Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katastrofa smoleńska
30.03.2012 17:42

Katastrofa smoleńska. Sikorski popełnił przestępstwo?

Antoni Macierewicz złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa MSZ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Antoni Macierewicz złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Radosława Sikorskiego. Według niego szef MSZ mógł przekroczyć uprawnienia i niedopełnić obowiązków w związku z przygotowaniem wizyty delegacji w Katyniu 10 kwietnia 2010 r.

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki powiedział, że nie będzie komentarza w tej sprawie. Szczegóły zawiadomienia Macierewicz przedstawił dzisiaj w Sejmie.

Poseł PiS powiadomił prokuraturę, że z informacji zgromadzonych przez zespół parlamentarny, którym kieruje, wynika, iż Sikorski, przygotowując wizytę polskiej delegacji 10 kwietnia 2010 roku, _ nie dopełnił prowadzenia spójnej i jednolitej w stosunkach zewnętrznych polityki zagranicznej uzgodnionej z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim _.

Macierewicz zarzuca Sikorskiemu, że dopuścił do rozdzielenia oficjalnych uroczystości (premier Donald Tusk wziął udział w uroczystościach w Katyniu 7 kwietnia, a uroczystości z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego miały się odbyć 10 kwietnia).

Według posła PiS ministerstwo podległe Sikorskiemu nie zadbało o właściwą dyplomatyczną rangę wizyty prezydenckiej delegacji oraz nienależycie przygotowało wizytę pod względem dyplomatycznym i logistycznym.

Poseł PiS stwierdza, że MSZ nie przekazywało prezydentowi Kaczyńskiemu depesz i clarisów z placówek dyplomatycznych, a decyzja ta zapadła w ministerstwie na początku 2009 roku i była podjęta przez dyrektora generalnego oraz parafowana przez ministra Sikorskiego.

Macierewicz zarzuca też, że ministerstwo zaniedbało opracowania formalnej procedury dotyczącej podziału zadań i współpracy między podmiotami uczestniczącymi w procesie uzyskiwania zezwoleń dyplomatycznych na przeloty i lądowania polskich samolotów specjalnych za granicą.

Sikorski - twierdzi Macierewicz - nie zapewnił eksterytorialności terenu, na którym znajdowały się szczątki rozbitego TU-154M. Poseł PiS uważa również, że szef MSZ doprowadził do niekorzystnego dla Polski trybu wyjaśniania katastrofy w oparciu o wybrane przepisy Konwencji chicagowskiej.

Macierewicz zaznacza, że Sikorski nie poinformował członków Rady Ministrów o porozumieniu między Ministerstwem Obrony Narodowej, a Ministerstwem Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej w sprawie zasad ruchu lotniczego wojskowych statków powietrznych.

Sikorski - według Macierewicza - _ nie podjął wszelkich niezbędnych działań _ dla ochrony dobrego imienia Polski oraz ofiar katastrofy, które - jak napisał w zawiadomieniu - były _ bezkarnie pomawiane i szkalowane przez przedstawicieli organów wykonujących zadania na rzecz Komisji płk Putina oraz rosyjskie media _.

Zdaniem posła PiS MSZ nie podjęło _ wszelkich niezbędnych i dopuszczalnych prawem międzynarodowym działań mających na celu ochronę wraku samolotu, jego części, wyposażenia, rzeczy należących do osób nim lecących _.

Czytaj więcej w Money.pl
Prokuratura chce materiałów od Macierewicza Jest to czwarte tego typu wystąpienie śledczych w sprawie przekazania dokumentów.
"Nigdy nie poznamy całej prawdy o Smoleńsku" Paweł Poncyljusz uważa, że PiS ściga się na raporty z dokumentem komisji Jerzego Millera.
Macierewicz: Sikorski do prokuratora Według posła PiS MSZ mógł negocjować z Rosjanami miejsce lądowania Tu-154M i dlatego jest jednym z kluczowych świadków.
Tagi: katastrofa smoleńska, antoni macierewicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz