Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Katastrofa smoleńska już niedługo w Parlamencie Europejskim

0
Podziel się

28 marca w Parlamencie Europejskim odbędzie się kolejne wysłuchanie publiczne ws. katastrofy smoleńskiej.

Katastrofa smoleńska już niedługo w Parlamencie Europejskim
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDTegUOd

Eurodeputowani PiS przeprowadzą debatę o katastrofie smoleńskiej 28 marca.* *Antoni Macierewicz zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury przeciwko niektórym urzędnikom MSZ.

_ - Celem wysłuchania będzie przedstawienie nowych faktów dotyczących śledztwa i okoliczności katastrofy. Informacje na ten temat nadzwyczaj słabo docierają, a wersja rosyjska jest wersją rozpowszechnioną, bo polski rząd niespecjalnie przykłada się _ - mówił w piątek na konferencji prasowej w Sejmie prof. Ryszard Legutko, szef delegacji PiS we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.

Jak przypomniał, pierwsze wysłuchanie w europarlamencie w tej sprawie odbyło się ponad rok temu. Podkreślił też, że w komisji petycji w PE rozważana jest petycja wzywająca do międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

bDTegUOf

Inny europoseł PiS Ryszard Czarnecki zaznaczył, że wysłuchanie publiczne to _ kolejny etap umiędzynaradawiania sprawy smoleńskiej _. _ - Tylko presja międzynarodowa spowoduje, że Rosjanie oddadzą czarne skrzynki, oddadzą wrak Tupolewa, a także przyznają się do odpowiedzialności za to, co stało się 10 kwietnia 2010 _ - mówił Czarnecki.

Jak dodał eurodeputowany Tomasz Poręba, inicjatywa ta ma przedstawić innym europosłom i przedstawicielom Komisji Europejskiej _ fakty, które przez półtora roku zebrał m.in. zespół Antoniego Macierewicza _.

Z okazji wysłuchania publicznego przygotowana została specjalna broszura, a także Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/195/m95683.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prokuratura;bada;nowy;watek;katastrofy;smolenskiej,218,0,950234.html) *Tusk pokrzywdzony. Przez własną ochronę? * Istnieje podejrzenie niedopełniania obowiązków przez funkcjonariuszy BOR przy organizacji wizyt Pary Prezydenckiej i premiera. strona internetowa. Gośćmi wysłuchania będą przedstawiciele niektórych rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, a także prof. Wiesław Binienda i dr Kazimierz Nowaczyk, którzy są ekspertami zespołu Macierewicza.

Natomiast Antoni Macierewicz zapowiedział, że złoży w niedługim czasie zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z katastrofą smoleńską przez niektórych urzędników MSZ. Macierewicz podkreślił, że zespół parlamentarny, którym kieruje, przedstawi materiał prawny _ wskazujący na konieczność ścigania konkretnych czynów, osób z MSZ w związku z niedopełnieniem obowiązków i działaniem na szkodę głowy państwa _.

bDTegUOl

Na piątkowym posiedzeniu zespołu działania MSZ krytykowała m.in. była szefowa tego resortu, posłanka PiS Anna Fotyga. Zarzuciła resortowi m.in. nieprzygotowanie kolumny samochodowej w Smoleńsku.

- _ Postępowanie służb dyplomatycznych przed katastrofą, w trakcie katastrofy, po katastrofie było skandaliczne. (...) Straty zostały spowodowane przez rosyjską propagandę, której Polska nie tylko się nie sprzeciwiła, ale jej wtórowała. Nie zauważyłam działań polskiej dyplomacji, które by podważały ten straszny wizerunek polskiego bałaganu, który zafunkcjonował za granicą i powoduje, że wszystkie służby dyplomatyczne świata milczą z zażenowaniem _ - mówiła.

Piotr Guział, burmistrz warszawskiej dzielnicy Ursynów, w piątek opowiadał zasiadającym w zespole parlamentarzystom, że gdy był niedawno na miejscu katastrofy mieszkający w pobliżu człowiek pokazał jemu oraz towarzyszącej mu delegacji rzeczy ofiar katastrofy i szczątki wraku, które przechowywał w swoim garażu. _ Oprócz elementów kadłuba wyciągnął trzy fragmenty materiału. Jeden z tych elementów to były męskie spodnie, podarte, pobrudzone, zdaje się, że mogła to być zaschnięta krew _ - relacjonował.

Guział pokazywał też posłom zdjęcia z tej wizyty oraz poinformował, że został kilka dni temu przesłuchany przez wojskową prokuraturę.

bDTegUOm
Czytaj o katastrofie smoleńskiej w Money.pl
Biegli zbadają zapisy rozmów z kabiny Jaka-40 Naczelna Prokuratura Wojskowa powołała biegłych, którzy zbadają zapisy z kabiny samolotu, który lądował w Smoleńsku przed katastrofą Tu-154 - powiedział rzecznik NPW płk Zbigniew Rzepa.
Komisja Millera powróci? Jest decyzja Tuska Premier naradził się z członkami komisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej.
Nie poda się do dymisji. "Chodzi o Smoleńsk" 1 lutego Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych zdecyduje, czy skierować wniosek do ministra transportu.
bDTegUOG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)