Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katastrofa malezyjskiego samolotu. Obama grozi Rosji kolejnymi sankcjami, przyłączają się kolejne kraje

0
Podziel się:

Jeżeli Putin nie posłucha apelu, Rosji grozi izolacja międzynarodowa - powiedział prezydent USA.

Barack Obama
Barack Obama (The U.S. Army/CC/Flickr)
bEToRhUB

Barack Obama apeluje o udostępnienie miejsca katastrofy malezyjskiego Boeinga międzynarodowym ekspertom. Amerykański prezydent twierdzi, że prorosyjscy separatyści cały czas utrudniają dostęp do terenu.

Aktualizacja 21:54

Obama uważa, że bezpośrednią odpowiedzialność za to ponosi Moskwa. Prezydent Putin przekonuje, że popiera sprawiedliwe międzynarodowe śledztwo, jednak Barack Obama czeka aż potwierdzi te słowa czynami.

bEToRhUD

Jego zdaniem, to na Rosji spoczywa odpowiedzialność, by zmusić separatystów, aby nie manipulowali przy materiale dowodowym i zapewnili śledczym nieograniczony dostęp do miejsca wypadku. Za bezpieczeństwo międzynarodowych ekspertów na miejscu wypadku będą odpowiadali separatyści i ich rosyjscy mocodawcy - mówił Obama Barack.

Obama apelował też o szacunek należny ciałom ofiar tym bardziej, że niektóre z nich były przenoszone z miejsca wypadku w sposób urągających ich czci. _ To policzek dla rodzin ofiar. _ - mówił amerykański prezydent i dodał, że na takie postępowanie nie ma miejsca w cywilizowanym świecie.

Prezydent Obama mówił, że jeśli Rosja nie zastosuje się do tego apelu, niewykluczone są kolejne kroki. A te mogłyby pogrążyć Moskwę w samoizolacji. - _ Czas dla prezydenta Putina i Rosji, by zeszli z drogi, którą obrali i poważnie potraktowali szukanie rozwiązania dla Ukrainy przy poszanowaniu ukraińskiej suwerenności i prawa Ukraińców do decydowania o własnej przyszłości _ - powiedział.

Obama ogłasza kolejne sankcje dla Rosjan

Obama zaakcentował, że nadal preferuje szukanie dyplomatycznego rozwiązania konfliktu na Ukrainie i wierzy, że jest to możliwe. _ - Ale jeśli Rosja nadal będzie naruszać ukraińską suwerenność i wspierać separatystów, którzy są coraz bardziej niebezpieczni nie tylko w granicach Ukrainy, ale i dla wspólnoty międzynarodowej, to Rosja jeszcze bardziej się odizoluje i będzie ponosić coraz większe koszty _ - powiedział.

bEToRhUJ

Obama nie sprecyzował, jakie nowe sankcję mogą grozić Rosji, jeśli nie wpłynie na separatystów, by współpracowali ze śledczymi. Prezydent nie podał też w poniedziałek żadnych nowych dowodów w sprawie katastrofy. W niedzielę sekretarz stanu USA John Kerry powiedział, że coraz więcej wskazuje na to, iż system rakietowy Buk użyty do zestrzelenia malezyjskiego samolotu, znalazł się w rękach separatystów i pochodził z Rosji.

_ - Zestrzelenie samolotu jest wynikiem agresji Rosji _

Wcześniej głos w sprawie sankcji zabrał Stephen Harper, premier Kanady. - _ Obrzydliwe przestępstwo jakim było zestrzelenie cywilnego samolotu w ubiegłym tygodniu jest bezpośrednim wynikiem wojskowej agresji Rosji i nielegalnej okupacji Ukrainy _ - napisał Harper w komunikacie. - _ Katastrofa ta świadczy o konieczności dalszego wywierania presji na reżim Putina przez społeczność międzynarodową _- dodał.

