dokonać rady regionów 28 lipca. Środowe posiedzenie zarządu ma być kolejnym etapem przygotowań do zaplanowanych na listopad wyborów do rad gmin, powiatów i sejmików województw, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS zjednoczy prawicę przeciw Tuskowi? Ma propozycję Inicjatywa ma być przedstawiona najwcześniej w przyszłym tygodniu, po głosowaniu nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności.
Koalicja o wotum nieufności i szefie MSW Do kolejnego spotkania liderów PO i PSL ma dojść za tydzień.
Ważne spotaknie koalicji w sprawie podsłuchu Na spotkaniu będzie mowa m.in. o priorytetach rządu PO-PSL do końca kadencji.
"Gliński pozostanie profesorem z tabletu" - _ Jeśli profesor Gliński nie zostanie dopuszczony do głosu to ukaże się prawdziwe oblicze Ewy Kopacz i nawet taśmy nie będą potrzebne _ - grozi Mariusz Błaszczak.
Tagi: wotum zaufania, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz