Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katastrofa smoleńska
09.10.2012 17:34

Katastrofa smoleńska. Ekspert potwierdza hipotezę o wybuchu?

Rozkład szczątków samolotu, charakterystyczne ułożenie burt kadłuba po katastrofie oraz seria poważnych awarii, które wystąpiły coraz bardziej przemawiają za hipotezą wybuchów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Ekspert zespołu parlamentarnego ds. zbadania przyczyn katastrofy Tu-154M prof. Kazimierz Nowaczyk twierdzi, że hipoteza o wybuchach w samolocie, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem, znajduje coraz więcej potwierdzeń.

Zdaniem Nowaczyka - który wziął udział w dzisiejszym posiedzeniu zespołu - rozkład szczątków samolotu, charakterystyczne ułożenie burt kadłuba po katastrofie oraz seria poważnych awarii, które wystąpiły - według niego - na wysokości ponad 30 metrów, coraz bardziej przemawiają za hipotezą wybuchów.

Dodał, że lista awarii, które udało się odczytać z polskiej czarnej skrzynki, zaprzecza wnioskom raportu komisji, którą kierował ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller.

_ - Udało nam się odczytać ze skrzynki ATM listę 11 awarii, do których doszło na wysokości ponad 30 metrów. Były to m.in. uszkodzenie silnika, agregatu prądotwórczego, systemu ILS, klap na skrzydle. Postawiona hipoteza o wybuchach, które rozbiły samolot w powietrzu, znajduje coraz więcej potwierdzeń i jej prawdopodobieństwo wzrasta _ - powiedział Nowaczyk.

Ekspert zespołu mówił, że czasy zdarzeń TAWS 38 - dane systemu ostrzegania przed przeszkodami i FMS - system zarządzania lotem, kiedy doszło do wymienionych awarii, zostały ukryte w trajektorii przedstawionej w załączniku do raportu komisji Millera. Jego zdaniem, czasy poszczególnych zdarzeń zostały świadomie zmanipulowane lub ukryte tak, aby końcowy wniosek przyczyn katastrofy był zgodny z raportem MAK.

_ - Wszystkie czasy zdarzeń są przesuwane tak, aby samolot znalazł się jak najniżej, w miejscu, gdzie rośnie brzoza. Te uszkodzenia zostały zarejestrowane przez skrzynkę ATM jeszcze w locie, co przeczy tezie komisji Millera, że samolot był sprawny do końca, bo nie był, żadne zderzenie z brzozą nie mogłoby doprowadzić do takich awarii _ - stwierdził Nowaczyk.

_ - Samolot po prostu nie zderzył się z brzozą, charakter uszkodzenia lewego skrzydła i wysokość baryczna zapisana w tym miejscu świadczy o tym, że samolot leciał wyżej _ - dodał.

W jego ocenie, do katastrofy Tu-154M doszło na skutek: oderwania fragmentów lewego skrzydła, serii krytycznych awarii samolotu, wybuchu w kadłubie samolotu oraz rozpadu i uderzenia Tupolewa w ziemię.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe zarzuty za katastrofę w Szczekocinach Zarzut nieumyślnego spowodowania marcowej katastrofy kolejowej usłyszała okręgowej dyżurna ruchu.
Zderzenie promów. Jest conajmniej 36 ofiar Wyczarterowany prom z ponad 120 pasażerami zatonął koło Hongkongu po zderzeniu z innym promem. Co najmniej 36 osób zginęło.
Zginęło 19 osób. Zobacz najnowsze doniesienia W Nepalu odnaleziono czarną skrzynkę samolotu, który rozbił się wczoraj koło stolicy kraju, Katmandu. W katastrofie zginęło 19 osób, głównie cudzoziemców.
Tagi: katastrofa smoleńska, raport, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz