Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katastrofa smoleńska
08.04.2013 19:15

Katastrofa smoleńska. 270 ugód z bliskimi ofiar

Do tej pory zawarto 270 ugód z bliskimi ofiar katastrofy smoleńskiej, każdej z tych osób przyznano 250 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia - podała Prokuratoria Generalna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Wojciech Pacewicz)

Do tej pory zawarto 270 ugód z bliskimi ofiar katastrofy smoleńskiej, każdej z tych osób przyznano 250 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia - podała Prokuratoria Generalna. Ewentualne roszczenia z tego tytułu co do zasady przedawnią się w środę.

_ - Każda z osób, z którą została zawarta ugoda, ma prawo do zadośćuczynienia w kwocie 250 tys. zł. Wypłaty kwot zadośćuczynienia dokonuje Ministerstwo Obrony Narodowej _ - poinformował dyrektor biura prezesa Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa Krzysztof Jastrzębski.

Zastrzegł jednocześnie, że Prokuratoria nie wie, ilu osobom na chwilę obecną wypłacono pieniądze. Ostatnią ugodę zawarto w pierwszym kwartale 2013 r. Państwo ma 30 dni na wypłatę świadczenia. Cztery sprawy dotyczące zadośćuczynienia dla bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej pozostają jeszcze w toku. Według informacji podanych przez Jastrzębskiego Prokuratoria nie zawarła ugody z 15 osobami, które ubiegały się o zadośćuczynienie. Nie należały one bowiem do kręgu najbliższych członków rodziny.

Jak podał w poniedziałek na swych stronach internetowych tygodnik _ Polityka _, wśród tych osób była m.in. kobieta, która twierdziła, że wiele lat była w nieformalnym, ukrytym związku z ofiarą (pieniądze wypłacono żonie), pozamałżeńskie dziecko jednej z ofiar (nie potrafiło do końca udokumentować tego faktu) i krewny jednego z duchownych (oświadczył, że po katastrofie wpadł w depresję i nie może znaleźć pracy). Tygodnik podał też, że trzy osoby spośród tej piętnastki zdecydowały się na skierowanie sprawy do sądu - jedna z nich zakończyła się oddaleniem powództwa, dwie są w toku.

Jak podał Jastrzębski, Prokuratoria nie ma danych, by ktokolwiek z członków rodzin ofiar katastrofy dochodził przed sądem świadczenia wyższego niż 250 tys. zł. Pytany o stanowisko Prokuratorii Generalnej w sprawie terminu przedawnienia roszczeń, Jastrzębski napisał w przesłanej PAP informacji, że co do zasady przedawniają się one 10 kwietnia 2013 r., kiedy miną trzy lata od katastrofy.

Propozycję wypłacenia zadośćuczynienia ogłoszono w styczniu 2011 r. Według niej każdy z najbliższych członków rodziny ofiar (małżonek, dzieci i rodzice), który zgłosił się do Prokuratorii i wyraził wolę zawarcia ugody, otrzymywał zadośćuczynienie w wysokości 250 tys. zł za krzywdę niemajątkową związaną ze śmiercią osoby bliskiej - jak stanowi art. 446 paragraf 4 Kodeksu cywilnego.

Zawarcie ugody nie pozbawia członków rodzin możliwości dochodzenia przed sądami ewentualnych roszczeń związanych z katastrofą na innych podstawach prawnych (np. renta czy odszkodowanie za znaczne pogorszenie sytuacji życiowej). Bliscy będą więc mieli możliwość dochodzenia przed sądami ewentualnego dalszego zadośćuczynienia na kwotę ponad 250 tys. zł. Nie wykluczali tego niektórzy pełnomocnicy rodzin.

Prokuratoria Generalna to państwowa jednostka organizacyjna, nadzorowana przez ministra skarbu państwa. W swych działaniach i opiniach prawnych jest od niego niezależna. Radcowie Prokuratorii występują przed sądami w sprawach przeciwko Skarbowi Państwa - jeśli występują tam roszczenia finansowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten temat długo nie zniknie z polityki Według Dudka, konflikt PO-PiS jest kontynuacją podziału postsolidarnościowego, który zaznaczył się w obozie Solidarności w 1990 roku.
To już 3 lata, a śledztwo wciąż w rozsypce Za miesiąc miną trzy lata od tragicznego wypadku lotniczego, jednak do dziś nie są znane ani rezultaty śledztwa, ani termin postawienia pomnika ku czci ofiar.
Zbadali wrak Tupolewa. Dzisiaj wracają Misja polskich ekspertów trwała 18 dni. W tym czasie pobrali kilkadziesiąt próbek z wraku samolotu i drzewa, o które uderzyła maszyna.
Tagi: katastrofa smoleńska, smoleńsk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz