Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katastrofa
05.10.2013 16:36

Katastrofa na Lampedusie. Ocaleni podejrzani o nielegalną imigrację

Uchodźcy z Afryki, głównie z Somalii i Erytrei, którzy ocaleli z przedwczorajszej katastrofy statku u brzegów wyspy Lampedusa, zostaną objęci śledztwem jako podejrzani o nielegalną imigrację.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/Reporter)

Uchodźcy z Afryki, głównie z Somalii i Erytrei, którzy ocaleli z przedwczorajszej katastrofy statku u brzegów wyspy Lampedusa, zostaną objęci śledztwem jako podejrzani o nielegalną imigrację - podały włoskie media, powołując się na prokuraturę.

W katastrofie statku, który zatonął w rezultacie pożaru na pokładzie, zginęło być może nawet 300 imigrantów. Ocalało 155 osób; wielu z nich udzielono pomocy medycznej.

Według relacji rozbitków na pokładzie statku było ponad 450 osób. Każda z nich zapłaciła co najmniej 1500 dolarów przemytnikom ludzi, którzy zorganizowali rejs z wybrzeży Libii.

Dotychczas ratownicy wydobyli z morza 120 ciał. Dotarcie do pozostałych ofiar, znajdujących się na pokładzie zatopionego wraku i pod nim, utrudniają złe warunki pogodowe i wzburzone morze.

Na mocy ustawy przyjętej przed kilkoma laty we Włoszech z inicjatywy prawicy nielegalna imigracja jest uznawana za przestępstwo. Najwyższa przewidziana za nią kara to grzywna w wysokości 5 tysięcy euro. Prokuratura wyjaśniła, że wszczęcia śledztwa wymagają przepisy.

Premier Erico Letta ogłosił, że ofiarom katastrofy zostanie pośmiertnie przyznane włoskie obywatelstwo. Burmistrz Rzymu Ignazio Marino poinformował, że 155 ocalonych otrzyma gościnę w Wiecznym Mieście.

Premier Francji Jean-Marc Ayrault powiedział w sobotę, że jak najszybciej powinno dojść do spotkania przedstawicieli państw europejskich w celu znalezienia _ właściwej odpowiedzi _ na tragedię, jaka rozegrała się w pobliżu Lampedusy. Europejscy politycy muszą _ znaleźć właściwą odpowiedź, współczucie nie wystarczy _ - zaznaczył.

Czytaj więcej w Money.pl
Liczba ofiar tragedii może wzrosnąć do 300 Dotychczas potwierdzono śmierć ponad 120 imigrantów, ale płetwonurkowie i ratownicy zlokalizowali dziesiątki zwłok we wraku.
Zatonięcie statku w Nigerii. Szukają ciał Statek, który przewoził ok. 150 osób, pękł na dwoje po opuszczeniu miejscowości Malilli. Przyznał, że jednostka przewoziła zbyt dużo handlarzy i towarów zakupionych na rynku w tej miejscowości.
Kolejne ofiary trzęsienia ziemi w Pakistanie Służby ratownicze podkreślają, że bilans ofiar może jeszcze wzrosnąć.
Tagi: katastrofa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz