Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
francja
18.04.2011 19:28

KE: Francja mogła zatrzymać pociągi z Włoch

Francja miała prawo czasowo zatrzymać ruch pociągów z Włoch z powodu planowanej na granicy manifestacji - oceniła komisarz UE do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem, podkreślając zarazem, że w żadnym razie nie jest to koniec układu z Schengen.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Zdaniem komisarz Unii Europejskiej do spraw wewnętrznych Cecilii Malmstroem, w żadnym razie nie można mówić o końcu układu z Schengen.

- _ Nie, to nie jest koniec Schengen _ - zapewniła Malmstroem komentując artykuł w hiszpańskim dzienniku _ El Pais _ o włosko-francuskim sporze o imigrantów z Tunezji i zapowiedziach przywrócenia kontroli na wewnętrznych granicach w UE.

- _ Schengen to jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie mamy w UE i musimy jej bronić _ - dodała Malmstroem. - _ Byłoby bardzo niebezpieczne, gdyby miałby to być koniec Schengen, bo to jedna z podstaw swobody przemieszczania się ludzi w Unii Europejskiej _ powiedziała.

Komisarz wyraziła jednocześnie przekonanie, że wczorajsza decyzja Francji o zatrzymaniu pociągów jadących z włoskiej miejscowości Ventimiglia jest zgodna z prawem dotyczącym Schengen, czyli obszaru bez kontroli na granicach wewnętrznych w UE. - _ Otrzymaliśmy list od władz Francji, w którym wyjaśniają, że była to decyzja w ramach porządku publicznego, a zawieszenie przejazdów nastąpiło tylko na krótki okres i teraz ruch odbywa się już normalnie _ - powiedziała Malmstroem.

Francja zablokowała wczoraj na sześć godzin przejazd włoskich pociągów, by zapobiec przybyciu na terytorium francuskie tunezyjskich imigrantów i towarzyszących im manifestantów z organizacji obrony praw człowieka, którzy nie uzyskali wcześniej zgody na protest.

Władze Włoch wystawiają około 20 tys. imigrantom z Tunezji, którzy nielegalnie przypłynęli na włoską wyspę Lampedusa, dokumenty pozwalające na tymczasowy pobyt w strefie Schengen. Wielu z nich zapowiedziało, że chce dotrzeć do rodzin we Francji. Zdaniem Paryża, ci imigranci są nielegalni i powinni wrócić do Tunezji. Francja zapowiedziała, że na jej terytorium, zgodnie z układem Schengen, mogą przebywać tylko ci imigranci, którzy mają ważny paszport i posiadają wystarczające środki finansowe, pozwalające na samodzielne utrzymanie się, a następnie powrót do kraju. Jednocześnie Francja wzmocniła patrole policyjne w strefach granicznych.

Malmstroem przyznała rację Francji, podkreślając, że przyznawane tymczasowe pozwolenia na pobyt nie stanowią jeszcze pozwolenia na podróżowanie w strefie Schengen.

Włochy zostały skrytykowane za swą politykę imigracyjną wobec Tunezyjczyków przez większość innych państw UE. Nie tylko Francja nasiliła patrole w strefach granicznych. W weekend także władze Belgii poinformowały, że wzmocniły kontrole celne na lotnisku Charleroi, na południe od Brukseli. Zapowiedziały to także Austria i Niemcy. Na znak solidarności z Włochami, Rumunia zaoferowała z kolei, że może przyjąć do siebie 200 Tunezyjczyków.

Przyjmowanie obywateli z państw trzecich należy do kompetencji narodowych. Według unijnych regulacji, to kraj, przez którego granicę imigrant dotarł do UE, powinien zająć się także procedurą ewentualnego udzielenia mu statusu uchodźcy, co stawia w gorszej pozycji kraje na peryferiach UE.

Przywódcy państw UE będą dyskutować o polityce imigracyjnej Unii na szczycie w Brukseli 24 czerwca. Poza imigrantami, którzy docierają do wybrzeży UE, wyzwaniem jest też około 430 tys. uchodźców z Libii, którzy przed przemocą uciekli do Tunezji i do Egiptu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t98409.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/francja;nie;lamiemy;ukladu;z;schengen,227,0,814563.html) Francja: Nie łamiemy układu z Schengen Francuski minister spraw wewnętrznych Claude Gueant oświadczył w poniedziałek, że blokując napływ tunezyjskich imigrantów do Francji rząd w Paryżu nie złamał układu z Schengen.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t75241.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/francja;lamiac;uklad;z;schengen;podkopuje;ue,253,0,814333.html) Francja łamiąc układ z Schengen podkopuje UE Blokując napływ arabskich imigrantów z Włoch, Francja złamała porozumienie w sprawie swobodnego przepływu osób wewnątrz Unii Europejskiej - ocenia hiszpański dziennik _ El Pais _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t99614.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francja;nie;chce;imigrantow;z;tunezji,163,0,813987.html) Francja nie chce imigrantów z Tunezji Francuskie władze zablokowały dziś przejazd pociągów z Włoch. To wynik obaw od napływ nielegalnych imigrantów.
Tagi: francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz