Notowania

akcyza
09.10.2012 14:01

Każdy sprawdzi legalność wódki i papierosów

Resort finansów i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zaprezentowały elektroniczny system kontroli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Resort finansów i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zaprezentowały elektroniczny system, dzięki któremu każdy może sprawdzić legalność banderoli akcyzowej. Podczas prezentacji w MF udało się wykryć niewłaściwą banderolę na tytoniu do palenia.

Wiceminister finansów, szef Służby Celnej Jacek Kapica (na zdjęciu) powiedział, że PWPW drukuje banderole akcyzowe dla resortu finansów od 1993 r. Spółka zaproponowała wprowadzenie elektronicznego systemu raportowania dla MF, którego częścią jest System Informacji o Banderolach Akcyzowych (SIBA), dzięki któremu każdy będzie mógł sprawdzić, czy banderola naklejona na kupionym wyrobie akcyzowym jest prawdziwa, czy ma odpowiedni numer, czy nie została wycofana oraz czy została umieszczona na właściwy produkt.

_ - To daje większą pewność każdemu z nas, kupującemu wyroby akcyzowe w legalnej sieci dystrybucji, że są one z legalnego źródła i mają właściwy znak akcyzy _ - powiedział Kapica. Dodał, że system miał być uruchomiony pod koniec roku, ale przyspieszono to ze względu na _ zainteresowanie opinii publicznej bezpieczeństwem zakupu wyrobów akcyzowych _, zwłaszcza alkoholu.

_ - To ułatwi również nam sprawowanie kontroli nad systemem, który jest bezpiecznym, co nie znaczy, że nie trzeba dokładać starań, aby był coraz bardziej bezpieczny _ - zaznaczył Kapica.

Wiceprezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Andrzej Bogun zapewnił, że skarb państwa nie zapłaci za uruchomienie zaprezentowanego systemu. _ To jest w cenie banderol _ - poinformował. Bogun pokazał, jak korzystać z systemu na stronie internetowej www.banderolaakcyzowa.pl. Podczas prezentacji sprawdził legalność banderol na butelkach z alkoholem i papierosach. System wykrył nieprawidłową banderolę na opakowaniu tytoniu do palenia.

Kapica zapewnił, że odpowiednie służby zajmą się tym przypadkiem. Wskazał, że konsument, któremu przytrafiłoby się coś takiego powinien się skontaktować ze Służbą Celną pod numerem infolinii wskazanym przez system. Dodał, że problem z banderolą na tytoniu użytym do prezentacji może wynikać z daty produkcji tytoniu - 2011 r. Wyjaśnił, że banderole na niektóre wyroby akcyzowe są roczne.

_ - Być może system wskazuje, że tego rodzaju banderola, z 2011 r. powinna być już wycofana. Na wyrobach tytoniowych, ze względu na coroczną zmianę stawek akcyzy, wyroby te powinny być wycofane z obiegu i opatrzone nową akcyzą. Co roku stare znaki akcyzy można wykorzystywać tylko do marca danego roku. Być może to wyrób, który został zakupiony przed marcem, albo nie powinien być w obiegu _ - powiedział.

Kapica poinformował, że rocznie PWPW produkuje dla MF 4,5 mld znaków akcyzy, a służba celna wykrywa ok. 1,5 tys. znaków podrobionych. _ To są podróbki banalne, kolorowe ksera _ - powiedział. Zapewnił, że polskie znaki są bardzo dobrze zabezpieczone. _ Stąd nie notujemy w polskim systemie ryzyka związanego z tym, że ktoś w większym stopniu będzie te znaki podrabiał _ - powiedział wiceminister. Zaznaczył, że ryzyko wiąże się natomiast z odklejeniem banderoli z jednego wyrobu i nałożeniem go na drugi. Dodał, że problemem jest też dystrybucja alkoholu i papierosów z nielegalnych źródeł, na bazarach i targowiskach.

Czytaj więcej w Money.pl
"Podwyżka akcyzy o 5 procent i..." Wiceminister finansów Maciej Grabowski, zdradza plany resortu dotyczące podatków w 2013 roku.
Rząd podwyższa podatek. Sprawdź, ile stracisz Resort finansów przewiduje w nim, że podwyżka akcyzy ogółem o 5 proc. spowoduje wzrost średniej ważonej ceny detalicznej papierosów o 60 gr na paczce 20 szt.
Tagi: akcyza, banderola, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz