Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katyń w amerykańskich dokumentach. Dziś poznamy wszystkie

0
Podziel się:

Wieczorem zostaną opublikowane wszystkie amerykańskie dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej.

Katyń w amerykańskich dokumentach. Dziś poznamy wszystkie
(PAP/Paweł Kula)

[aktualizacja 08:55]

*Wieczorem zostaną opublikowane wszystkie amerykańskie dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej. W sumie ma być to około 1000 dokumentów. *

Archiwalia będzie można znaleźć w internecie między innymi na stronach internetowych amerykańskich archiwów, ambasady RP w Waszyngtonie i na stronach MSZ.

Wiceminister spraw Zagranicznych Bogusław Winid po uzyskaniu informacji o decyzji władz USA w sierpniu wyjaśniał, że będzie to pierwsza tego typu inicjatywa pokazująca wszystko co na temat zbrodni katyńskiej wiedzieli Amerykanie. Wśród archiwaliów znajdą się zapewne kopie miedzy innymi: akt Departamentu Stanu, Departamentu Obrony i armii Stanów Zjednoczonych, archiwa prezydentów Franklina Delano Roosevelta, Harry'ego Trumana i Dwighta Eisenhowera, amerykańskich komórek wywiadowczych, materiałów z procesu norymberskiego i korespondencji dyplomatycznej. Wśród opublikowanych archiwaliów znajdzie się też raport Specjalnej Komisji Śledczej Kongresu Stanów Zjednoczonych do Zbadania Zbrodni Katyńskiej pod przewodnictwem Raya Maddena.

Historyk profesor Wojciech Materski uważa, że te dokumenty nie wniosą zbyt wiele nowych informacji dotyczących samej zbrodni katyńskiej. Jeśli znajdą się tam dokumenty z raportu Maddena, to - podkreśla naukowiec - był on opublikowany po raz pierwszy w 1952 roku i wskazywał, że odpowiedzialność za zbrodnię katyńską ponosi Związek Radziecki.

Profesor przypomina również, że amerykańskie władze, podobnie jak brytyjskie, doskonale wiedziały już czasie II wojny, kto zamordował polskich oficerów. Jednak ówczesny prezydent USA Franklin Delano Roosevelt poświęcił prawdę o zbrodni katyńskiej na rzecz sojuszu ze Stalinem, który miał wesprzeć USA w walce z Japonią.

Dlatego, zdaniem naukowca, najciekawsze będą informacje dotyczące zachowania amerykańskich prezydentów odnośnie zbrodni katyńskiej. Między innymi ukazanie czy, w jakim okresie, w jakim kontekście i który prezydent Stanów Zjednoczonych interesował się tą sprawą. Czy rozważana była kwestia przeproszenia narodu polskiego za stanowisko jakie w sprawie zbrodni zajęły Stany Zjednoczone.

Profesor Materski podkreśla zarazem, że Polacy z największą niecierpliwością czekają nie na amerykańskie archiwalia lecz na dokumenty z rosyjskich zbiorów. Ciągle nie mamy tak zwanej "listy białoruskiej", która pomogłaby w odszukaniu ponad 3 tysięcy 800 ofiar NKWD zamordowanych na terenie Białorusi. Brakuje też protokołów tak zwanej centralnej "trójki" Kobułow, Mierkułow i Basztakow, którzy organizowali, nadzorowali przebieg zbrodni katyńskiej, na końcu zacierając ślady. Brak też raportów komand śmierci i teczek personalnych zamordowanych Polaków.

Zarazem profesor Materski przypomina, że Polska czeka też na odtajnienie przez Brytyjczyków dokumentów związanych z katastrofą gibraltarską, w której zginął Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu na Uchodźstwie podczas II wojny światowej, generał Władysław Sikorski.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)