Dlatego _ rząd Kanady wprowadzi nowe sankcje wobec szerokiego zakresu podmiotów związanych z różnymi rosyjskimi sektorami _ - ogłosił premier.

bEToRhUK

Decyzja zostanie podjęta we współpracy z _ najbliższymi partnerami i międzynarodowymi sojusznikami _ Kanady - czytamy w komunikacie. Szczegóły dotyczące sankcji będą znane po konsultacjach z partnerami. Kanada domaga się, by nowe sankcje zostały wprowadzone w życie jak najszybciej, tak by miały one _ maksymalną skuteczność _.

_ - Apelujemy do prezydenta Putina, by natychmiast nakazał wycofanie swoich oddziałów z granicy ukraińskiej, by powstrzymał napływ broni i bojowników na Ukrainę oraz by wykorzystał wpływy Rosji do przekonania separatystów do złożenia broni _ - oświadczył premier Kanady.

Zdaniem Harpera śledczy, badający katastrofę malezyjskiego boeinga, powinni mieć pełen i nieutrudniony dostęp do miejsca wypadku.

Przebywający w Londynie szef kanadyjskiej dyplomacji John Baird powiedział dziennikarzom, że sankcje były opracowywane jeszcze przed zestrzeleniem malezyjskiej maszyny. Dodał jednak, że katastrofa przyspieszyła prace nad szerszymi sankcjami.

bEToRhUL

Od wybuchu konfliktu na Ukrainie i marcowej aneksji Krymu Kanada wprowadziła sankcje przeciwko 110 obywatelom Rosji i prorosyjskim Ukraińcom.

Na pokładzie strąconego w czwartek samolotu Malaysia Airlines było 298 osób, w tym 193 Holendrów. Panuje coraz większe przekonanie, że maszyna została zestrzelona pociskiem rakietowym odpalonym z terenów kontrolowanych przez separatystów i że broń tę - zapewne zestaw rakietowy Buk - separatyści musieli otrzymać z Rosji. Kanada od dnia katastrofy odpowiedzialnością za nią obarcza Rosję.

Rumunia oskarża Rosję o wspieranie terrorystów

Prezydent Rumunii Traian Basescu oświadczył, że Rosja występuje jako _ partner terrorystów _ we wschodniej Ukrainie i jest _ współodpowiedzialna za zestrzelenie _ malezyjskiego samolotu. Zaapelował do UE o ostrzejsze sankcje wobec Moskwy.

_ - Odpowiedzialność za tragedię powietrzną na Ukrainie ponoszą grupy terrorystów i w tym samym stopniu Rosja, która udostępnia broń _ - powiedział Basescu.

bEToRhUM

Boeing 777 linii Malaysia Airlines, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został 17 lipca najprawdopodobniej zestrzelony nad wschodnią Ukrainą pociskiem rakietowym odpalonym z obszaru kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów. Wszyscy na pokładzie maszyny - 298 osób - zginęli.

Basescu skrytykował też Unię Europejską, która - jego zdaniem - powinna zastosować ostre sankcje wobec Rosji, by _ ją zniechęcić do podsycania konfliktu wywołanego przez terrorystów we wschodniej Ukrainie _.

Ostrożne podejście do kwestii wdrożenia trzeciej fazy sankcji wobec Rosji byłoby - zdaniem Basescu - błędem. _ Im później zastosujemy środki studzące entuzjazm (prezydenta Władimira) Putina do odtworzenia dawnego imperium radzieckiego, tym drożej zapłacimy _ - oświadczył prezydent Rumunii, który zachęca unijnych przywódców do postawienia spraw bezpieczeństwa przed _ interesami gospodarczymi _.

Czytaj więcej w Money.pl
_ Moskwa znowu kłamie! Rosja pójdzie dalej - To, co się wydarzyło na Ukrainie powinno zmienić sytuację i doprowadzić do radykalnego zaostrzenia sankcji _ - powiedział
Wybuchy w Doniecku. _ Zostańcie w domach _ Władze miasta poprosiły mieszkańców, by pozostali w domach. Częściowo ograniczono ruch transportu.
Sikorski martwi się o bezpieczeństwo Europy - _ Dwaj nasi sąsiedzi są w stanie konfliktu, nasz strategiczny partner, Ukraina, jest ofiarą agresji _ - powiedział szef polskiej dyplomacji.
bEToRhVe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)