Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katastrofa w Smoleńsku. PiS chce wznowienia prac

0
Podziel się:

Taką informację przekazał szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak.

Katastrofa w Smoleńsku. PiS chce wznowienia prac
(Piotr Kowalczyk/AGENCJA SE/East News)

PiS domaga się wznowienia badania katastrofy smoleńskiej przez Państwową Komisję do Spraw Badania Wypadków Lotniczych - poinformował szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak.

Podstawą do wznowienia prac przez komisję są - według PiS - doniesienia medialne o tym, że biegli prokuratury prowadzącej śledztwo smoleńskie odmówili wydania kompleksowej opinii do czasu, gdy będą mogli osobiście zbadać wrak i czarne skrzynki tupolewa. - _ Opracowanie opinii bez dowodów w sprawie jest niemożliwe _ - powiedział poniedziałkowej _ Rzeczpospolitej _ szef zespołu biegłych płk Antoni Milkiewicz.

_ - Prokuratura przez lata wmawiała opinii publicznej, że oryginały czarnych skrzynek i wrak samolotu nie są potrzebne. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mówił, że wrak samolotu ma znaczenie wyłącznie symboliczne. To była kpina z opinii publicznej i ze zdrowego rozsądku _ - ocenił Błaszczak na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak zaznaczył, _ dziś biegli pracujący na rzecz prokuratury przyznają jednoznacznie, że swoje ekspertyzy będą mogli przedstawić wtedy, kiedy będą mieli nieograniczony dostęp właśnie do wraku samolotu i do oryginałów czarnych skrzynek _.

W związku z tym - poinformował Błaszczak - PiS domaga się wznowienia działalności przez Państwową Komisję do Spraw Badania Wypadków Lotniczych.

_ - Sprawa katastrofy smoleńskiej jest niezwykle ważna, powinna być wyjaśniona. To co dzieje się w tej sprawie jest konsekwencją błędów ze strony rządzących; to konsekwencja chociażby słów premiera Donalda Tuska, że trzeba oddać śledztwo Rosjanom i czekać na jego rezultaty _ - ocenił szef klubu PiS.

Szef parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej Antonii Macierewicz uważa, że słowa Milkiewicza dla _ Rz _ oznaczają _ absolutną krytykę i zdezawuowanie _ raportu Millera.

_ - Komisja Millera wydała orzeczenie nie badając czarnych skrzynek w Polsce, nie badając wraku w Polsce, a więc zgodnie ze stanowiskiem płk Milkiewicza wydała orzeczenie niekompetentnie, bez podstawowych dowodów, posługując się wyłącznie przepisanymi danymi ze strony rosyjskiej _ - ocenił Macierewicz.

Według niego _ jest jasne, że takie orzeczenie nie może mieć żadnego waloru poznawczego _, dlatego konieczne jest wznowienie badań przez Państwową Komisję do Spraw Badania Wypadków Lotniczych.

_ - Podstawą do tego są nie tylko prace zespołu parlamentarnego, ale stanowisko tej osoby, w której ręce rząd Donalda Tuska powierzył kierownictwo zespołu ekspertów prokuratury, płk Milkiewicza. To jego słowa stanowią podstawę do wznowienia prac komisji _ - powiedział Macierewicz.

Czytaj więcej w Money.pl
Macierewicz chce wznowić prace komisji - Nie ma najmniejszych wątpliwości, że fakty stwierdzone przez polskich archeologów rzucają zupełnie nowe światło na przyczyny i przebieg smoleńskiej tragedii - podkreśla wiceszef PiS.
Wraca sprawa wybuchu nad Smoleńskiem Antoni Macierewicz uważa, że najnowsze doniesienia potwierdzają hipotezę, że przyczyną katastrofy była eksplozja samolotu.
Prokuratura wojskowa jednoznacznie o brzozie Pod koniec października Chris Ciszewski z Uniwersytetu Georgii wysunął tezę, że brzoza została złamana 5 kwietnia 2010 roku, czyli jeszcze przed katastrofą.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)