Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katastrofa samolotu. Jakie skutki polityczne?

0
Podziel się:

Konflikt na wschodzie Ukrainy wejdzie obecnie w fazę aktywnej dyplomacji.

Katastrofa samolotu. Jakie skutki polityczne?
(Flickr/World Economic Forum)
bESwpAoR

Politycznym skutkiem rozbicia malezyjskiego samolotu będzie większa presja Unii Europejskiej na Putina, który straci sojusznika w Holendrach, przeciwnikach nakładania sankcji na Rosję - powiedział ekspert ds. bezpieczeństwa Igor Sutyagin.

Holandia była dotychczas największym przeciwnikiem nakładania sankcji na Moskwę, ponieważ jej gospodarka jest bardzo uzależniona od handlu z Rosją - dodał.

Sutyagin, związany z ośrodkiem badawczym RUSI (Royal United Services Institute) sądzi jednocześnie, że w najbliższym czasie nałożenie nowych sankcji na Rosję nie wchodzi w grę, bo ich ostatnią rundę ogłoszono zaledwie dwa dni temu i trzeba odczekać, by zorientować się, co do ich skuteczności.

bESwpAoT

Zdaniem Sutyagina konflikt na wschodzie Ukrainy wejdzie obecnie w fazę _ aktywnej dyplomacji _, ponieważ nie da się dłużej twierdzić, że kryzys we wschodniej Ukrainie ma charakter lokalny.

Zawieszenie broni będzie tam bardzo trudne do utrzymania, ponieważ ukraińscy wojskowi chcą rewanżu, separatyści są poza kontrolą, a Władimirowi Putinowi nikt nie ufa - uważa ekspert.

Według niego _ separatyści w bardzo dużym zakresie są poza wszelką kontrolą i prowadzą własną grę, co źle wróży perspektywie rozejmu. Niektórzy ludzie w Moskwie mogą sądzić, że ich kontrolują, ale w terenie jest zbyt wielu niezależnych graczy zdolnych zniweczyć polityczne kalkulacje na wysokim, politycznym szczeblu _ - zaznacza.

Mówiąc o stosunkach separatystów z Kremlem, Sutyagin używa porównania do psiego ogona.

bESwpAoZ

_ - Kreml wciąż wierzy, że ma kontrolę nad separatystami, w rzeczywistości stracił ją w bardzo dużym stopniu. Dowódcy wojskowi separatystów prowadzą własną grę, a ich ambicją jest stanie się ogonem, który kręci psem i wymuszenie na Putinie interwencji _ - powiedział Sutyagin.

Dochodzenie ws. ustalenia przyczyn rozbicia się malezyjskiego boeinga uważa on za _ politycznie bardzo trudne _ z uwagi na to, że Moskwa będzie dążyć do ukrycia lub przynajmniej zminimalizowania roli swojej i separatystów.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe informacje o pasażerach. Lecieli na... Prawie jedną trzecią pasażerów malezyjskiego boeinga stanowili badacze, pracownicy służby zdrowia i działacze. Wszyscy byli specjalistami od HIV/AIDS.
Płonie rafineria na Ukrainie. Trwa ostrzał Strzelaninę słychać także wokół donieckiego lotniska.
Lasek: najważniejszy dostęp do rejestratorów - _ Na razie wszystko wskazuje, że był to akt terroru _ - powiedział Lasek.
bESwpApu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)