Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katastrofa samolotu na Ukrainie. Jarosław Kaczyński rozczarowany działaniem UE

0
Podziel się:

-To, co się wydarzyło na Ukrainie powinno zmienić sytuację i doprowadzić do radykalnego zaostrzenia sankcji - powiedział

Katastrofa samolotu na Ukrainie. Jarosław Kaczyński rozczarowany działaniem UE
(Witold Rozbicki/Reporter)
bESVfgWJ

Prezes PiS powiedział dzisiaj, że po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu oczekiwał radykalnego zaostrzenia sankcji wobec wspierającej ukraińskich separatystów Rosji. Tymczasem - ocenił - UE jest w tej sprawie _ zaskakująco bierna i kunktatorska _.

_ - To, co się wydarzyło na Ukrainie - czyli strącenie samolotu z blisko 300 osobami na pokładzie - to jest coś, co powinno zmienić sytuację, doprowadzić do radykalnego zaostrzenia sankcji, uczynienia z nich instrumentu naprawdę groźnego, naprawdę dolegliwego, którego na dłuższą metę nie da się wytrzymać _ - mówił Kaczyński na konferencji prasowej w Warszawie.

Według niego siła tego _ uderzenia _ powinna być taka, by Rosja musiała się wycofać._ - Niczego takiego na razie nie widać. Jest dość mocne stanowisko Stanów Zjednoczonych i jest ciągle zdumiewająco bierna, kunktatorska, by nie powiedzieć wystraszona Unia Europejska _ - ocenił.

bESVfgWL

Podkreślił, że taka postawa Unii bardzo go martwi, bo _ może mieć następstwa dalsze i to naprawdę bardzo tragiczne _. _ To jest zachęcanie do agresji, do nowych faktów, do posuwania się coraz dalej. Jeśli okaże się, że wolno zestrzeliwać samoloty pasażerskie - a jeśli nie będzie ostrej reakcji, naprawdę ostrej, to okaże się że można, a Rosja przynajmniej może - to jest pytanie, co może jeszcze _ - tłumaczył.

Według Kaczyńskiego _ znając rosyjską politykę i wiedząc, kto jest dziś przy władzy _ nie ma wątpliwości, że niedługo Rosja spróbuje posunąć się jeszcze dalej.

Pytany, czy widzi podobieństwa w sprawie katastrofy malezyjskiego samolotu i katastrofy smoleńskiej, Kaczyński ocenił, że _ Moskwa znów kłamie i tam wtedy, w sprawie Smoleńska, Moskwa kłamała od pierwszej chwili i tutaj także (w sprawie samolotu zestrzelonego na Ukrainie red.) _.

Kaczyński zaznaczył, że o podobieństwach obu katastrof będzie mówił przy innej okazji. _ - To jest bardzo poważna sprawa i każdy myślący człowiek powinien tutaj, jeśli już wcześniej nie miał właściwego zdania, spróbować zweryfikować pogląd na temat katastrofy smoleńskiej _ - dodał.

bESVfgWR

Prezesa PiS pytano też w kontekście wydarzeń na Ukrainie, o to jak ocenia bezpieczeństwo kraju. _ - Polska jest względnie bezpieczna, przynajmniej w takim krótkim okresie, o którym można teraz mówić _ - uznał Kaczyński. Według niego wpływa na to głównie istnienie NATO i gwarancji amerykańskich. I dlatego - przekonywał - Rosjanie nie zaryzykują ataku na Polskę.

_ - Natomiast jest kwestia bezpieczeństwa w dalszej perspektywie, przy takiej postawie Unii Europejskiej samo funkcjonowanie NATO stoi pod znakiem zapytania, bo NATO nie może być organizacją, która się po prostu na wszystko zgadza, a w tej chwili tak to wygląda _ - dodał Kaczyński.

Samolot malezyjskich linii lotniczych rozbił się w czwartek na wschodzie Ukrainy. Prawdopodobnie został zestrzelony pociskiem rakietowym odpalonym z terenów kontrolowanych przez separatystów, broń tę - zapewne zestaw rakietowy Buk - separatyści otrzymali z Rosji. Zginęło 298 osób, w tym 193 Holendrów.

W rozmowach telefonicznych z Władimirem Putinem przywódcy Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji zażądali, by zmusił separatystów do współpracy w wyjaśnieniu okoliczności katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego i zagrozili Rosji kolejnymi sankcjami. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział w ubiegłym tygodniu wieczorem Putinowi, że cierpliwość Zachodu wobec Rosji jest już na wyczerpaniu.

bESVfgWS

Premier Donald Tusk zapewniał w zeszłym tygodniu, że zestrzelenie samolotu nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Ratownicy pracują pod lufami karabinów _ Terroryści prowadzą także poszukiwania dużych samochodów transportowych, by wywieźć szczątki samolotu do Rosji _ - alarmuje Kijów.
Trudności OBWE w badaniu miejsca katastrofy Ekipa 17 obserwatorów przebywała na miejscu katastrofy przez ok. 75 minut i wraca do Doniecka.
PiS ma nowe pomysły w sprawie Ukrainy Postulują, by rząd natychmiast rozpoczął konsultacje międzyrządowe i skierował specjalnego wysłannika do Kijowa.
Prezydent Komorowski napisał list do Kaczyńskiego Prezes PiS chce by polityka wschodnia była poddana weryfikacji _ ze wszystkim konsekwencjami _. Co na to głowa państwa?
bESVfgXm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)