Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja na ukrainie
29.07.2014 06:41

Katastrofa malezyjskiego Boeinga. 12 państw przeprowadzi wspólne śledztwo

W siedzibie Eurojust w Hadze wczoraj spotkały się delegacje władz Holandii, Australii, Malezji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemiec, Filipin, Kanady, Nowej Zelandii, Indonezji, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ukraina i 11 innych państw, których obywatele zginęli w katastrofie malezyjskiego boeinga MH17, porozumiało się w sprawie powołania wspólnej ekipy śledczej badającej przyczyny wypadku - podała unijna agencja współpracy sądowej Eurojust.

W siedzibie Eurojust w Hadze wczoraj spotkały się delegacje władz Holandii, Australii, Malezji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemiec, Filipin, Kanady, Nowej Zelandii, Indonezji, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy. W spotkaniu uczestniczyli także reprezentanci Europolu i Interpolu.

Rzeczniczka Eurojustu Jacalyn Birk poinformowała, że miejsce ewentualnego późniejszego postępowania karnego oraz prawo, do którego będzie odnosiła się procedura, zostaną ustalone w trakcie dochodzenia. Oficjalne porozumienie dotyczące współpracy jeszcze nie zostało podpisane.

_ - Zadanie jest poważne - oświadczył przedstawiciel Holandii, Han Moraal. - Lecz z takim podejściem i chęcią wspólnej pracy mam nadzieję uda się współdziałać wydajnie i skutecznie, aby wykryć przyczyny katastrofy i domagać się sprawiedliwości dla 298 niewinnych ofiar i ich pogrążonych w smutku rodzin _.

Boeing 777 linii Malaysia Airlines z 298 osobami na pokładzie został zestrzelony 17 lipca w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, na obszarze kontrolowanym przez separatystów. W katastrofie maszyny lecącej z Amsterdamu do Kuala Lumpur zginęli wszyscy pasażerowie i cała załoga. Samolotem leciało m.in. 193 Holendrów, 43 Malezyjczyków i 28 Australijczyków.

Zdaniem wysokiego komisarza ONZ ds. praw człowieka Navi Pillaya zniszczenie samolotu pasażerskiego nad Ukrainą można porównać do _ zbrodni wojennej _.

Na miejscu katastrofy od ponad tygodnia przebywa przedstawiciel holenderskiej prokuratury. To właśnie Holandia zwróciła się do Eurojust z prośbą o pomoc w organizacji spotkania międzynarodowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejne rządy straszą Rosję sankcjami _ Jeżeli Putin nie posłucha apelu, Rosji grozi izolacja międzynarodowa _ - powiedział prezydent USA.
"Moskwa znowu kłamie! Rosja pójdzie dalej" -_ To, co się wydarzyło na Ukrainie powinno zmienić sytuację i doprowadzić do radykalnego zaostrzenia sankcji _ - powiedział
Eksperci odwołali wizytę w miejscu katastrofy boeinga Zdaniem władz Ukrainy, to separatyści uniemożliwili dotarcie misji.
Tagi: sytuacja na ukrainie, katastrofa samolotu na ukrainie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz