Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kerry: Iran powinien zaangażować się w walkę z Państwem Islamskim

0
Podziel się:

Międzynarodowa akcja wymierzona w IS powinna mieć zasięg globalny.

Kerry: Iran powinien zaangażować się w walkę z Państwem Islamskim
(AP/Fotolink/East News)

Podczas sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconej sytuacji w Iraku, sekretarz stanu USA John Kerry powiedział, że Iran powinien zaangażować się w walkę z Państwem Islamskim. Każdy kraj ma rolę do odegrania, włącznie z Iranem - dodał.

_ Koalicja, której potrzebujemy, by wyeliminować Państwo Islamskie (IS), nie ma wyłącznie ani przede wszystkim charakteru militarnego (...). Potrzebna jest szeroka współpraca, na wielu frontach _ - powiedział Kerry podczas posiedzenia Rady.

Szef amerykańskiej dyplomacji dodał, że międzynarodowa akcja wymierzona w IS powinna mieć zasięg globalny, tak aby _ obezwładnić i zniszczyć zagrożenie terrorystyczne _, jakim są dżihadyści z tej organizacji. Powiedział również, że jest wstrząśnięty i głęboko oburzony mordami, porwaniami, torturami i gwałtami, jakich dopuszczają się dżihadyści z IS.

W sesji uczestniczył minister spraw zagranicznych Iranu Mohamad Dżawad Zarif. AFP pisze, nie podając szczegółów, że podczas posiedzenia Iran i USA omawiały kwestię walki z IS, którego bojownicy opanowali rozległe tereny w Iraku oraz Syrii.

Rada potępiła Państwo Islamskie i wezwała społeczność międzynarodową do udzielenia pomocy rządowi Iraku, który walczy z tą organizacją i jej zwolennikami na terenie swego kraju. Oświadczenie to zostało przyjęte jednogłośnie przez wszystkich członków RB ONZ. Tekst dokumentu zawiera sformułowanie ostrzegające, że _ niektóre akty (jakich dopuszcza się IS) mogą stanowić zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości _.

Agencja AP przypomina, że sesję Rady zwołano kilka godzin po tym, gdy francuskie myśliwce zaatakowały cele Państwa Islamskiego w Iraku. Francja to pierwszy kraj, który dołączył do militarnej interwencji sił powietrznych USA w tym kraju.

O pomoc do społeczności międzynarodowej zaapelował wcześniej w piątek prezydent irackiego Kurdystanu Masud Barzani, który wezwał do obrony Ajn al-Arab, kurdyjskiego miasta w północnej Syrii oblężonego przez bojowników Państwa Islamskiego.

_ Wzywam społeczność międzynarodową do użycia bezzwłocznie wszelkich środków dla ratowania Ajn al-Arab _ - powiedział. _ Państwo Islamskie to terroryści (...) powinni być unicestwiani, gdziekolwiek się pojawią _ - wzywał Barzani.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/m319629.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kerry;chce;globalnej;operacji;przeciwko;islamistom,247,0,1617655.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kerry za globalną operacją przeciwko islamistom Sekretarz stanu USA powiedział w Egipcie, że obecne działania militarne przeciwko Państwu Islamskiego są niewystarczające.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/m140162.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna;w;iraku;usa;wzmacnia;ochrone;ambasady;w;bagdadzie,17,0,1610769.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) USA wzmacniają ochronę ambasady w Iraku Łączna liczba żołnierzy chroniących placówkę w stolicy Iraku wzrośnie sposób do 820.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/91/m282203.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wojna;w;iraku;iran;nie;wysle;wojsk;do;walki;z;panstwem;islamskim,23,0,1604887.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Szef dyplomacji Iranu: Nie chcemy wsparcia Szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif jest zdania, że władze irackie i kurdyjskie są w stanie zażegnać zagrożenie na własną rękę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)